Energistyring skal hjælpe madgigant til store besparelser

Hos HK Scan fandt man det bøvlet at skulle foretage den månedlige energirapportering manuelt. Derfor har man nu valgt at implementere energistyringssoftware fra Schneider Electric.

Med ny energistyring fra Schneider Electrics regner madgiganten HK Scan med på sigt at opnå store besparelser. Foto: HK Scan..

Det var både tidskrævende og besværligt at gå manuelt til værks, når den månedlige energirapportering for madgiganten HK Scan skulle ordnes.

Samtidig var aflæsningerne ikke nøjagtige nok, så derfor gav det mening at investere i en digital løsning, fortæller Jens Jensen, der er it-ansvarlig for produktionen hos HK Scan, der producerer, sælger og markedsfører svinekød, oksekød, fjerkræ og forarbejdet kød.

Læs også: Syddansk Erhvervsskole sparer én million om året med energistyring

Derfor faldt virksomhedens valg på Schneider Electrics power management software EcoStruxure Power Monitoring Expert (PME), der både kan bruges til aflæsning, monitorering og udtrækning af energiforbruget i kontorbygninger og fabrikker.

Derudover giver løsningen et billede af energiforbruget i dashboards, så man altid har de nødvendige data, når der skal indrapporteres energiforbrug.

Regner med store besparelser
Fra begyndelsen finkæmmede HK Scan energiforbruget i samtlige lokaler og fabriksområder. På sigt regner man med at få store besparelser på energiforbruget, hvorfor man samtidig kan nedsætte CO2-udledningen.

Besparelserne finder HK Scan for eksempel ved at slukke for frysere og ventilationsanlæg, der tidligere har stået og brugt unødig energi, fordi det ikke var muligt at monitorere energiforbruget:

”Det fungerer sådan, at drift controlleren får data fra el-, vand- og gasforbruget ind på skærmen, som sendes videre til produktionslederen. Vi og ledelsen er enormt glade for PME’en og dens nøjagtighed”, siger Jens Jensen.

Samtidig påpeger han vigtigheden i, at løsningen både kan bruges lokalt og globalt, så alle ledere har indsigt i hinandens KPI’er.

Læs også: Dansk ventilationsfirma skal forbedre indeklimaet i London Tower Bridge

Planlægger at udvide samarbejde
Hos HK Scan går man og overvejer at udvide samarbejdet, så man i fremtiden kan indsamle mere data på el og trykluften:

”Det er en løbende proces, men på sigt er planen at udvide samarbejdet, da vi gerne vil have mere data om vores trykluft. Så ved vi, hvad hver afdeling bruger af trykluft per kilo, hvorpå vi også her kan optimere vores forbrug”, siger Jens Jensen.

- EL

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

B.E.G.

Sponseret

Bedst i klassen til energieffektivitet og læring

Installator.dk

Juniormesterlære gavner både elev og virksomhed

Installator.dk

Energinet varsler ny model og forlænger pause for nettilslutninger

Installator.dk

Elbiler tager større bid af EU-markedet – Danmark topper igen

Installator.dk

Bravida vinder mio-entreprise på Novo-byggeri

Installator.dk

TEKNIQ: Energipriser og mangel på arbejdskraft truer væksten

Installator.dk

Ewii-bud kan blive vendepunkt for kriseramt Odsherred Forsyning

Installator.dk

El-installatør etablerer nyt energiselskab med batteri-fokus

Installator.dk

Direktør advarer: Millionprojekter kan gå tabt ved længere elnet-pause

Installator.dk

EWII har afgivet bud på kriseramt forsyningsselskab

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Esbjerg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Olympic, Strandbygade 6, 6700 Esbjerg

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

02.06.2026

Tid

15:00

Sted

Vejle

METRO THERM A/S
Konference
Inspirationsdag: Sådan skaber vi fremtidens energisystem i HVAC-branchen

I en tid med massive omstillinger stilles der nye krav til både teknologi, digitalisering og forretningsmodeller i varmesektoren. Den 3. juni samler METRO THERM førende stemmer og branchefolk på Hotel Nyborg Strand til en dag, der både udfordrer og inspirerer. Du får perspektiver, konkrete værktøjer og idéer, som du kan bruge i din hverdag – uanset om du arbejder med drift, projektering eller strategi i HVAC-markedet.

Dato

03.06.2026

Sted

Hotel Nyborg Strand

EET Danmark A/S
Kursus
Eksklusivt 2-dages Advanced XProtect Engineering Camp

Bliv skarpere på avanceret Milestone XProtect engineering Er du klar til at tage dine Milestone-kompetencer til næste niveau? Vi inviterer til et eksklusivt 2-dages MEC-kursus (Milestone Engineering Camp) – et avanceret teknisk kursus for dig, der allerede arbejder med Milestone og ønsker dybere indsigt i installation, optimering, fejlfinding og best practice i komplekse XProtect-miljøer. Kurset giver dig hands-on viden og teknisk forståelse inden for de mest centrale og avancerede områder i Milestone XProtect.

Dato

03.06.2026

Tid

09:00

Sted

EET Danmark - Birkerød

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Horsens)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

09.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell Bygholm, Schüttesvej 6, 8700 Horsens