Energistyrelsen deltager på VVS’2015

For første gang deltager Energistyrelsen ved VVS-messen. Styrelsen skal holde oplæg om den nye energimærkning, som træder i kraft i 2015.

VVS'2015 bliver afholdt den 22.-24. april i Odense Congress Center. Årets tema er energioptimering og energibesparelse..

Energioptimering og energibesparelse bliver omdrejningspunktet til VVS'15. Og temaet har vakt interesse hos Energistyrelsen, der for første gang har meldt sin ankomst til messen. Styrelsen skal holde et oplæg om den nye energimærkning, som træder i kraft senere i år.

Læs også: VVS'15 er fuldt booket

”Vi deltager, fordi vi vil fortælle om den lovgivning, som snart bliver aktuel for mange både leverandører og udførende i branchen. Vi ser i høj grad frem til at få kontakt til folkene i branchen, og vi ønsker at få en dialog med både udstillere og besøgende ansigt til ansigt”, siger Bjarke Hansen fra Energistyrelsen. 

Viden om energioptimering
Ved messen er der også mulighed for at høre andre eksperter på området. Eksempelvis holder Videncenter for energibesparelser i bygninger også et oplæg. Her vil tilhørerne kunne tilegne sig viden om de nyeste trends inden for energioptimering og konkrete værktøjer, som gør det lettere at styrke kompetencerne og sælge den rigtige energiløsning.

”Jeg vil især have fokus på hybridløsninger, som involverer mange typer af installationer og komponenter. Samtidig vil jeg give tilhørerne nogle værktøjer, som sikrer, at man efterlever lovgivningen, siger Kai Borggren fra Videncenter for energibesparelser i bygninger.

VVS’2015 finder sted den 22.-24. april i Odense Congress Center.

Læs også: Årets branchebegivenhed nærmer sig

Energistyrelsens oplæg om energimærkning finder sted på Energiens Torv fredag den 24. april. Oplægget omhandler den nye energimærkning af varmepumper, kedler og vandvarmere, der bliver gældende allerede fra september 2015.

Videncenter for energibesparelser i bygninger holder sit oplæg ”Trends inden for energioptimering” på Energiens Torv den 22. april og den 23. april. 

-SSM

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

GEMINA TERMIX A/S

Sponseret

Dansk Fjernvarmes Landsmøde

Installator.dk

Caverion sikrer sig ny trecifret rammeaftale med Energinet

Installator.dk

Solar øger omsætningen – men indtjeningen er under pres

Installator.dk

Nu er Brødrene Dahl på finske hænder

Installator.dk

Hackerangreb på køleanlæg får danske supermarkeder til at reagere

Installator.dk

Energinet vil investere 15,8 mia. kr. i udbygning af elnettet

Installator.dk

Nilan øger indtjeningen og investerer i nye varmepumper og ventilationsanlæg

Installator.dk

Rekordmange vælger en faglært uddannelse – men skolerne gør ikke nok

Installator.dk

Sag om manipulation af elmarkedet for trecifret mio-beløb genoptages

Installator.dk

Kredsløb vinder Fjernvarmeprisen 2026 for geotermiprojekt

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle