Energioptimering gavner bundlinjen

Mange virksomheder kan spare på deres energiregninger, men det kræver konkret viden om forbruget. Visualisering er vejen frem til gavn for både bundlinje og miljøet. Det oplevede den danske industrikæmpe Bodycote.

Regeringen har rettet fuldt fokus på energirenovering af den eksisterende bygningsmasse, og en af de helt store energislugere ligger i dansk industri. Ofte er store besparelser lige ved hånden, men virksomhederne ved det ikke, fordi de ikke har et detaljeret overblik over de store syndere.

Det industrielle flagskib Bodycote Varmebehandling, der er verdens største udbyder af varmehærdning og har 180 fabrikker i 26 forskellige lande, hvor stål bliver hærdet, så det har større slidstyrke og en længere levetid.  I takt med, at forretningen gradvis er blevet udvidet, er der kommet fokus på energioptimering.

"Vores energiforbrug udgør 14 procent  af vores omkostninger, og derfor var det vigtigt for os at få kortlagt, hvor og hvordan vi bruger energien. I 2010 besluttede vi os derfor for at installere målere for at kunne monitorere vores energiforbrug. De skulle aflæses manuelt, men det var alt for besværligt at få bearbejdet tallene. Et halvt år senere fik vi derfor elektroniske energimålere fra Schneider Electric," fortæller Jan Sund, Hærdemester fra Bodycote Varmebehandling i Ejby på Fyn.

Med det nye fokus på energioptimering har den varmebehandlende virksomhed hurtigt fået overblik over konkrete energibesparende tiltag. Visualisering er et vigtigt skridt i succesfuld optimering af energiforbruget, og hos Bodycote Varmebehandling gav det hurtigt udslag i specifikke besparelser. Det viste sig blandt andet, at tomgangsforbruget på de store gasovne var unødigt stort. Det betød, at anlægget stod tændt, selvom produktionen var stoppet.

Læs også: Installatørpanelet: Energioptimering skal sikre væksten

"Vi havde to identiske gasovne, men den ene var 13.000 kr. dyrere om året end den anden. Ved at overvåge og måle forbruget fandt vi ud af, at gasbrænderen var indstillet forkert, og det tog kun installatøren en halv time at fikse," forklarer Jan Sund.

Besparende overblik
Schneider Electric har leveret komponenter og løsninger til Bodycote Varmebehandling, og det har gjort det muligt at få kortlagt virksomhedens energiforbrug. Pludselig var det nemt at sammenligne forbruget mellem ovnene. Derved kan Bodycote nu udnytte produktionsapparatet optimalt ved at bruge det anlæg, der matcher en given opgave bedst.


Bodycote Varmebehandling måler nu kontinuerligt 80 procent af hærderiets energiforbrug, og der er sat hele 91 målerenheder op, som hele tiden giver konkrete meldinger om energiforbruget og ikke mindst uregelmæssigheder i det. Det giver et nyt, stort overblik, der gavner forretningen.

"Vi har fået et nøjagtigt overblik over, hvordan omkostningerne fordeler sig for hver enkelt afdeling, og det betyder, at vi nu præcist kan sige, hvor vi har en rentabel forretning.  Det har eksempelvis medført, at vi i vores saltbadsafdeling er gået fra at hærde 5 dage pr. uge til nu kun at hærde 4 dage," fortæller
Jan Sund.
 

Visualisering er kernen
Det er ikke kun de store gasovne, der har tiltrukket sig energirigtig opmærksomhed. Bodycote Varmebehandling har også fået installeret frekvensomformere på køleanlægget, der tidligere kørte på fuld speed uanset last. Nu bliver den energislugende pumpehastighed reguleret i forhold til det reelle forbrug. Data fra energimålerne bliver samlet op på én central computer, så det er nemt at følge forbruget i de enkelte maskiner og processer.

"Visualisering er det første simple skridt, hvis man vil energispild til livs, og derfor er det helt centralt med nogle konkrete målinger, man kan tage udgangspunkt. Det er jo svært at løse en udfordring, hvis man ikke ved, hvor den er," siger Jakob Drescher, der er produktingeniør fra Schneider Electric.

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Kapitalfond køber sig ind i SD+: Skal firedoble forretningen

Installator.dk

Bravida indgår landsdækkende aftale med Salling Group

Installator.dk

Store elkunder kan komme til at vente i årevis

Installator.dk

Høje elpriser kan give danskerne en dyr vinter

Installator.dk

Nyt vækstmarked: Integrerede energiløsninger og husstandsbatterier på vej mod gennembrud

Installator.dk

Elektriske varebiler nærmer sig halvdelen af salget

Installator.dk

Kinesiske vindmøller kan koste tusindvis af danske job

Installator.dk

Norlys ud med nyt underskud

Installator.dk

SG lukker produktionen i Odense

Installator.dk

Grossisterne sælger mere – men milliarder er forsvundet fra bundlinjen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Elsikkerhed.dk
Kursus
L-AUS Ajour - Virtuelt kursus

Hold din viden om L-AUS ajour - hvert år.

Dato

20.08.2026

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

27.08.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup