Find den digitale vej til energibesparelser med to nye Frese-produkter

Med den nyeste OPTIMA Compact ventil og LOGICA Digital aktuator leverer Frese dyb indsigt i varme-og kølesystemer, hvilket giver mulighed for fuld energioptimering i både indregulering og drift. Dette sikrer, at HVAC-systemet til enhver tid yder sit allerbedste.

Ventilen kombinerer høj ydeevne med lille størrelse og kompakt konstruktion. Foto: Frese .

Frese, der er kendt for sin dynamiske motorventiler (PICV’er), lancerer to nye produkter, som i kombination gør det muligt både at indregulere og drifte et varme-eller kølesystem på et fuldt optimeret niveau.

Med denne løsning fortsætter Frese med at bringe årtiers knowhow og ekspertise inden for flowregulering ind i den digitale tidsalder på en enkel, omkostningseffektiv og tilgængelig måde for alle kunder, brugere og andre interessenter for at bidrage til mere energieffektiv byggesektor.

"Vores løsning har store fordele i alle faser af et byggeprojekt. Det reducerer installations-og indreguleringstiden betydeligt. Der er store fordele for systemintegratorer på grund af de mange funktionaliteter, der er indbygget i aktuatorernes algoritmer. Den indeholder overvågning i realtid af systemstatus og er let at anvende. Og på grund af de betydelige energibesparelser er den god for bundlinjen, både økonomisk og miljømæssigt", siger Andy Gibbs, der er Global Digital Product Manager hos Frese.

Løsningen harto ”lag” og består af en OPTIMA Compact, Veriflow-serie ventil og en LOGICA Digital, Energy-serie aktuator.

LÆS OGSÅ: Håndværkerbutikker fortsætter vækstrejsen i Jylland

OPTIMA Compact, Veriflow-serien

Dette er en udvidet version af virksomhedens verdensførende dynamiske motorventiler (PICV), OPTIMA Compact. Alle funktioner og fordele fra det originale produkt er fulgt med over i Veriflow-serien.

Disse omfatter forenklet systemdesign, let valg af ventilstørrelse og -type, systemfleksibilitet og minimeret indreguleringstid. Ventilen kombinerer også høj ydeevne med lille størrelse og kompakt konstruktion. Den største fordel er de betydelige energibesparelser, der kan opnås i HVAC-systemer ved at maksimere Delta T og eliminere overflow i systemet.

Derudover tilbyder OPTIMA Compact, Veriflow-serien et helt nyt design af målenipler på DN10-DN50-serien og en ekstra målenippel i de større størrelser op til DN300. Dette giver mulighed for både flowverifikation og verifikation af minimumsdifferenstryk over ventilen. Dette er den første PICV på markedet, der integrerer begge funktioner i det originale ventilhus uden tilføjelser og yderligere pladskrav.

"Vi har kaldt den Veriflow-serien, fordi vi nu tilbyder verifikation af flowet gennem ventilen. Vi giver indreguleringsingeniører den gennemprøvede metode til at måle flow, som de har baseret sig på i årtier. Og fordi vi har bygget disse funktioner direkte ind i selve den dynamiske motorventil, er der intet yderligere tryktab involveret. Det koster absolut ingenting i form af energi. Med denne verifikation kan ingeniørerne være helt sikre på, at systemet er blevet indreguleret og balanceret optimalt til dimensioneringsforholdene", forklarer Przemyslaw Klosiak, Global HVAC Product Manager hos Frese.

-AKJ

Installator.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

24.04.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Det er verdens grønneste virksomhed, og de måler alt: - Det er dumt at lade være

16.04.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electric anerkendt som nr. 1 inden for liquid cooling

09.04.2025Installator.dk

Undersøgelse: Danske boligejere bekymrer sig mindst om energieffektivitet

03.04.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Nye Altivar™ softstartere optimerer motorstyring i digitaliserede anlæg

31.03.2025ABB A/S

Sponseret

ABB i samarbejde med ArcelorMittal for at reducere miljøpåvirkningen fra el-distributionssystemer

06.03.2025Elma Instruments A/S

Sponseret

Elma Thermo X – Ny serie termiske kameraer fra Elma

06.03.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electrics fabrik i Ringsted er nu CO2-neutral i driften

05.03.2025Solar Danmark

Sponseret

Få afgiftsrefusion på opladning af elbil, også selvom du har solceller

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Eaton Electric Danmark
Seminar
Teknisk seminar om 3 fasede UPS - Brøndby

Eaton inviterer til teknisk seminar om 3 fasede UPS. Bliv klogere på hvordan du designer fremtidens UPS-løsninger til bygninger, sundhedssektoren, industrien og datacentre.

Dato

06.05.2025

Tid

07:30

Sted

Gammelager 14, 2605 Brøndby (Hos Solar)

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 TEKNISK BASISKURSUS varmepumper 🔧

Kurset giver dig kendskab til varmepumpernes styringsprincipper, anlægsopbygning og giver dig en generel viden om opstart af varmepumper - både jordvarme og luft-til-vand varmepumper. Kurset vil indeholde en del praktiske opgaver.

Dato

06.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vølund Varmeteknik Industrivej Nord 7B 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
El-sikkerhed, diplomkursus - 2 dage

Over 2 dage giver kurset et godt kendskab til lovgivning og standarder indenfor elektrisk sikkerhed, og til hvordan kravene efterleves i praksis.

Dato

06.05.2025

Tid

09:00

Sted

Scandic Kolding Kokholm 2 6000 Kolding

Danvak
Kursus
Linjetabsberegning med HEAT2, Grundkursus

Kuldebroer kan have væsentlig betydning for bygningers energiforbrug, og i værste fald kan de medføre kondens og risiko for svamp og skimmel i konstruktioner og på overflader.

Dato

07.05.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Aarhus

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Kvalitet, sikkerhed og miljø (EL)

Få kvalitet, miljø og sikkerhed til at gå op i en højere enhed.

Dato

07.05.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

Schneider Electric A/S
Messe
ROBOTBRAG 2025! Prep din virksomhed med robotter

Find inspiration til, hvad der kan lade sig gøre med AI og robotteknologi – og hvordan du bedst forbereder din virksomhed til fremtiden. Kom til ROBOTBRAG – inklusiv DIRA Business – hos Teknologisk Institut i Odense

Dato

08.05.2025