Firmaernes salg i marts gav første kvartal et løft

En opgørelse fra Danmarks Statistik viser, at salget er gået godt efter genåbningen.

Firmaernes salg i alt eksklusive energi med videre opgjort i faktiske tal var 10,1 procent eller 34,7 milliarder kroner større, når marts 2021 sammenlignes med marts 2020. Foto: Danmarks Statistik..

Med den begyndende genåbning efter nedlukning grundet COVID-19 gav salget i marts måned et løft til første kvartal, når kvartalet sammenlignes med fjerde kvartal.

Fremgangen var på 0,2 procent, hvor industri, detailhandel og transport var bærende for den positive udvikling. Firmaernes salg i alt eksklusive energi med videre steg 10,8 procent fra februar til marts. Stigning skal ses i sammenhæng med den begyndende genåbning af samfundet samt nedjusteringen af firmaernes salg i alt eksklusive energi med videre for februar på 10,7 milliarder kroner eller 2,9 procent.

Positiv udvikling i salget af de varige forbrugsgoder

Salget af varige forbrugsgoder som eksempelvis hårde hvidevarer er en klassisk konjunkturindikator, da indkøb fra denne varegruppe afhænger af forbrugernes økonomiske formåen. Går salget af disse varer op, kan det være et udtryk for, at økonomien bevæger sig mod en højkonjunktur. En branchegruppe, der repræsenterer dette salg, er detailhandel med elektriske husholdningsapparater. Salget i denne branche steg 15 procent når første kvartal 2020 sammenlignes med første kvartal 2021. Sammenlignes første kvartal 2017 med første kvartal 2021, ses en stigning på 34 procent.

Salget i marts 2021 var større end sidste år

Firmaernes salg i alt eksklusive energi med videre opgjort i faktiske tal var 10,1 procent eller 34,7 milliarder kroner større, når marts 2021 sammenlignes med marts 2020. Med faktiske tal menes, at tallet er ikke-sæsonkorrigeret. Salget i engroshandel samt salget i industri stod primært for fremgangen.

-CH

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Supersygehus sikrer strømforsyning uden klimaskadelig SF6-gas

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Thoravej 29 – prisbelønnet kontorbyggeri med bæredygtig specialbelysning

Relateret indhold

15.10.2025Installator.dk

Tekniske uddannelser: Elektriker og smed hitter som aldrig før

15.10.2025Installator.dk

Partier kræver handling i forhold til stillestående havvindmøller

15.10.2025Installator.dk

Kvinder går i mod trenden: Flere vil være VVS´er eller elektriker

14.10.2025Installator.dk

Havvindmøller sættes i stå på grund af manglende efterspørgsel

13.10.2025Installator.dk

Vandmangel truer – men ingen måler på det mest basale

13.10.2025Installator.dk

Tekniske fag i høj kurs: Ledigheden blandt elektrikere og VVS’ere nær bundrekord

10.10.2025Installator.dk

Innargi lander flerårig aftale i Tyskland

10.10.2025Installator.dk

Forsvaret udbyder mia-aftale om teknisk vedligeholde og eftersyn

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle