Festival har skjulte drikkevandsrør med drinks og øl

I den smukke bøgeskov ved Skanderborg er der fuld gang i årets Smukfest. Der er rent vand i hanerne, spildevand ledes væk, der er internet og der løber øl og drinks til barerne. Det sker alt sammen i et sindrigt rørsystem under jorden, hvor de glade festivaldeltagere hverken ser eller mærker noget til det.

Skanderborg Festival samarbejder med Danboring, der står for underboring af rørene. Rørene skydes ned i jorden, hvilket betyder, at der ikke skal graves render i skovbunden. På den måde sikrer festivalen sig, at bøgeskoven består som den er, samtidig med at de tørstige festivalgæster får deres drikkevarer nemt og hurtigt. Foto: Wavin..

Danmarks smukkeste festival har eksisteret i 42 år, og i de seneste 20 af dem, har rørledninger, der er tilsluttet enorme underjordiske tanke, forsynet festivalens 60 barer med de cirka 600.000 liter genstande, der langes over disken på fem dage. Til at begynde med var der udelukkende fadøl i rørene, men for cirka 8 år siden begyndte man også at sende færdigblandede drinks ud igennem rørene, og festivalen har siden også kunne tilbyde populære drinks som White Russian og Gin Hass fra fustage.

Wavin leverer de rør, der indeholder drinks. 2,7 kilometer PE100 drikkevandsrør er der lagt i forbindelse med en omstrukturering af pladsen, og de indgår i det allerede 25 kilometer lange rørnetværk.

Udfordringen ved at have et gigantisk rørnetværk under Smukfest er, at den ikoniske bøgeskov er fredet. Både skovbund og træer slides af de mange festivalgæster, og for at skåne bøgetræernes rødder, roterer barernes placering hvert år, og som noget unikt benytter festivalen sig af styret underboring. Det underjordiske rørnetværk er en stor logistisk udfordring for Stig Andersen og Niels Håkonsson, der er henholdsvis produktionschef og IT-infrastruktur koordinator hos Smukfest.

Stig Andersen forklarer:

”Festivalen slider naturligvis på skoven, og derfor roterer vi barer og madboder og genrejser den nedslidte skov. Det er et stort logistisk arbejde at ændre på placeringerne – og dermed den underjordiske infrastruktur af rør, som skal give gæsterne den bedst mulige oplevelse under festivalen”, fortæller han og uddyber:

”Vi samarbejder med Danboring, der står for underboringen af rørene. Rørene skydes ned i jorden, hvilket betyder, at der ikke skal graves render i skovbunden. På den måde sikrer vi, at bøgeskoven består som den er, samtidig med at de tørstige festivalgæster får deres drikkevarer nemt og hurtigt”.

Læs også: Der efterlyses markante ændringer for byggeriet

Country Director for Wavin i Danmark og Sverige, Henrik Falck, er stolt af, at Wavin kan levere produkter, der sikrer, at festivalgæsterne får deres drikkevarer nemt, hurtigt og skånsomt:

”Smukfest er jo en fantastisk underholdningsbegivenhed, men det er samtidig en festival, der er dybt forankret i lokalsamfundet og bygger på lokale samarbejder, hvilket gør det endnu mere meningsfuldt for os at bidrage til. Man bliver en del af et hold, og det er fedt at kunne give vores medarbejdere den følelse”.

- PiB

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

TEKNIQ: Primært større elnettilslutninger bliver ramt

Installator.dk

DI har ansat chef for sin nye brancheplatform

Installator.dk

TEKNIQ: Primært større elnettilslutninger bliver ramt

Installator.dk

Ny regering skal hjælpe Energinet med at prioritere

Installator.dk

Lars Aagaard blev valgt til Folketinget

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Installator.dk

Prischock: Overvejer energitillæg og elbiler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Dimex
Messe
Muligheder i Kina for danske virksomheder i HVAC-branchen

ISH China & CIHE løber af stablen fra 31. marts til 2. april 2026 – en mulighed for danske virksomheder for at finde vej til det kinesiske marked.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Danvak
Konference
Drift- og vedligeholdskonferencen 2026

Facility & Produktion – brobygning til fremtidens vedligehold

Dato

08.04.2026

Tid

08:30

Sted

EUC Lillebælt, Teknikervej 2, 7000 Fredericia

Glamox A/S
Kursus
Programmeringskursus: Modul 1 i Glamox DALI2 Application Controller

Uddannelse i moderne lysstyring fra Glamox

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Hadsten

Danvak
Gå-hjem-møde
Projektering og opbygning af HVAC-systemer omfattet af ATEX direktiverne

Projektering og opbygning af HVAC-systemer omfattet af ATEX direktiverne

Dato

09.04.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Glamox A/S
Kursus
Programmeringskursus: Modul 1 i Glamox DALI2 Application Controller

Uddannelse i moderne lysstyring fra Glamox

Dato

10.04.2026

Tid

08:00

Sted

Hadsten