Energifond går all in på energiforbedringer

SustainSolutions bliver medlem af interesseorganisationen Synergi og går dermed ind i kampen for at skabe et mere energieffektivt Danmark.

Det kan blive problematisk at indfri de store planer, hvis ikke de politiske ambitioner øges, lyder det fra Christian Niepoort, adm. direktør hos SustainSolutions, der er nyligt medlem af Synergi. Arkivfoto..

Den grønne energifond har således givet tilsagn til, at alle midlerne i sin første fond på 300 millioner kroner, som administreres på vegne af pensionskassen PKA, skal gå til energiforbedringer af boliger. Derudover er der en ny fond på en milliard kroner på vej.

Nyt medlem af Synergi
Desuden bliver SustainSolutions det syvende medlem af interesseorganisationen Synergi, som er stiftet i 2018 af Danfoss, Grundfos, Rockwool og Velux for at fremme en mere effektiv brug af energien i Danmark. De fire stiftende virksomheder har siden fået selskab af Boligselskabet Sjælland, Dansk Energirådgivning og nu også SustainSolutions.

”SustainSolutions har stor erfaring med at energieffektivisere alt fra boligforeninger til zoologiske haver ud fra en totaløkonomisk tilgang. De er skarpe til at finde potentialerne for energibesparelser og har en spændende finansieringsmodel, hvor investeringen betaler sig selv tilbage med udbyttet fra energibesparelsen”, siger Katrine Bjerre M. Eriksen, direktør i Synergi.

Balancen mellem energieffektivitet og vedvarende energi
Typisk er det muligt at lave rentable renoveringer, som i gennemsnit skærer 25 procent af en bygnings energiforbrug. Der er med andre ord et kæmpe investeringspotentiale – et trecifret milliardbeløb – i den danske bygningsmasse, hvor investeringer kan betale sig selv hjem med energibesparelser inden for 12 år.

Her er tale om investeringer, som både er gode for klimaet, og som giver fornuftige afkast for investorerne. Det kan dog blive en udfordring at indfri det store potentiale, hvis de politiske ambitioner ikke øges, vurderer Christian Niepoort, adm. direktør hos SustainSolutions:

Læs også: Synergi: Energieffektivitet betyder billigere grøn omstilling

”Langt flere bygninger skal energiforbedres over de næste år, hvis vi skal gøre os forhåbninger om at nå klimamålet i Paris-aftalen. Det kræver, at der politisk bliver sat mål for energieffektivisering, og at der bliver skabt en bedre balance mellem energieffektivitet og udbygningen af vedvarende energi. Det glæder vi os til at kæmpe for sammen med resten af Synergi”.

- SDN

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

26.01.2026KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

20.01.2026BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Skal du bruge en motor-diagnose på max 5 minutter?

15.01.2026BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Ny opgraderede serie af klasse A pyranometer

Schneider Electric åbner for tilmelding til Nordic Graduate Program 2026

14.01.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

12.01.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

Robotter i produktionen: Fra best practice til next practice

08.01.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electric hæver standarden for sikker og hurtig installation med helt ny tilslutning

29.12.2025Installator.dk

Synergi ansætter ny direktør

22.12.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Fra kompleksitet til enkelhed: Motorstyring bliver nemmere med Easy TeSys-serien

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

11.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Vejle

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

24.02.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

25.02.2026

Sted

Herning

Schneider Electric A/S
Messe
Event: Data & AI i Life Science – sådan skaber du reel forretningsværdi

Kom med, når vi sammen med AVEVA inviterer til fagligt event om brug af data og AI inden for life science

Dato

25.02.2026