Fjernvarme og naturgas mest udbredt opvarmning

Samlet set var der 535,8 millioner kvadratmeter opvarmet bygningsareal i Danmark. Dette er en stigning på 4,4 millioner kvadratmeter i forhold til året før, skriver Danmarks Statistik i en ny analyse.

Set som helhed er det opvarmede areal steget med 4,2 procentpoint til 535,8 millioner kvadratmeter over de sidste fem år. Foto: Arkivfoto.

Bygningsopgørelsen 1. januar 2022 viser, at der samlet var 535,8 million kvadratmeter opvarmet bygningsareal i Danmark, hvilket er en stigning på 4,4 millioner kvadratmeter i forhold til året før. Den mest udbredte opvarmningsform er fjernvarme, som står for opvarmningen af 55,3 procent af det opvarmede areal. Næstmest udbredt er centralvarme med naturgas, der dækker 17,7 procent. Hernæst kommer centralvarme med oliefyr (9,6 procent), elovn eller elpaneler (6,0 procent) og varmepumper (5,4 procent).

LÆS OGSÅ: Brug data og spar enorme mængder CO2

Varmepumper og fjernvarme går frem over de sidste fem år

Ser man på udviklingen i hvor meget areal, der opvarmes af de forskellige opvarmningsformer over de sidste fem år fra 2017 til 2022, så er varmepumper og fjernvarme blevet mere udbredt.

I alt er arealet, som opvarmes med varmepumper, gået frem med 108,0 procentpoint til 28,7 millioner kvadratmeter, mens opvarmning med fjernvarme er gået frem med 8,4 procentpoint til 296,4 kvadratmeter.

Set som helhed er det opvarmede areal steget med 4,2 procentpoint til 535,8 millioner kvadratmeter over de sidste fem år.

LÆS OGSÅ: Flere får varmen i jorden

Mere areal bruges til kontor og handel siden 2017

Ser man på bygningsbestandens samlede areal, hvad enten det er opvarmet eller ej, så er dette over de sidste fem år steget med 23,4 millioner kvadratmeter eller 2,9 procentpoint til et samlet areal på 831,6 kvadratmeter i 2022. Der er størst vækst i areal til kontor og handel, der er vokset med 4,6 procentpoint eller 17,4 millioner kvadratmeter. Omvendt ses et fald på 23,5 procentpoint i areal til fabrikker og et fald på 22,6 procentpoint i alvs og driftsbygninger. Ser man på beboelse, så er areal brugt til helårsbeboelse steget med 4,6 procentpoint, mens areal til sommerhuse er steget med 4,5 procentpoint.

-AKJ

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Rittal A/S

Sponseret

Fra lovkrav til konkurrencefordel: Derfor bliver F-gas en strategisk dagsorden

Installator.dk

El-varebiler sætter rekord: Over halvdelen af nyregistreringerne var elektriske

Installator.dk

Komfort er blevet et konkurrenceparameter i arbejdstøjet

Installator.dk

Milliardinvesteringer i elektrificering kræver flere kompetencer

Installator.dk

Energinet vil i dialog med batteribranchen om nye netprodukter

Installator.dk

Tidligere Odsherred-direktør tiltalt for mandatsvig

Installator.dk

Batteribranchen roser Ahlers – men efterlyser fart på nye netprodukter

Installator.dk

Energinet vil give storforbrugere hurtigere adgang til elnettet

Installator.dk

Andel sælger Ørsted-aktier for 3 mia. kr. og sender pengene i elnettet

Installator.dk

Rekordhøje priser på elmaterialer presser byggeprojekter

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Dansk Standard
Kursus
Risikovurdering af maskiner - diplomkursus 2 dage

På dette kursus lærer du at risikovurdere maskiner og anlæg iht. til kravene i hhv. maskindirektivet og standarden EN ISO 12100.

Dato

15.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Solar Danmark
Konference
Solar Blue Install Network for installatører

Gå ikke glip af Blue Install Network & Lærlingedag 2026 – tilmeldingen er åben nu!

Dato

15.09.2026

Tid

08:00

Sted

Gubsø Garage, Silkeborg