Er du klar til den nye energimærkning?

Bosch har på sine Installatørdage gjort knap 300 VVS- og elinstallatører klogere på de nye regler for energimærkning af varmeløsninger.

Den nye energimærkning af energirelaterede produkter kommer på baggrund af et EU-direktiv, der har til formål at fjerne de mindst energieffektive produkter fra markedet..

Den nye energimærkning af energirelaterede produkter (ERP) var omdrejningspunktet ved Boschs Installatørdage, der afholdes hvert år. Her blev næsten 300 VVS- og elinstallatører fem forskellige steder i landet klædt på til at vejlede slutbrugerne på rette vis i forhold til energimærkningen. Ordningen træder i kraft for varmeløsninger den 26. september.

Energimærkningen kommer på baggrund af et EU-direktiv, der har til formål at fjerne de mindst energieffektive produkter fra markedet. Mærkningen skal gøre det lettere for slutbrugerne at sammenligne produkter og vælge det rigtige ud fra mærkningen, som man kender det fra vaskemaskiner og køleskabe. Mærkningen går således fra A++ (A+++ ved systemer) til G.

Direktivet, også kaldet ecodesign-direktivet, er allerede trådt i kraft for cirkulationspumper.

Led i EU’s klimamål
Direktivet er et led i EU’s klimamål og skal gøre slutbrugere og installatører bedre i stand til at vælge de mest energieffektive produkter, så CO2-udledningen bliver reduceret og energiomkostningerne falder.  

Tre råd om energimærkningen

  • Der findes to forskellige labels, en for systemer og en for enkeltstående produkter
  • Energilabel og datablad skal vedlægges, senest når du afgiver dit tilbud
  • Husk energimærket i dine annoncer, på din hjemmeside og i udstillinger

Kilde: Bosch

Ordningen betyder, at alle produkter, som installatørerne fremviser i deres showrooms skal være forsynet med energimærkningen. Tilbud som gives til slutbrugeren på et produkt skal også forsynes med et standardiseret datablad, og det samme gælder for systemløsninger, som kræver både en system-mærkning og et systemdatablad.

Energimærkningen vil påvirke installatøren i det daglige arbejde, så derfor har Bosch udviklet et online beregningsværktøj, der kan hjælpe med at finde de rette energimærker. Desuden er Bosch klar med mærkninger for de mest anvendte systemløsninger, oplyser firmaet på sin hjemmeside.

Læs mere
På grund af den store interesse for emnet ved installatørdagene afholder Bosch fem særlige ERP-kurser forskellige steder i landet i løbet af september.

Der kan også findes mere information på Energistyrelsens hjemmeside

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Installator.dk

Wavin ansætter ny nordisk direktør med fokus på klimatilpasning

Annonce

Installator.dk

Stadig flere vælger en eldreven varebiler

Installator.dk

Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight på ISH China 2026

Installator.dk

Nye regler gør installatøren til central rådgiver

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Installator.dk

Brancheforening beskylder Energinet for skræmmekampagne

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Installator.dk

Bent Knudsen stopper i Geberit Danmark: ”Vi er gået fra teknisk leverandør til synligt brand”

Installator.dk

Nye tal: Kun 42 procent af varmepumpe-tilsagn bliver udbetalt

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark

Elsikkerhed.dk
Kursus
L-AUS Ajour - Virtuelt kursus

Hold din viden om L-AUS ajour - hvert år.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams

Danvak
Gå-hjem-møde
Teknisk isolering

Når snitflader, brand og projektering kolliderer i praksis

Dato

25.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Elsikkerhed.dk
Kursus
Kursus i Verifikation (Eftersyn og afprøvning)

Bliv bedste venner med din installationstester

Dato

26.03.2026

Tid

13:00

Sted

Herning/Virtuelt