Et godt arbejdsmiljø vinder over lønnen

Virksomhederne i det tekniske erhvervsliv fokuserer i højere grad på godt arbejdsmiljø og fællesskab på arbejdspladsen frem for løn i jagten at få medarbejderne til at blive i virksomheden. Det viser en ny undersøgelse blandt TEKNIQ Arbejdsgivernes medlemmer.

Når virksomhederne arbejder for at tiltrække gode medarbejdere og få dem til at blive i virksomhederne, så handler det i højere grad om godt arbejdsmiljø, gode kolleger og fællesskab. Foto: 123rf.com

Når virksomhederne arbejder for at tiltrække gode medarbejdere og få dem til at blive i virksomhederne, så handler det i højere grad om godt arbejdsmiljø, gode kolleger og fællesskab, mens løn, pension og bonusser først kommer ind på en tredjeplads. Det viser en ny undersøgelse, som TEKNIQ Arbejdsgiverne har lavet blandt sine medlemsvirksomheder i det tekniske erhvervsliv.  

”Ofte bliver der tegnet et fejlagtigt billede af høj løn er lig med arbejdsglæde. Men faktum er, at meningsfulde opgaver, gode kollegaer og godt arbejdsmiljø er helt centralt for at holde på medarbejdere og rekruttere nye kollegaer. Det er særligt vigtigt i det tekniske erhvervsliv, hvor medarbejderne er meget attraktive også for andre brancher”, siger Maria Schougaard Berntsen, underdirektør i TEKNIQ Arbejdsgiverne.

Undersøgelsen fremhæver også, at halvdelen af medlemmerne forventer, at rekruttering af medarbejdere vil være lige så udfordrende de kommende to år, som det er i dag. 27 procent forventer, at det bliver sværere, mens kun 12 procent forventer, at det bliver lettere at skaffe kvalificerede medarbejdere.

Af samme årsag vil virksomhederne i høj grad prioritere at ansætte flere lærlinge og øge indsatsen for at fastholde nuværende medarbejdere. Men samtidig svarer godt hver tredje, at de kan komme til at sige nej til potentielle ordrer.

Læs også: Danske SMV’er skal samarbejde med indiske virksomheder

”Store årgange er på vej på pension, så selvom det tekniske erhvervsliv uddanner mange lærlinge, så kan det ikke stå alene. Det er helt afgørende at øge arbejdsudbuddet og for eksempel give seniorer bedre fordel af at blive længere på arbejdsmarkedet og gøre det nemmere for virksomhederne at rekruttere internationalt. Det kræver et opgør med bureaukratiet, som desværre præger rekrutteringen af udenlandske kollegaer”, siger Maria Schougaard Berntsen.

Kilde: TEKNIQ Arbejdsgiverne

/ PiB

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Arbejdsmiljø, sikkerhed og trivsel i Installationsbranchen

Et sundt arbejdsmiljø med høj trivsel og sikkerhed er forudsætningen både for installationsvirksomhedens produktivitet, men også for fastholdelsen af de medarbejdere, det er så svært at rekruttere i dagens arbejdsmarked. I dette tema giver en række virksomheder deres bud på, hvordan arbejdsmiljø, sikkerhed og trivsel kan styrkes i landets installationsvirksomheder.

Relateret indhold

METRO THERM A/S

Sponseret

Mød METRO THERM på Dansk Fjernvarmes Landsmøde

Installator.dk

Green Power Denmark kræver national plan for elektrificering

Installator.dk

Her vælger markant flere kvinder tekniske erhvervsuddannelser

Installator.dk

Emaldo vil etablere 500 batterianlæg i Europa

Installator.dk

Syv ud af ti virksomheder har oplevet cyberangreb eller forsøg

Installator.dk

Vismænd: Dansk økonomi holder dampen oppe – men blandet udsigt for installationsvirksomheder

Installator.dk

Verdo Energy Systems solgt – 50 medarbejdere følger med

Installator.dk

Dansk AI-virksomhed overvåger 45.000 tekniske anlæg

Installator.dk

InstallatørGruppen køber schweizisk VVS-virksomhed

Installator.dk

Enhedslisten vil give elbil-checks til udvalgte

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Kursus
Solcelleanlæg – 360° projektering, installation og service

Solcellemarkedet er en stor del af den grønne omstilling, og derfor ser vi flere og flere solcelleanlæg blive installeret på ledige tagflader, bygninger og grønne arealer.

Dato

27.10.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Solar Danmark
Kursus
Overmontør/formand kursus

På dette 2 dags kursus bliver overmontører/formænd klædt på til få succes i lederrollen på pladsen.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Vejen

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager på Building Green

Building Green CPH er Nordens største og mest toneangivende event om bæredygtighed i byggeriet. Oplev et stort inspirerende rum med ny viden i verdensklasse, konstruktive dialoger, vigtige debatter og en udstilling med praktiske løsninger. Helt gratis!

Dato

28.10.2026

Sted

Lokomotivværkstedet, København

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

28.10.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 Kompetencegivende servicekursus - gratis

Lær, hvordan du skal udføre serviceeftersyn og indregulering på Vølunds varmepumper!

Dato

28.10.2026

Tid

08:30

Sted

Industrivej Nord 7B, 7400 Herning

DTU
Efteruddannelse
Supply Chain Management (SCM)

Få kompetencer til at designe og lede effektive produktions- og forsyningskæder, også kaldet supply chains, som er en forudsætning for virksomhedens konkurrenceevne.

Dato

29.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup