FastLeanSmart i Skandinavien

Fast Lean Smart (FLS) med hovedsæde i Kiel i Tyskland fortsætter med at styrke sin position inden for opgaveplanlægning og ruteoptimering med etablering af skandinavisk afdeling i Odense.

FLS deltager på Digitaliseringsmessen stand D11.

Virksomheden Fast Lean Smart, der beskæftiger sig med opgaveplanlægning og ruteoptimering, og som leverer deres løsninger over hele verden, er fortsat ved at styrke deres position med etablering af skandinavisk kontor i Odense, FLS Scandinavia.

FLS er en anerkendt førende teknologivirksomhed inden for udvikling og implementering af workforce management, ruteoptimering og mobile løsninger i Europa.

FLS VISITOUR, som løsningen hedder, giver virksomheder optimal planlægning af deres medarbejdere på farten samt deres kundeservice, flåde, salgsteam og logistik. En løsning med nye standarder inden for dynamisk optimering af opgaver, integration med backend-systemer og indførelseshastigheden hos medarbejderne. Med andre ord sikrer løsningen FLS VISITOUR virksomheder at have det rette antal medarbejdere med de rette kompetencer til det rette job på det rette tidspunkt”, siger direktør for FLS Scandinavia Bjarne Vinther.

I dag bliver over 35.000 mobile servicemedarbejdere på verdensplan planlagt og optimeret ved hjælp af FLS VISITOUR, og kunderne får større gennemsigtighed i deres aktiviteter samt forbedret kundetilfredshed, og service-relaterede driftsomkostninger reduceres med op til 20 %.

FLS leverer til servicebranchen, installatører, el, vvs, energi, home care, telecom, facility management og forsikring. Nogle af de danske kunder, som allerede i dag anvender systemet, er bl.a.: Jungheinrich, Atlas Copco, Selecta og Elite Gaming. 

Mitie, som er Storbritaniens tredjestørste udbyder inden for skadedyrsbekæmpelse har oplevet kraftig vækst i løbet af de seneste 10 år. Mitie har netop valgt en FLS VISITOUR løsning til at understøtte deres vækst gennem optimering af opgave- og ruteplanlægning. ”Som en del af en årelang evaluering af potentielle leverandører, har vi gennemført et succesfuldt forsøgsprojekt med FLS, som viste, at FLS VISITOUR teknologien var mest fleksibel til at imødekomme vores krav og derfor det ideelle valg." siger direktør Peter Trotman.

FLS på Digitalliseringsmessen i Odense

FLS deltager på Digitaliseringsmessen 2014 i Odense d. 25. september på stand nr. D11. Messen afholdes i Odense Congress Center.

21.08.2014Fastleansmart Scandinavia A/S

Sponseret

Elite Gaming optimerer og forbedrer med FLS VISITOUR

19.08.2014Fastleansmart Scandinavia A/S

Sponseret

FastLeanSmart i Skandinavien