Energifond går all in på energiforbedringer

SustainSolutions bliver medlem af interesseorganisationen Synergi og går dermed ind i kampen for at skabe et mere energieffektivt Danmark.

Det kan blive problematisk at indfri de store planer, hvis ikke de politiske ambitioner øges, lyder det fra Christian Niepoort, adm. direktør hos SustainSolutions, der er nyligt medlem af Synergi. Arkivfoto..

Den grønne energifond har således givet tilsagn til, at alle midlerne i sin første fond på 300 millioner kroner, som administreres på vegne af pensionskassen PKA, skal gå til energiforbedringer af boliger. Derudover er der en ny fond på en milliard kroner på vej.

Nyt medlem af Synergi
Desuden bliver SustainSolutions det syvende medlem af interesseorganisationen Synergi, som er stiftet i 2018 af Danfoss, Grundfos, Rockwool og Velux for at fremme en mere effektiv brug af energien i Danmark. De fire stiftende virksomheder har siden fået selskab af Boligselskabet Sjælland, Dansk Energirådgivning og nu også SustainSolutions.

”SustainSolutions har stor erfaring med at energieffektivisere alt fra boligforeninger til zoologiske haver ud fra en totaløkonomisk tilgang. De er skarpe til at finde potentialerne for energibesparelser og har en spændende finansieringsmodel, hvor investeringen betaler sig selv tilbage med udbyttet fra energibesparelsen”, siger Katrine Bjerre M. Eriksen, direktør i Synergi.

Balancen mellem energieffektivitet og vedvarende energi
Typisk er det muligt at lave rentable renoveringer, som i gennemsnit skærer 25 procent af en bygnings energiforbrug. Der er med andre ord et kæmpe investeringspotentiale – et trecifret milliardbeløb – i den danske bygningsmasse, hvor investeringer kan betale sig selv hjem med energibesparelser inden for 12 år.

Her er tale om investeringer, som både er gode for klimaet, og som giver fornuftige afkast for investorerne. Det kan dog blive en udfordring at indfri det store potentiale, hvis de politiske ambitioner ikke øges, vurderer Christian Niepoort, adm. direktør hos SustainSolutions:

Læs også: Synergi: Energieffektivitet betyder billigere grøn omstilling

”Langt flere bygninger skal energiforbedres over de næste år, hvis vi skal gøre os forhåbninger om at nå klimamålet i Paris-aftalen. Det kræver, at der politisk bliver sat mål for energieffektivisering, og at der bliver skabt en bedre balance mellem energieffektivitet og udbygningen af vedvarende energi. Det glæder vi os til at kæmpe for sammen med resten af Synergi”.

- SDN

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

GEMINA TERMIX A/S

Sponseret

Klar til fremtidens forsyningssektor? Lad os tage snakken på PULS 2026!

Installator.dk

Energinet: Tidsplan for 13 fremrykkes - 7 anlægsprojekter tager længere tid

Installator.dk

Hård start for InstallatørGruppen på børsen

Installator.dk

SIF Gruppen etablerer SIF Energi med fokus på private energikunder

Installator.dk

AURA samler energi- og fiberforretning

Installator.dk

Forsyningstilsynet tjekker Energinets nye model

Installator.dk

Andel fyrer mangeårig Clever-direktør

Installator.dk

Brødrene Dahl styrker køleforretningen

Installator.dk

Bravida sætter strøm til varebilerne = markant lavere omkostninger og gladere montører

Installator.dk

Mind Energy: Varm og tør sommer kan presse elpriserne op

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle