EU fastsætter kinesisk straftold på solceller

Importører af kinesiske solceller skal fremover betale en antidumpings-told på 47 procent for at få solcellerne ind i landet.

EU-Kommissionen har netop afgjort, hvor stor en straftold importører af solceller fra Kina skal betale. Kommissionen har tidligere advaret om, at den ville pålægge told på alle solceller, der kom ind i EU efter en skæringsdato, og siden 6. marts er alle indførelser fra Kina blevet registreret. Nu er toldsatsen blevet lagt på 47 procent.

Herning El-Center er en af de danske importører, der risikerer en økonomisk lussing efter at straftolden er blevet annonceret. Virksomheden bestilte i februar to containere med solceller fra Kina, og inden varerne ankom med skib fra Østen midt i marts var 6. marts-datoen passeret. Hvis straftolden træder i kraft allerede på denne dato, vil det koste Herning El-Center omkring 400.000 kroner i told.

”Det er træls, men vi skal nok klare det, for vi løber bare hurtigere”, siger Brian Uhre Lassen fra salgsafdelingen i Herning El-Center.

Der er stadig usikkerhed om, hvilken skæringsdag, der vil blive anvendt for solceller, der er kommet ind i EU. På et møde 15. maj skal EU’s medlemslande fastlægge detaljerne for, hvordan tolden skal gennemføres.

Læs også: Told på solceller rammer installatører hårdt

Lettet over afklaring
Der er dog lidt lettelse at spore hos virksomhederne, fordi toldsatsen allerede er blevet fastlagt. Tidligere forventede branchen, at satsen først ville blive annonceret i august, og det fik importørerne til at tøve, når de skulle sælge solcellerne videre uden at kende deres egen indkøbspris, efter at tolden var blevet lagt oveni.

Læs også: Vrede i el-virksomhed: Vi har bestilt to containere med kinesiske solceller

”Nu er det nemmere at sælge igen, for vi kender prisen på den vare, vi skal sælge”, siger Brian Uhre Lassen.

Samme lettelse er der hos CBC Energy i Aabenraa, hvor direktør og medejer Henning Christiansen glæder sig over, at man ikke længere er i uvished om, hvad indkøbet koster. Han venter nu på, at der kommer endnu mere ro på markedet, når afregningsprisen bliver fastlagt, så solcelleejerne ved, om de kan få 1,30 kroner for strømmen.

Kortsigtet løsning
Solcelletolden skal støtte de europæiske producenter, der har været under pres af de billige kinesiske produkter. Producenterne i EU har argumentet for tolden med urimelig økonomisk støtte fra den kinesiske stat, så panelerne kunne sælges til under produktionspris.

To tredjedele af verdens solceller bliver produceret i Kina og det er uvist, hvor stor gavn de europæiske producenter vil få af kinatolden. Henning Christiansen vurderer, at de tyske solcelleproducenter, som tolden skulle beskytte, allerede er bukket under for presset og har givet op, så der nu ikke er de samme producenter tilbage at forsvare.

Tolden vil ifølge analytikere kun få en kortvarig effekt, spår markedsanalytiker Jenny Chase fra analysehuset Blomberg. Hun vurderer, at EU-kommissionens tiltag er et skridt i den aktuelle handelskrig mod Kina og i nyhedsmediet Speigel.de forudser hun, at de europæiske producenter inden for et år atter vil mærke presset fra udlandet.

”Jeg forventer, at en effekt vil være ganske kortvarig - seks måneder, måske et år. Kinesiske selskaber vil flytte ud af Kina eller andre virksomheder vil overtage deres forretning. Det vil stadig ikke gavne de europæiske producenter”, siger Jenny Chase til Spiegel.de.

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

DI har ansat chef for sin nye brancheplatform

Installator.dk

Ny regering skal hjælpe Energinet med at prioritere

Installator.dk

Lars Aagaard blev valgt til Folketinget

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Installator.dk

Prischock: Overvejer energitillæg og elbiler

Installator.dk

Ønskeseddel til ny regering: Adgang til arbejdskraft, grøn omstilling og omkostninger i fokus

Installator.dk

Høje gaspriser kan koste 5.000 kr. mere for et standardhus

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

27.03.2026

Sted

Online + classroom

Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Dimex
Messe
Muligheder i Kina for danske virksomheder i HVAC-branchen

ISH China & CIHE løber af stablen fra 31. marts til 2. april 2026 – en mulighed for danske virksomheder for at finde vej til det kinesiske marked.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Danvak
Konference
Drift- og vedligeholdskonferencen 2026

Facility & Produktion – brobygning til fremtidens vedligehold

Dato

08.04.2026

Tid

08:30

Sted

EUC Lillebælt, Teknikervej 2, 7000 Fredericia