Fordomme hæmmer salg af A-pærer

Selvom salget af A-pærer er steget, holder mange sig fortsat tilbage. Ifølge Elsparefonden skyldes det dårlige erfaringer med de første sparepærer, der kom på markedet for år tilbage.

Af Kristina Øby Pedersen

I en ny tv-kampagne, der er startskuddet til en større treårig kampagne om lyskilder forsøger Elsparefonden at give A-pærerne et bedre rygte.

”Vi håber, at kampagnen får ryddet ud i fordommene og samtidig får sat fokus på, at nutidens A-pærer faktisk kan opfylde ønskerne til former, størrelse og lysfarve, når man skal skifte fra de gammeldags glødepærer,” siger Poul Erik Pedersen, Elsparefonden, hvor man vurderer, at hver sjette danske husstand i dag ikke har en eneste A-pære.

”Kampagnen skal i første omgang fortælle forbrugerne om de nye muligheder, der gør det indlysende for enhver, at A-pærer er det rigtige valg både af hensyn til den enkeltes pengepung og til klimaet,” siger han.

Find de bedste
Elsparefondens Elsparemærke kan hjælpe forbrugerne til at finde de bedste A-pærer, som både er energieffektive, giver godt lys og har god holdbarhed. Elsparemærket er forbrugerens garanti for, at A-pæren opfylder kravene om holdbarhed, farvekvalitet og energieffektivitet.

Elsparefonden har samlet pærerne på en A-pæreliste på www-elsparefonden.dk, hvor forbrugeren kun finder de A-pærer, der lever op til Elsparemærkets krav til farvekvalitet og holdbarhed.

Omfatter også andre lyskilder
Punktering af fordomme om A-pærer er første skridt i en større treårig kampagne om lyskilder, der sætter fokus på, hvor forskellige lyskilder egner sig bedst. I denne sammenhæng er der også udarbejdet en pjece, der beskriver fem af boligens hovedlyskilder, nemlig glødepærer, halogenpærer, sparepærer, lysstofrør og lysdioder, hver med deres egenskaber og elforbrug. Pjecen har navnet ”Lyskilder til boligen – din guide til energirigtig indretning med lys” og kan findes på: www.elsparefonden.dk/publikationer/brochurer/lyskilder-til-boligen-2008

For forbrugere, der allerede har taget A-pæren til sig, byder kampagnen også på nye muligheder for at vælge de bedste pærer.

De (og andre) kan overveje at udskifte halogenpærer med lysdioder (LED), der er fremtidens lyskilde. Lysdioder fås med samme sokkel som halogenpærer, og er to til tre gange så effektive med en levetid på op til 50.000 timer. Lysdioderne egner sig bedst til spotbelysning eller evt. udendørs til orienteringslys.

En anden mulighed er reflektorsparepærer, der giver et koncentreret lys, og kan være et godt alternativ til glødepærespots og halogenspots. De er ofte velegnede på steder, hvor lysdioderne endnu ikke giver tilstrækkeligt med lys.

Oplysning om genanvendelse
Sideløbende med Elsparefondens kampagne har lyskildebrancen taget initiativ til en oplysningskampagne, der skal sikre, at forbrugerne også husker at tænke på miljøet ved at aflevere udtjente sparepærer på genbrugsstationen. Elektronikken i sparepærer og lysstofrør kan nemlig genanvendes.

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Energinet varsler ny model og forlænger pause for nettilslutninger

Installator.dk

Elbiler tager større bid af EU-markedet – Danmark topper igen

Installator.dk

Bravida vinder mio-entreprise på Novo-byggeri

Installator.dk

TEKNIQ: Energipriser og mangel på arbejdskraft truer væksten

Installator.dk

Ewii-bud kan blive vendepunkt for kriseramt Odsherred Forsyning

Installator.dk

El-installatør etablerer nyt energiselskab med batteri-fokus

Installator.dk

Direktør advarer: Millionprojekter kan gå tabt ved længere elnet-pause

Installator.dk

EWII har afgivet bud på kriseramt forsyningsselskab

Installator.dk

InstallatørGruppen: Børsintroduktion skal styrke international vækst og opkøb

Installator.dk

Bedre Bad ruster installatører til AI og mersalg

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Esbjerg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Olympic, Strandbygade 6, 6700 Esbjerg

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

02.06.2026

Tid

15:00

Sted

Vejle

METRO THERM A/S
Konference
Inspirationsdag: Sådan skaber vi fremtidens energisystem i HVAC-branchen

I en tid med massive omstillinger stilles der nye krav til både teknologi, digitalisering og forretningsmodeller i varmesektoren. Den 3. juni samler METRO THERM førende stemmer og branchefolk på Hotel Nyborg Strand til en dag, der både udfordrer og inspirerer. Du får perspektiver, konkrete værktøjer og idéer, som du kan bruge i din hverdag – uanset om du arbejder med drift, projektering eller strategi i HVAC-markedet.

Dato

03.06.2026

Sted

Hotel Nyborg Strand

EET Danmark A/S
Kursus
Eksklusivt 2-dages Advanced XProtect Engineering Camp

Bliv skarpere på avanceret Milestone XProtect engineering Er du klar til at tage dine Milestone-kompetencer til næste niveau? Vi inviterer til et eksklusivt 2-dages MEC-kursus (Milestone Engineering Camp) – et avanceret teknisk kursus for dig, der allerede arbejder med Milestone og ønsker dybere indsigt i installation, optimering, fejlfinding og best practice i komplekse XProtect-miljøer. Kurset giver dig hands-on viden og teknisk forståelse inden for de mest centrale og avancerede områder i Milestone XProtect.

Dato

03.06.2026

Tid

09:00

Sted

EET Danmark - Birkerød

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Horsens)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

09.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell Bygholm, Schüttesvej 6, 8700 Horsens