Energinet foreslår større indkøb af reserver

Energinet inviterer branchen til en drøftelse af behovet for reservekapacitet og systemydelser, samt nye værktøjer og markeder for at håndtere den voksende opgave med at balancere elnettet, og her kan der med fordel kigges mod fjernvarmen, mener Dansk Fjernvarme

Foto: Dansk Fjernvarme

“I dag køber Energinet en reserve, så de kan modstå, at der sker en fejl i den største enkeltstående enhed. I DK1 køber Energinet f.eks. reservekapacitet på 700 MW, svarende til at der sker en fejl på COBRA-kablet i drift,” siger Michael Schrøder, der er chefkonsulent i Dansk Fjernvarme.

Han forklarer videre, at der i fremtidens elsystem for det første er udsigt til tilslutning af meget store anlæg, både havvindmølle- og solparker, og samtidig en forøget risiko for, at mange enkeltstående anlæg producerer mindre el end forventet på samme tid.

“Spørgsmålet er derfor, om det også i fremtiden skal være udfald på den største enkeltstående enhed, der skal være dimensionerende for reservekapaciteten,” siger han.

Energinet har offentliggjort et diskussionspapir og inviterer branchen til en drøftelse om, hvordan man skal fastsætte den mængde reservekapacitet, der skal være til rådighed for at sikre elforsyningssikkerheden mod uforudsete udfald i driftstimen.

Her foreslår Energinet, at man frem mod 2030 overgår til en mere dynamisk bestemmelse af reservekapacitet, der kan tilpasses i løbet af året i forhold til behovet.

Og ifølge Micheal Schrøder kan Energinet med fordel kigge mod fjernvarmen.

“Fjernvarmen er et kæmpe aktiv for elsystemet fordi vi kan regulere både elproduktion og elforbrug. Derfor er det enormt vigtigt, at Energinet inkluderer fjernvarmens potentiale, når der fastsættes markeder og metoder der skal understøtte elforsyningssikkerheden,” lyder det fra Michael Schrøder.

-emte

Elsikkerhed.dk

Sponseret

Installatørmøder 2026

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

23.01.2026Installator.dk

Green Power Denmark om kritisk situation: Energinet skal i offensiven

23.01.2026WAGO Denmark A/S

Sponseret

Effektiv, sikker og pladsbesparende tilslutning

23.01.2026Installator.dk

Årsagen til blackout på Bornholm er fundet

23.01.2026BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Nyt MEGGER MPAC208 Kamera til akustisk fejlsøgning

22.01.2026Alcadon ApS

Sponseret

[FIBER] Hvad koster én ekstra fejlsøgning, du kunne have undgået med OTDR?

22.01.2026BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

NY Delta Elektronika SM6K Serie

21.01.2026RN Solutions ApS

Sponseret

Når lys bliver et driftsværktøj i stalden – sådan projekterer el-installatøren en driftssikker LED-belysning

21.01.2026Installator.dk

Strømforsyningen er genetableret på Bornholm

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

27.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, analysekraft, planlægning, styring og strategi? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for økonomisk analyse af nye forretningsmuligheder, investering, finansiering, anvendelse af forretningsmodeller og innovationsstrategier.

Dato

27.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Ledelse af medarbejdere og faglig udvikling

Få indsigt i læring på flere niveauer og få færdigheder til bedre at kunne fremme kompetenceudvikling og opgaveløsning i virksomheden.

Dato

28.01.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

28.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Udviklingsmetoder og udviklingsprocesser

Vil du styrke dine kompetencer inden for systematiske metoder til analyse, design og implementering af objektorienterede systemer? Så er dette kursus, som også er et diplommodul, interessant for dig.

Dato

28.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

29.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup