Energiselskab køber Stofa

SE oplyser i dag, at der er indgået aftale om at købe Stofa A/S. Med købet af Stofa forstærker SE både sin forretning inden for internet og TV samt den samlede koncerns lønsomhed generelt.

Fakta om opkøbet

  • SE´s repræsentantskab tager stilling til købet den 13. november 2012. En afgørelse fra konkurrence-myndighederne ventes i første halvår 2013.
  • SE og Stofa fortsætter som selvstændige brands.
  • Med opkøbet bliver SE en af de største udbydere af tv- og internet i Danmark. SE og Stofa vil tilsammen betjene cirka 400.000 TV- eller internetkunder på landsplan.
  • Fra juli 2011 til juni 2012 har Stofa haft en omsætning på 1.233 millioner kroner og et driftsresultat på 240 millioner kroner. I regnskabsåret 2011 oplevede Stofa A/S en vækst på 22 millioner kroner i omsætning.
  • Omsætningen hos SE voksede i 2011 med mere end 20 procent til 2,9 milliarder kroner, mens driftsresultatet landede på 316 millioner kroner.
  • Det ventes, at SE's omsætning frem mod 2015 vil stige til cirka fem milliarder kroner, og at driftsresultatet vil runde en milliard kroner.
  • Knap 80 procent af SE’s indtjening i 2011 kom fra elmarkedet. Tallet i 2015 reduceres til 50 procent - og med opkøbet bliver det under en tredjedel.

Energi- og telekoncernen SE (tidligere kendt som Syd Energi) har indgået en aftale med svenske Ratos, der ejer TV- og bredbåndsudbyderen Stofa, om at købe Stofa for 1,9 mia. kr. Ambitionen er at blive den mest lønsomme aktør i den danske energisektor. SE bliver med opkøbet én af de største udbydere af TV- og internet i Danmark og kan med flere kunder i ryggen indtage rollen som national udfordrer til de store spillere på markedet.

SE har de senere år oplevet en solid vækst og kan med opkøbet af Stofa tage et stort skridt videre mod koncernens mål, om at være den mest lønsomme aktør i den danske energisektor, med en forventet omsætning i 2015 på niveauet fem milliarder kroner og et overskud fra den primære drift på mere end en milliard kroner, oplyser selskabet.

Skal sikre nye investeringer
”Vi vil med opkøbet af Stofa sikre en fortsat bundsolid forretning, og med styrkede pengestrømme fra driften bliver vi i stand til at fortsætte de forgangne års betydelige investeringer i elnettet, fiberbredbånd, vindmøller mm., men nu alene for penge tjent på den årlige drift,” forklarer adm. direktør Niels Duedahl.

SE har de senere år haft succes med fiberbredbånd. Som en kundeorienteret andelsvirksomhed ser selskabet opkøbet af Stofa som et naturligt næste skridt. SE begrunder det med, at SE og Stofa teknologisk og produktmæssigt kan tilføre hinanden noget, som sikrer, at kunder i begge selskaber over tid vil få nye og bedre produkter at vælge i mellem. Derudover sikrer det større kundegrundlag, som opkøbet medfører, at mulighederne for at tilbyde kunderne mere og bedre indhold til en konkurrencedygtig pris forbedres:

Venter på godkendelse
Købet af Stofa er betinget af, at SE´s repræsentantskab godkender handlen på et ekstraordinært repræsentantskabsmøde den 13. november og konkurrencemyndighederne herefter godkender købet.

-KPE

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

12.02.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

Nyt partnerskab i international motorsport giver performance og præcision et nyt gear

11.02.2026Installator.dk

Stark og Sixt lancerer “Den Mobile Værktøjskasse”

11.02.2026Installator.dk

Markant stigning i salget af elvarebiler

10.02.2026Solar Danmark

Sponseret

Solar Group og Katko indgår strategisk partnerskab for at styrke den nordiske markedsposition

10.02.2026LAN-COM A/S

Sponseret

LAN-COM A/S tildelt AAA-kreditvurdering med gulddiplom

10.02.2026Installator.dk

Ahlsell udnævner ny salgsdirektør for Industri

10.02.2026Installator.dk

Jesper Hjulmand takker af som bestyrelsesformand

09.02.2026Installator.dk

Brødrene Dahl får ny logistikdirektør

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

11.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Dansk Standard
Kursus
ATEX - diplomkursus - 2 dage

Dansk Standard har siden 2007 udbudt en ATEX-diplomuddannelse, som giver dig en omfattende viden om de grundlæggende principper indenfor eksplosive atmosfærer.

Dato

17.02.2026

Sted

Nordhavn, København

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Vejle

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

24.02.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

25.02.2026

Sted

Herning