Frafaldet er højest på erhvervsuddannelserne

Frafaldet fra gruppen af erhvervsuddannelser inden for fem år er næsten tre gange så stort som frafaldet fra gruppen af de gymnasiale uddannelser. Det fortæller Danmarks Statistik i ny analyse.

Frafaldet er næsten tre gange højere for erhvervsuddannelser end for gymnasiale uddannelser, meddeler Danmarks Statistik i en ny analyse. Foto: Danmarks Statistik.

Af de 42.000 elever der startede på en erhvervsuddannelse i 2016 var 17.000 faldet fra i gruppen inden for fem år. Det er en andel på 40 procent. Til sammenligning var det kun 14 procent af de 57.000, der startede på en gymnasial uddannelse i 2016, der havde valgt at forlade studiet fem år efter. Frafaldet fra gruppen af erhvervsuddannelser inden for fem år har været stigende i en årrække, men har været stabilt i de sidste tre år. Frafaldet er altså næsten tre gange højere for erhvervsuddannelser end for gymnasiale uddannelser, meddeler Danmarks Statistik i en ny analyse.

Flere har højtuddannede forældre i gymnasiet end på erhvervsuddannelserne

Der er stor forskel i forældrenes uddannelsesniveau, når man sammenligner elever, der startede på en erhvervsuddannelse og elever, der begyndte på en gymnasial uddannelse i 2016. I begge tilfælde er en erhvervsuddannelse det hyppigste niveau for forældrenes uddannelse; andelen er dog højere for elever på erhvervsuddannelser. 30 procent af gruppen, der begyndte på en erhvervsuddannelse i 2016, har forældre, der højest har fuldført en grundskoleuddannelse, mens det kun gælder 13 procent af gruppen, der startede på en gymnasial uddannelse. Til gengæld har 44 procent af den gymnasiale gruppe mindst en forælder med en videregående uddannelse, hvor den tilsvarende andel er 22 procent for gruppen af erhvervsuddannelser.

LÆS OGSÅ: Fremtidens tekniske sælgere dyster i værktøjscase

Gymnasialt frafald aftager, når forældrenes uddannelsesniveau stiger

Elever på erhvervsuddannelserne har et højere frafald fem år efter påbegyndt uddannelse end de elever, som starter på en gymnasial uddannelse - og det gælder uanset deres forældres uddannelsesbaggrund. Blandt gymnasieeleverne varierer frafaldet efter fem år med forældrenes uddannelsesniveau, idet det falder, når forældrenes uddannelsesniveau stiger. Således er frafaldet lavest for dem, hvis forældre har en lang videregående uddannelse (7 procent) og højest for dem, hvis forældre har grundskolen som den højest fuldførte uddannelse (23 procent). Dette er til gengæld ikke tilfældet for gruppen, der vælger en erhvervsuddannelse.

Hvis man kigger på 2016-årgangen, er andelen, der afbryder en erhvervsuddannelse inden for fem år, lavest for de elever, hvis forældre har en erhvervsuddannelse (38 procent), og højest for de elever, hvis forældre har en lang videregående uddannelse (49 procent).

På de gymnasiale uddannelser sker frafaldet tidligt

Der er stor forskel på, hvornår frafaldet sker på de to grupper af ungdomsuddannelser. Især på de gymnasiale uddannelser sker frafaldet fra uddannelsesgruppen tidligt. Her skete 55 procent af frafaldet på 2016-årgangen det første år. For gruppen af de erhvervsfaglige uddannelser var det 35 procent af dem, som valgte at afbryde deres uddannelse, der gjorde det første år.

Sammenligner man køn i forhold til frafald for årgangen, der startede på en gymnasial eller erhvervsfaglig uddannelse i 2016, kan man se en forskel. Mænd havde en større tendens til frafald fra gruppen af gymnasiale uddannelser. På de erhvervsfaglige uddannelser var det derimod kvinderne, der havde den største andel.

-AKJ

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

El-installatør etablerer nyt energiselskab med batteri-fokus

Installator.dk

EWII har afgivet bud på kriseramt forsyningsselskab

Installator.dk

InstallatørGruppen: Børsintroduktion skal styrke international vækst og opkøb

Installator.dk

Bedre Bad ruster installatører til AI og mersalg

Installator.dk

Elselskaber må ikke bare flytte kunder

Installator.dk

Kriseramt energiselskab ansætter COO

Installator.dk

Energipriser og højere tilskud sender efterspørgslen på varmepumper i vejret

Installator.dk

Mads-Ole Astrupgaard ny bestyrelsesleder i Green Power Denmark

Installator.dk

Green Power Denmark vil have elektrisk trepart for erhvervslivet

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

26.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

26.05.2026

Tid

15:00

Sted

Taastrup

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Eliaden

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger. Oplev forskellen med Scankab, hvor kvalitet, innovation og stærke relationer mødes!

Dato

27.05.2026

Sted

Olso

Solar Danmark
Kursus
L-AUS / El-sikkerhed EN50110-1 incl. førstehjælp

Ved aktiviteter på eller nær ved en elektrisk installation, skal den elektriske risiko altid vurderes, således at aktiviteten kan gennemføres sikret.test

Dato

28.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

PETTINAROLI A/S
Åbent hus
50 års jubilæum

Pettinaroli har været på det danske VVS-marked i 50 år og det fejres med en reception - fredag den 29. maj 2026 kl. 13-16, Mandal Allé 21 i Middelfart. Det vil være en fornøjelse for os, at byde kunder, samarbejdspartnere og venner af huset velkommen denne dag. Kom forbi og vær med til at gøre denne dag festlig Læs om hele Pettinarolis 50 årige rejse her: https://shorturl.at/pqtvX

Dato

29.05.2026

Tid

13:00

Sted

Mandal Allé 21, 5500 Middelfart

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Esbjerg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Olympic, Strandbygade 6, 6700 Esbjerg