Fra 0 til 1,1 milliarder kroner indeklima på 25 år

For 25 år siden blev tre kolleger, Peter Bentzen, Flemming Møller og Poul Pihlmann, enige om at starte egen virksomhed. Trekløveret ville etablere en virksomhed, der leverer godt og energivenligt indeklima – og intet andet.

De ydre rør på et af airteams ventilationsanlæg. airteam laver bl.a. anlæg til komfortventilation, som sørger for et optimalt indeklima og energibesparelser, og industriventilation f.eks. til medicinalindustrien og fødevarersektoren. Foto: airteam..

Virksomheden har siden udviklet sig på et fundament af de dygtigste fagspecialister og en tæt relation til kunderne. airteam er i dag Danmarks største ventilationsspecialist med 370 medarbejdere i Danmark og Sverige og omsætter nu årligt for næsten 1,1 milliard kroner.

”De var ret tunge, men til gengæld billige”, siger Poul Pihlmann om de aflagte skriveborde, som de tre iværksættere Peter Bentzen, Flemming Møller og Poul Pihlmann i 1998 købte fra det gamle amtssygehus i Aarhus og derefter slæbte ned til de nye lokaler. Og med de tunge skriveborde var airteam i luften.

Peter, Flemming og Poul drev sammen virksomheden frem til 2016. airteam var på det tidspunkt allerede en af landets største ventilationsvirksomheder med afdelinger i hele landet. Da der var enighed om at ophæve musketér-eden, trådte Peter og Flemming ud af virksomheden, mens Poul Pihlmann fortsatte.
Samtidig kom det svenske firma Ratos ind som ny partner og aktionær. Og med Ratos i airteams ejerkreds blev der plads til ambitioner om ekspansion i Norden, og satsningen i Sverige blev indledt. Det startede med opkøbet af Luftkontroll Energy i 2018, efterfulgt af udvidelse med flere afdelinger i Sverige fra Malmø i syd til Kiruna i nord.

airteams første opgave i 1998 var at installere et ventilationssystem i Dagli’ Brugsen i Them lidt udenfor Aarhus. I dag, 25 år efter, er airteam landets største specialiserede ventilationsselskab. Mere end 370 fagspecialister med så forskellige baggrunde som ingeniør, maskinmester, bygningskonstruktør, teknisk tegner, administration, service med mere., leverer viden, der bidrager til det bedst mulige indeklima i Danmark og Sverige.
Som andre virksomheder kan airteam også mærke, at de som en aktiv del af den grønne omstilling er blevet en mere eftertragtet arbejdsplads for de gode medarbejdere.

Som Poul Pihlmann siger:
”Vi kan godt mærke, at for eksempel nyuddannede ingeniører er lettere at tiltrække, når de finder ud af, at vi er en vigtig spiller i den grønne omstilling. Heldigvis lægger medarbejderne vægt på, at arbejdet skal bidrage til et bedre klima og miljø”.

airteams medarbejdere har i 25 år leveret godt indeklima til både kontorbygninger, butikscentre, varehuse, fabrikker, P-huse og medicinalfirmaer i Danmark og Sverige.

”Der er mange projekter, man kunne fremhæve, men entreprisen på 23 ventilationsanlæg til Mærsk Tårnets 18 etager, hvoraf de 12 etager er indrettet med laboratorier, er nok noget af det mest komplekse, vi har leveret til dato”, siger Poul Pihlmann og supplerer:

”Det projekt flyttede airteam til et højere niveau. Der er intet, vi ikke kan lave efter det”.

Airteam var en stolt virksomhed, da de modtog resultatet af den seneste måling af medarbejdernes trivsel, den såkaldte GAIS-undersøgelse (God Arbejdslyst Indeks Score).
Trivselsmålingen viste nemlig, at medarbejdertilfredsheden hos airteam lå et pænt stykke over landsgennemsnittet. Den slags resultater kommer ikke af sig selv, og hos airteam er det også resultatet af en målrettet indsats.
Airteams medarbejdere har alle en berettiget forventning om en arbejdsdag med frihed under ansvar, korte beslutningsveje, fagligt kompetente kolleger og gode personlige udviklingsmuligheder.

”Vi er fagspecialister, eller om du vil: nørder på den gode måde”, forklarer Poul Pihlmann.

”Og samtidig skal vi være i øjenhøjde med kunden og være garanten for den gode løsning, den aftalte løsning. Den løsning som kunden forventer”, forklarer han.

At fylde ny viden på i forvejen dygtige medarbejdere er målet med virksomhedens eget ”airteam Academy”. Her er der løbende videreuddannelse af medarbejderne i projektledelse, jura, faglige fag og meget mere. Alt sammen for at dygtiggøre medarbejderne med specialistviden indenfor ventilation og ruste dem til dialogen med kunderne.

Fremtiden ser både lys og grøn ud for airteam.

”Folketingets målsætning om 70 procents nedsættelse af CO2-udledningen kommer til at påvirke byggebranchen langt mere, end vi hidtil har oplevet”, fastslår Poul Pihlmann.

Læs også: Rekordvåd sommer kalder på bedre rensning af regnvand

”Det er en del af airteams DNA at udvikle produkter, der medvirker til at passe godt på ressourcerne. Vi er en vigtig del af den grønne omstilling, og vi arbejder målrettet efter at drive en grønnere dagsorden”, siger Poul Pihlmann og tilføjer:

”Vi glæder os til at bruge de næste mange år på at hjælpe vores kunder med at reducere deres klimaaftryk og CO2-udledning med grønne ventilationsløsninger, som samtidig bidrager til et sundt indeklima for rigtig mange mennesker”.

- PiB

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

24.10.2025Genvex

Sponseret

Du kan reducere radon med et ventilationsanlæg

15.10.2025Genvex

Sponseret

Casper fik perfekt indeklima i renoveret hus

14.10.2025Geovent

Sponseret

Et bredt udvalg af udsugningsarme til ethvert behov

08.10.2025Genvex

Sponseret

Sådan forebygger du skimmelsvamp i din bolig

07.10.2025Geovent

Sponseret

En kombineret løsning til olietåge, silbestøv og svejserøg

24.09.2025Genvex

Sponseret

Få ventilation, varme og køling i én og samme løsning

08.09.2025Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Danmarks Nationalbank får ventilation i topklasse

21.08.2025Geovent

Sponseret

Højtemperaturslanger når der stilles høje krav – op til 1100°

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Seminar
Projektering og drift af sprinklersystemer

Sprinklersystemer spiller en stor rolle i brandsikring, men projekteringen kræver indsigt i både gældende standarder, risikoklasser og praktiske løsninger.

Dato

04.11.2025

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Seminar
Projektering og drift af sprinklersystemer

Sprinklersystemer spiller en stor rolle i brandsikring, men projekteringen kræver indsigt i både gældende standarder, risikoklasser og praktiske løsninger.

Dato

04.11.2025

Tid

14:00

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 Kompetencegivende servicekursus 🔧

Lær, hvordan du skal udføre serviceeftersyn og indregulering på Vølunds varmepumper!

Dato

05.11.2025

Tid

08:30

Sted

Industrivej Nord 7B, 7400 Herning

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Kurset gennemgår BR18’s krav til brandsikring af installationsgennemføringer, samt en grundig gennemgang af test- og normkrav til dokumentation af projektering og udførsel.

Dato

06.11.2025

Tid

08:15

Sted

Teknologisk Institut - Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Jernbaneteknologi, -drift og -kapacitet

Deltag i tre dages spændende kursus, hvor du får en hurtigt og bekvem introduktion til jernbaneteknologi og driftsstyring. Midt i kurset tager vi til Berlin, hvor vi besøger Tekniske Universitet Berlins signal- og driftsstyring laboratorium.

Dato

07.11.2025

Tid

08:30

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX Basic kursus

Tilmeld dig

Dato

10.11.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup