Energinet foreslår større indkøb af reserver

Energinet inviterer branchen til en drøftelse af behovet for reservekapacitet og systemydelser, samt nye værktøjer og markeder for at håndtere den voksende opgave med at balancere elnettet, og her kan der med fordel kigges mod fjernvarmen, mener Dansk Fjernvarme

Foto: Dansk Fjernvarme

“I dag køber Energinet en reserve, så de kan modstå, at der sker en fejl i den største enkeltstående enhed. I DK1 køber Energinet f.eks. reservekapacitet på 700 MW, svarende til at der sker en fejl på COBRA-kablet i drift,” siger Michael Schrøder, der er chefkonsulent i Dansk Fjernvarme.

Han forklarer videre, at der i fremtidens elsystem for det første er udsigt til tilslutning af meget store anlæg, både havvindmølle- og solparker, og samtidig en forøget risiko for, at mange enkeltstående anlæg producerer mindre el end forventet på samme tid.

“Spørgsmålet er derfor, om det også i fremtiden skal være udfald på den største enkeltstående enhed, der skal være dimensionerende for reservekapaciteten,” siger han.

Energinet har offentliggjort et diskussionspapir og inviterer branchen til en drøftelse om, hvordan man skal fastsætte den mængde reservekapacitet, der skal være til rådighed for at sikre elforsyningssikkerheden mod uforudsete udfald i driftstimen.

Her foreslår Energinet, at man frem mod 2030 overgår til en mere dynamisk bestemmelse af reservekapacitet, der kan tilpasses i løbet af året i forhold til behovet.

Og ifølge Micheal Schrøder kan Energinet med fordel kigge mod fjernvarmen.

“Fjernvarmen er et kæmpe aktiv for elsystemet fordi vi kan regulere både elproduktion og elforbrug. Derfor er det enormt vigtigt, at Energinet inkluderer fjernvarmens potentiale, når der fastsættes markeder og metoder der skal understøtte elforsyningssikkerheden,” lyder det fra Michael Schrøder.

-emte

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Alcadon ApS

Sponseret

Velkommen! Hils på Camilla...

Installator.dk

TEC indvier Energihuset i Gladsaxe

Installator.dk

Kemp & Lauritzen udpeger ny direktør for Teknikhuse

Installator.dk

Nyt værktøj skal gøre valg af ventilation lettere i etageboliger

Installator.dk

Nye regler åbner offentlige tage for solceller

Installator.dk

Elbilmesse udvider med varebiler

Installator.dk

Tommy Ahlers: Batterier skal spille en større rolle

Installator.dk

Energinet sænker eltariffen igen i 2027

Installator.dk

TEKNIQ-ønske til BR-revision: Skru ned for dokumentationskrav til simpelt byggeri

Installator.dk

Energinet: Flere transmissionsprojekter holder tid og budget

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

DTU
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

En god og ensartet kvalitet er grundlaget for en omkostningseffektiv produktion, tilfredse kunder, og evt. myndighedsgodkendelse. Derfor er kvalitetsstyring en essentiel del af virksomheden.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

KUDSK Service
Webinar
Aktuatorer

Vi ser nærmere på motorisering af eksisterende ventiler og på, hvordan aktuatorer kan gøre ventilbetjeningen lettere og give mulighed for hurtigere sektionering.

Dato

11.09.2026

Tid

09:30

Sted

Online