Fiberbranchen har fået sin første kvindelige tillidsrepræsentant

Dansk El-Forbunds særlige indsats for medlemmer i fiberbranchen har givet positive resultater på mange områder.

'Fiberindsatsen' har ført til valget af fagforbundets første kvindelige tillidsrepræsentant i fiberbranchen, skriver fagbladet Elektrikeren. Foto: Arkivfoto.

Tusindvis af ufaglærte, faglærte elektrikere og faglærte med forskellige uddannelsesbaggrunde arbejder i disse år på højtryk med slutningen af fibernetværket, der skal sikre danskerne hurtigere internet. Dansk El-Forbund (DEF) har derfor haft ekstra fokus på medarbejdere i fiberbranchen, som flere steder har været præget af tvivlsomme løn- og arbejdsvilkår. Dette kan læses på side 17 i deres nyeste udgave af fagbladet Elektrikeren.

En særlig ’fiberindsats’ har ført til konkrete resultater såsom 17 nye overenskomster, nye tillidsvalgte, netværk blandt fiberteknikere, en ny ’fiberguide’ og principielle fagretslige afgørelser. Nu har indsatsen også ført til valget af fagforbundets første kvindelige tillidsrepræsentant i fiberbranchen, skriver fagbladet Elektrikeren.

Den 23-årige Liv Engsager har droppet tanken om en universitetsuddannelse og trives i stedet i jobbet som netværkstekniker hos et af Danmarks største fiberfirmaer GlobalConnect. Liv Engsager repræsenterer 104 kolleger på hovedkontoret på Havneholmen, hvor hun sørger for fejlsøgning og fejlretning.

LÆS OGSÅ: Pro-Automatic A/S køber Fleks Tavler ApS

Opdagede ambitionerne i sabbatåret

Samtidig er Liv Engsager foran sine tre computerskærme i konstant dialog med kunder, kolleger og kørende fiberteknikere rundt om i landet. Den autodidakte netværkstekniker Liv Engsager har nu gennemført DEF’s grunduddannelse for tillidsvalgte på et hold, der ellers kun bestod af mandlige elektrikere.

”Det hele kom ret tilfældigt. Jeg blev student fra Slagelse Gymnasium i 2019, og jeg havde brug for et job under mit sabbatår, inden jeg regnede med at begynde på en akademisk uddannelse ligesom flere af mine veninder. Min far foreslog, at jeg kunne sidde i GlobalConnects overvågning og hjælpe til, så jeg startede som timelønnet i to uger, mens jeg stadig havde et fritidsjob i Bilka”, fortæller Liv Engsager.

Hun fik sidemandsoplæring og kastede sig over tunge teoribøger om fiber. Hun indså hurtigt, at hun havde flair for fiber og netværk. På halvandet år avancerede hun i firmaet fra 1st Line Network Technician til 2nd Line Network Technician.

LÆS OGSÅ: 250 millioner kroner til mere grøn varme

Liv Engsager forhandler i øjeblikket med ledelsen om en lokalaftale i virksomheden. Et af de næste skridt bliver at få flere af de ’gule’ kolleger over i en OK-fagforening.

”Mange steder i fiberbranchen er det med overenskomster og fagforeninger jo en ret ny verden. Men vi er godt i gang med at få hul på bylden”, forsikrer den unge netværkstekniker.

-AKJ

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Annonce

Installator.dk

Brancheforening beskylder Energinet for skræmmekampagne

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Installator.dk

Bent Knudsen stopper i Geberit Danmark: ”Vi er gået fra teknisk leverandør til synligt brand”

Installator.dk

Nye tal: Kun 42 procent af varmepumpe-tilsagn bliver udbetalt

Installator.dk

Caverion Danmark får grønt lys til opkøb af serviceforretning

Installator.dk

Organisationer advarer om konsekvenserne af formueskat

Installator.dk

Dansk Fjernvarme efterlyser klar slutdato for naturgas

Installator.dk

Eltel skal udskifte 67.000 varmemålere

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

17.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

GN Belysning
Webinar
Gratis webinar: Hvad betyder kravet om dataopsamling for dig som elinstallatør?

De nye krav til dataopsamling rammer direkte ned i hverdag – de påvirker dine byggeprojekter, din dokumentation og den måde, du rådgiver dine kunder på.

Dato

18.03.2026

Tid

14:30

Sted

Microsoft Teams

EET Danmark A/S
Webinar
Adgangskontrol løsninger med EET og Hikvision

Ansigtsgenkendelsesbaseret adgangskontrol - præcis adgang for autoriserede personer

Dato

19.03.2026

Tid

10:00

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark