Et stort skridt på vej mod normale tilstande på erhvervsskolerne

TEKNIQ Arbejdsgiverne glæder sig over den nyeste aftale om genåbningen, som gør det muligt for de fleste erhvervsskoleelever at vende tilbage til deres uddannelser.

”Det er rigtig gode nyheder for de mange erhvervsskoleelever, der er afhængige af den praktiske undervisning", siger Tina Voldby, underdirektør hos TEKNIQ Arbejdsgiverne. Foto: Jeppe Carlsen..

100 procents fremmøde på erhvervsuddannelserne i det meste af landet. Det var et af resultaterne i den aftale om en udvidet genåbning af Danmark, der blev indgået natten til den 16. april af regeringen og Folketingets øvrige partier med undtagelse af Nye Borgerlige.

”Det er rigtig gode nyheder for de mange erhvervsskoleelever, der er afhængige af den praktiske undervisning, som de kun kan få ude på skolerne. At nattens aftale sikrer, at netop erhvervsuddannelserne nu kan åbne i fuldt omfang som nogen af de første, viser, at også politikerne har taget ansvar for netop disse uddannelser, og det kan vi kun lette på hatten over”, siger Tina Voldby, underdirektør hos TEKNIQ Arbejdsgiverne.

Hun tilføjer, at hun havde håbet, at Hovedstaden og Nordsjælland også var kommet med i denne omgang af genåbningen. Nu sætter hun sin lid til, at smittetallene bliver så lave, at disse to områder også får lov at åbne op igen.

-CH

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Lighthouse vinder Den Danske Lyspris 2025

Installator.dk

El-Team Vest bliver nordisk base for britisk koncern efter opkøb

Installator.dk

Ahlsell får grønt lys til opkøb og styrker position i arbejdstøj

Installator.dk

Koble styrker position i Midtjylland med ny partner

Installator.dk

El & Teknik 2026: Hele branchen samles om elektrificering og energieffektivitet

Installator.dk

Lykketoft går i rette med hård kritik af Energinet

Installator.dk

Forsinket elnet bremser fjernvarmens elektrificering

Installator.dk

Rigsrevisionen i skarp kritik af Energinet og ministerie

Installator.dk

Elforbruget satte rekord i Østdanmark i 1. kvartal

Installator.dk

Grundfos i Kina: Hårdere konkurrence år for år.

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle