Energianalytiker advarer: Gasprisen kan nå 100 euro til vinter
Stigende gaspriser, lave europæiske gaslagre og historisk lave vandmagasiner i Sydnorge øger risikoen for en dyr vinter for danske el- og varmekunder, advarer chefanalytiker Arne Lohmann Rasmussen.
Gasprisen i Europa er steget til omkring 85 euro pr. MWh, og ifølge Arne Lohmann Rasmussen, chefanalytiker i Global Risk Management, kan den stige til 100 euro pr. MWh i de kommende månedskontrakter.
Det skyldes blandt andet hård konkurrence om flydende naturgas (LNG) mellem Europa og Asien, samtidig med at de europæiske gaslagre er usædvanligt lavt fyldt for årstiden.
"Vi vurderer, at markedet nu for alvor begynder at indregne risikoen for en problematisk gasforsyningssituation hen over vinteren," skriver Arne Lohmann Rasmussen i en analyse, som Jyllands-Posten omtaler.
De høje gaspriser kan også trække elpriserne op, når gasfyrede kraftværker skal dække elforbruget i perioder med begrænset produktion fra vind og sol.
Samtidig er vandmagasinerne i Sydnorge, der leverer betydelige mængder elektricitet til Danmark, kun 52 procent fyldt mod normalt 83 procent på denne tid af året. Det er det laveste niveau i 30 år, skriver avisen.
"Vi vurderer, at risikoen for høje elpriser hen over vinteren er stigende. Det gælder særligt Tyskland, hvor lave gaslagre, dyr gas og vejrafhængig elproduktion gør markedet sårbart," siger Arne Lohmann Rasmussen ifølge Jyllands-Posten.
Da det danske elmarked er tæt forbundet med det tyske, kan prisstigninger syd for grænsen hurtigt slå igennem i Danmark.
-emte
