Fjernvarmepuljen åbner torsdag - og forventes hurtigt tømt

Der er afsat 150 mio. kr. i Fjernvarmepuljen, der åbner for ansøgninger torsdag formiddag. Dansk Fjernvarme forventer meget stor efterspørgsel efter midlerne i puljen og opfordrer allerede nu til, at der kommer flere midler i puljen.

Foto: Dansk Fjernvarme

Mens tilskudspuljen til varmepumpe slet ikke blev tømt i fjor, regner Dansk Fjernvarme med, at der ikke bliver problemer med at få de 150 mio. kr. i Fjernvarmepuljen brugt, når der torsdag åbnes for ansøgningerne til de mange konverteringsprojekter, der har fået den kommunale godkendelse, men mangler den afgørende finansielle støtte fra puljen.

Fjernvarmepuljen kom i stand under de sidste forhandlinger om Finansloven for 2024, og den indeholder 150 millioner kroner. Det mindre end halvdelen af, hvad der var i Fjernvarmepuljen for 2023, hvor puljen blev oversøgt for omkring 300 millioner kroner.

Derfor har Dansk Fjernvarme en forventning til, at fjernvarmeselskaberne hurtigt tømmer Fjernvarmepuljen for 2024.

“I og med der var en meget markant oversøgning i Fjernvarmepuljen sidste år, vil puljen for i år formentlig blive tømt på rekordtid – ja, formentlig allerede på den første dag,” konstaterer politisk chef i Dansk Fjernvarme, Rune Moesgaard.

Derfor beder organisationen allerede nu Christiansborg om flere penge.

“Der er utrolig stor appetit fra danskerne på at skifte gasfyret ud med grøn fjernvarme. Men vi kan samtidig konstatere, at det vigtigste middel til at holde fast i udskiftningen og den grønne omstilling på lige netop det område, hænger uløseligt sammen med, at fjernvarmeselskaberne kan trække på midler fra Fjernvarmepuljen,” siger Rune Moesgaard. 

-emte

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Energipriser og højere tilskud sender efterspørgslen på varmepumper i vejret

Installator.dk

Caverion sikrer sig millionordre på dansk datacenterudvidelse

Installator.dk

InstallatørGruppen klar til børsen med værdi på 4,5 mia. kr.

Installator.dk

De Radikale overtager Klima-, energi- og forsyningsministeriet

Installator.dk

TEKNIQ: Grøn milliardplan kræver mindre bureaukrati og flere faglærte

Installator.dk

Danfoss investerer 75 mio. kr. i Frankrig for at styrke varmepumpeproduktionen

Installator.dk

Morten Blegvad ny finansdirektør i Brødrene Dahl

Installator.dk

Maj sendte elprisen op igen

Installator.dk

AI-værktøj åbner bygningsdata og sparer energi

Installator.dk

DM i Skills øger unges interesse for erhvervsuddannelser

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle