Forsikringsselskaber tager forbehold ved brug af pressfittings

VVS-installatørerne har grund til at undersøge forsikringsbetingelserne i entreprenørernes såkaldte allrisk-forsikringer, før de prissætter en opgave. Det anbefaler Tekniq Arbejdsgiverne, fordi enkelte forsikringsselskaber ikke længere vil dække skader på installationer, hvor der er brugt pressfittings.

Foto: Tekniq Arbejdsgiverne

“Hvis uheldet er ude, vil vvs-installatørens egen forsikring komme i spil, og det kan naturligvis give en anden skadeprofil hos forsikringsselskabet og dermed på sigt en højere regning. Derfor er det en rigtig god ide at bede om indblik i forsikringsforholdene på den konkrete entreprise – hovedentreprenøren oplyser ikke nødvendigvis om den slags forbehold,” siger Stig Høding, der er advokat i Tekniq Arbejdsgiverne.  

Teknisk konsulent i arbejdsgiverforeningen, Birger T. Christiansen mener ikke, at brugen af de meget populære pressfittings medfører en forhøjet risiko for skader på installationer. 

“Hvis installationerne er udført efter retningslinjerne, hører jeg meget sjældent om skadessager, der ender hos forsikringsselskaberne,” konstaterer han. 

-emte

ADI Global Distribution A/S

Sponseret

Nordic Security Integration Expo

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

13.06.2025Installator.dk

VVS-kæde styrker uddannelsesindsatsen

12.06.2025PETTINAROLI A/S

Sponseret

Nyt fleksibelt bundmodul fra Pettinaroli

09.06.2025TOTO

Sponseret

Hvordan påvirker sanitet forbruget i hverdagen?

06.06.2025LAUFEN Nordic A/S

Sponseret

CO2-fri produktion rykker ind i badeværelset

26.05.2025TOTO

Sponseret

Udvikling af miljømæssigt lederskab

26.05.2025Installator.dk

VVS´25 slog rekorder

26.05.2025Minimax Danmark

Sponseret

Effektiv harpiks - udvider sig ikke når kalken optages!

23.05.2025Installator.dk

VVS´25: Særligt indlæg om forebyggelse trak fulde huse

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle