Fleksibel afløbsrende sparer tid både for beboere og installatør

Flere og flere kunder ønsker et enkelt design, der både er flot og hygiejnisk, i deres bruseniche. I 92 nye lejligheder i Randers var det lidt af en øjenåbner for bygherrer D4 Byg og Kallesøe Installation ApS at give sig i kast med et nyt produkt – som viste sig at spare vigtig tid.

Geberits afløbsrende CleanLine. Geberit-gruppen, der har aktiviteter verden over, er førende på markedet i Europa inden for sanitetsprodukter. Foto: Geberit.

I Kornparken i Randers står snart 92 nye lejeboliger klar. På badeværelset kan beboerne glæde sig over flere løsninger fra sanitetsvirksomheden Geberit, heriblandt afløbsrenden CleanLine, der ikke kun ser godt ud designmæssigt, men som også er nemmere at vedligeholde, da der ikke ophobes snavs som sæberester og hår. Det skyldes, at vandet frem for at løbe usynligt ud i en rende har elegante samleprofiler i rustfrit stål, og at selve vandlåsen er selvrensende. Herudover er der installeret væghængt toilet fra Ifö og betjeningsplader og cisterne fra Geberit.

Vi valgte Geberit til byggeriet fordi vi ved at kvaliteten er i orden. Det giver ro i maven med godt håndværk og gode produkter. Og så er der tilmed op til 10 års garanti på produkterne”, fortæller Christian Kallesøe, ejer og installatør hos Kallesøe Installation ApS.

En fleksibel afløbsrende, der nemt kan installeres og skæres til 

Christian Kallesøe havde hørt om Geberits afløbsrende CleanLine før, men projektet i Kornparken blev hans første oplevelse med afløbsrenden i egne hænder, hvor afløbsrenden er installeret i alle 92 boliger

Geberit sendte på forhånd en let forståelig installationsvideo, hvor man på bare 8 minutter ser en illustrering af installationen. Herefter kunne jeg nemt korte afløbsrenden til i længden, så den passede præcis til målene på brusenicherne kun med hjælp af et vaterpas og en sav. Det sparede mig en del tid i forhold til andre afløbsrender, jeg tidligere har installeret”, fortæller Christian Kallesøe.

LÆS OGSÅ: Store potentialer for udfasning af olie- og gasfyr i det offentlige

Geberit CleanLine er let at skære af i begge ender og kan justeres til på millimeter afhængig af rumforholdene, ligesom den kan justeres 3,5 cm i højden. Det giver mulighed for næsten alle typer fliser.

I dag er byggeprojektet i afslutningsfasen, men for Christian Kallesøe er det bestemt ikke sidste gang, han gentager succesen med Geberits produkter.

”Min oplevelse er, at bygherren, Michael Brogaard, har været meget tilfreds med processen og Geberits løsninger, så hvorfor ikke gentage succesen?” afslutter han.

-AKJ

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

17.02.2026Brødrene Dahl A/S

Sponseret

ALTECH gulvvarme – et komplet og installationsvenligt sortiment til VVS-installatøren

16.02.2026Installator.dk

VVS-kæde fejrer 40 år med digitale værktøjer

10.02.2026Danfoss Redan A/S

Sponseret

Akva Lux Sps - aldrig har komfort fyldt mindre.

09.02.2026ACO Nordic A/S

Sponseret

Service sikrer storkøkkener mod unødige driftstop

09.02.2026TOTO

Sponseret

Bestseller douchetoilet RW - nu også i mat sort og mat hvid

05.02.2026Grohe A/S

Sponseret

Harmoni på badeværelset let og enkelt

05.02.2026Installator.dk

VVS-kæde: Ekstra-indsats skal trække flere lærlinge til

05.02.2026GEMINA TERMIX A/S

Sponseret

Få hjælp til dine Termix-produkter – præcis når du har brug for det

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Schneider Electric A/S
Messe
Event: Data & AI i Life Science – sådan skaber du reel forretningsværdi

Kom med, når vi sammen med AVEVA inviterer til fagligt event om brug af data og AI inden for life science

Dato

25.02.2026

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

25.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

26.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager ved Boligforeningernes Dag i København

Kom og vær med, når vi igen afholder Boligforeningernes Dag i København! Messen er gratis og åben for bestyrelsesmedlemmer og engagerede beboere fra andels-, ejer- og almene boligforeninger.

Dato

28.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lokomotivværkstedet, København

Dansk Standard
Seminar
DS Elektrodag 2026

På DS Elektrodag sætter Dansk Standard fokus på beredskab og beskyttelse af kritisk infrastruktur i en tid med mere elektrificering, klimarisici og et skærpet geopolitisk trusselsbillede.

Dato

02.03.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i Nordhavn eller online