Fibertec modtager første certificering nogensinde

KE Fibertec A/S modtager verdens første vugge til vugge-certificering af tekstilkanaler til tekstilbaseret ventilation.

De skræddersyede tekstilkanaler fra CradleVent ses her installeret på Nationalmuseet. Foto: KE Fibertec.

Danmarks største producent af tekstilkanaler, KE Fibertec i Vejen, har som de første i verden modtaget en certificering for tekstilkanaler til tekstilbaseret ventilation efter Cradle to Cradle-standarden, eller vugge til vugge-standarden, som det kaldes på dansk. Tekstilkanalerne fra KE Fibertec, som har modtaget den nye certificering, hedder CradleVent. 

Certificeringen er udført af det anerkendte EPEA i Hamborg. Det er en dokumentation på produktets bæredygtighed og på, at man tager ansvar for hele dets livscyklus fra vugge til vugge, hvilket vil sige fra produktion til og med genanvendelse.

Affald som føde til ny produktion 
KE Fibertec har i flere år arbejdet med miljø og energi. Virksomheden er ISO 14001-certificeret, og alle tekstiler er godkendt efter Oeko-Tex Standard 100. Produktionsdirektør Johnny Møller Knudsen, udtaler i den forbindelse:

”Med Cradle to Cradle-certificeringen har vi taget det næste skridt imod en grønnere profil. Det har været en tidskrævende proces, men nødvendigt, at vi tager vores del af ansvaret og begynder at designe produkter, der gør gavn fremfor at belaste. I Cradle to Cradle-filosofien ser man affald som føde til en ny produktion, og det skaber balance i kredsløbet,” vurderer han.       

Bæredygtighed som konkurrenceparameter
Adm. direktør for KE Fibertec A/S, Carsten Jespersen, har samme høje forventninger, og ser bæredygtighed som et fremtidigt konkurrenceparameter:

"Bæredygtighed bliver i stigende grad en konkurrenceparameter, og jeg kan kun opfordre andre til at komme i gang. Politisk er viljen stor, og Cradle to Cradle er skrevet ind som overordnet princip i den nye nationale affaldsplan,” siger Carsten Jespersen og fortsætter:

"Flere og flere bygherrer stiller krav om bæredygtigt byggeri, og samtidig bliver miljøkravene skrappere, så derfor var det naturligt for KE Fibertec at satse på bæredygtige tekstilkanaler. Det er vigtigt for os, at bæredygtighed kan dokumenteres til sikkerhed for vores kunder, og netop derfor har vi valgt Cradle to Cradle-ordningen, der er kundens garanti for, at vi holder det, vi lover”.

Med de skræddersyede tekstilkanaler får man en god indeklimaløsning, der i farve og form passer ind i rummet og bliver en integreret del af det arkitektoniske udtryk. CradleVent vil i første omgang blive tilbudt i en hvid, brandhæmmende Trevira CS-kvalitet, men flere farver følger, oplyser KE Fibertec.

- OWG

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

17.02.2026Geovent

Sponseret

Geovent Compact arm – effektiv punktudsugning, hvor pladsen er begrænset

09.02.2026Genvex

Sponseret

Kan et ventilationsanlæg øge værdien af din bolig?

02.02.2026Installator.dk

Ventilation og indeklima: Sund fornuft i en grøn omstilling

02.02.2026LS Control A/S

Sponseret

Modbus-tilbehør til dit CTS/BMS ventilationsprojekt

30.01.2026LS Control A/S

Sponseret

Styringsløsninger til energieffektiv drift og lavere miljøpåvirkning

13.01.2026Geovent

Sponseret

Når alarmen lyder, skal luften være ren!

18.12.2025Geovent

Sponseret

Ambitioner, fællesskab og juleglæde – Geovent ser frem mod 2026

11.12.2025Guldager A/S

Sponseret

MURSEC ECO – Innovativ Teknologi mod Fugt i Bygninger

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

25.02.2026

Sted

Herning

Schneider Electric A/S
Messe
Event: Data & AI i Life Science – sådan skaber du reel forretningsværdi

Kom med, når vi sammen med AVEVA inviterer til fagligt event om brug af data og AI inden for life science

Dato

25.02.2026

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

25.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

26.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager ved Boligforeningernes Dag i København

Kom og vær med, når vi igen afholder Boligforeningernes Dag i København! Messen er gratis og åben for bestyrelsesmedlemmer og engagerede beboere fra andels-, ejer- og almene boligforeninger.

Dato

28.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lokomotivværkstedet, København