Energiselskab køber Stofa

SE oplyser i dag, at der er indgået aftale om at købe Stofa A/S. Med købet af Stofa forstærker SE både sin forretning inden for internet og TV samt den samlede koncerns lønsomhed generelt.

Fakta om opkøbet

  • SE´s repræsentantskab tager stilling til købet den 13. november 2012. En afgørelse fra konkurrence-myndighederne ventes i første halvår 2013.
  • SE og Stofa fortsætter som selvstændige brands.
  • Med opkøbet bliver SE en af de største udbydere af tv- og internet i Danmark. SE og Stofa vil tilsammen betjene cirka 400.000 TV- eller internetkunder på landsplan.
  • Fra juli 2011 til juni 2012 har Stofa haft en omsætning på 1.233 millioner kroner og et driftsresultat på 240 millioner kroner. I regnskabsåret 2011 oplevede Stofa A/S en vækst på 22 millioner kroner i omsætning.
  • Omsætningen hos SE voksede i 2011 med mere end 20 procent til 2,9 milliarder kroner, mens driftsresultatet landede på 316 millioner kroner.
  • Det ventes, at SE's omsætning frem mod 2015 vil stige til cirka fem milliarder kroner, og at driftsresultatet vil runde en milliard kroner.
  • Knap 80 procent af SE’s indtjening i 2011 kom fra elmarkedet. Tallet i 2015 reduceres til 50 procent - og med opkøbet bliver det under en tredjedel.

Energi- og telekoncernen SE (tidligere kendt som Syd Energi) har indgået en aftale med svenske Ratos, der ejer TV- og bredbåndsudbyderen Stofa, om at købe Stofa for 1,9 mia. kr. Ambitionen er at blive den mest lønsomme aktør i den danske energisektor. SE bliver med opkøbet én af de største udbydere af TV- og internet i Danmark og kan med flere kunder i ryggen indtage rollen som national udfordrer til de store spillere på markedet.

SE har de senere år oplevet en solid vækst og kan med opkøbet af Stofa tage et stort skridt videre mod koncernens mål, om at være den mest lønsomme aktør i den danske energisektor, med en forventet omsætning i 2015 på niveauet fem milliarder kroner og et overskud fra den primære drift på mere end en milliard kroner, oplyser selskabet.

Skal sikre nye investeringer
”Vi vil med opkøbet af Stofa sikre en fortsat bundsolid forretning, og med styrkede pengestrømme fra driften bliver vi i stand til at fortsætte de forgangne års betydelige investeringer i elnettet, fiberbredbånd, vindmøller mm., men nu alene for penge tjent på den årlige drift,” forklarer adm. direktør Niels Duedahl.

SE har de senere år haft succes med fiberbredbånd. Som en kundeorienteret andelsvirksomhed ser selskabet opkøbet af Stofa som et naturligt næste skridt. SE begrunder det med, at SE og Stofa teknologisk og produktmæssigt kan tilføre hinanden noget, som sikrer, at kunder i begge selskaber over tid vil få nye og bedre produkter at vælge i mellem. Derudover sikrer det større kundegrundlag, som opkøbet medfører, at mulighederne for at tilbyde kunderne mere og bedre indhold til en konkurrencedygtig pris forbedres:

Venter på godkendelse
Købet af Stofa er betinget af, at SE´s repræsentantskab godkender handlen på et ekstraordinært repræsentantskabsmøde den 13. november og konkurrencemyndighederne herefter godkender købet.

-KPE

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Har du en forældet smart home installation? Konverter nemt til Niko Home Control

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Intelligent hændelsesstyring: Sådan sikrer softwaren industrianlæg mod dyre procesfejl og nedetid

Installator.dk

Akutplanen på plads: Nu må Energinet og netselskaberne prioritere

Installator.dk

Vintertariffer gør strømmen markant dyrere i kogespidsen

Installator.dk

Wicotec Kirkebjerg køber selskaber med 500 medarbejdere

Installator.dk

Solar bliver partner for VVS-landsholdet

Installator.dk

Fælles produktdata skal give installatører færre manuelle arbejdsgange

Installator.dk

Populære eldrevne varebiler slipper for afgiftsstigning i 2027

Installator.dk

Brødrene Dahl opruster i el-forretningen

Installator.dk

Batterier løfter 63 A nettilslutning til 360 kW ladekapacitet

Installator.dk

Direktør stopper i kriseramt forsyningsselskab

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Kolding)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Odense Tekniske Skole

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 (EN378) opkvalificering

Kræver et almindeligt KMO certifikat for at deltage.

Dato

07.10.2026

Tid

07:30

Sted

Kolding

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

07.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus