Forslag: Kommuner skal have større andel fra solceller og vindmøller

Kommuner, der lægger jord til nye solcelle- og vindmølleparker, bør have en større del af skatteindtægterne fra anlæggene. Det mener Green Power Denmark, som opfordrer regeringen til at ændre den måde, selskabsskatten i dag fordeles på.

Foto: Green Power Denmark / Thomas Steen Sørensen

Kommuner skal have en økonomisk håndsrækning, hvis de lægger jord til nye solcelleparker eller vindmøller, mener Green Power Denmark.

I dag går 85 pct. af selskabsskatten til staten, mens kommunernes andel typisk følger virksomhedens hovedsæde – ikke den kommune, hvor anlægget står. Det betyder, at kommuner, der giver plads til grøn elproduktion, ofte ikke modtager den tilsvarende økonomiske gevinst.

“Når en kommune går forrest og lægger jord til produktionen af grøn strøm, bør den få en væsentlig større del af de økonomiske gevinster, end det er tilfældet i dag,” siger Kristian Jensen, adm. direktør i Green Power Denmark.

Organisationen foreslår derfor, at fordelingen sker efter placering, som det i dag sker for ubemandede tankstationer.

Ifølge en ny KPMG-analyse bidrager en typisk solcelle- eller vindmøllepark med 160–562 mio. kr. i skatter og lokale bidrag over 30 år. Et tilsvarende landbrugsareal bidrager under 5 mio. kr.

“Regeringen og KL er allerede enige om, at der er behov for en ny model for fordeling af selskabsskatten. Det er oplagt at se på den model, vi kender fra de ubemandede tankstationer,” siger Kristian Jensen.

Hvis modellen gennemføres, vil kommuner ifølge analysen kunne beholde op mod 44 pct. af de lokale skatteindtægter, selv efter udligning.

-emte

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

18.11.2025Installator.dk

Forslag: Kommuner skal have større andel fra solceller og vindmøller

17.11.2025Condair A/S

Sponseret

Condair er klar til Ajour-messen 2025!

17.11.2025Installator.dk

Ny EU-rapport: Sene betalinger rammer især små virksomheder

14.11.2025Installator.dk

Organisationer jubler over europæisk regelforenkling

14.11.2025Installator.dk

Ahlsell opkøber dansk arbejdstøjmærke

13.11.2025Installator.dk

Synergi skal have ny direktør

13.11.2025Installator.dk

Kemp & Lauritzen opruster lærlingeindsatsen med ny rolle

12.11.2025Condair A/S

Sponseret

To 30-års jubilæer markerer Condairs rejse fra dansk startup til global markedsleder

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle