Frederiksberg halverer CO2-udledningen fra vejbelysning før tid

Overgang til klimavenlige LED-pærer, grøn strøm og bedre styring har halveret vejbelysningens CO2-udledning på Frederiksberg i forhold til 2005. Dermed når kommunen sit mål et år tidligere end forventet.

Foruden at være CO2-reducerende, skal belysningen på Frederiksberg også passe ind i bybilledets identitet. Foto: Frederiksberg Kommune..

Frederiksberg Kommunes arbejde med at skabe klimavenlig vejbelysning giver gode resultater, og det endda hurtigere end forventet. Målet om, at CO2 udledningen skal være halveret efter 2020, blev nemlig nået allerede i 2019.

Det glæder borgmester Simon Aggesen (C):

”Ambitionen er, at Frederiksberg bliver helt CO2-neutral i 2030, og det kræver en målrettet indsats i alle sammenhænge. Jeg er meget tilfreds med, at bestræbelserne i forhold til vejbelysning viser så flotte og så hurtige resultater. Det er endnu et vigtigt skridt på vejen til vores endelig mål om CO2-neutralitet, og det inspirerer os alle til at arbejde videre for en grøn, bæredygtig og klimavenlig by”, siger han.

Bæredygtig nu og i fremtiden
Resultaterne er først og fremmest sket ved at udskifte de gamle CO2-tunge pærer til mere klimavenlige LED-pærer, der bruger mindre strøm og holder længere. Indkøb af grøn strøm og brug af intelligent vejbelysning, hvor lyset dæmpes i bestemte perioder, har også været med til at begrænse reducere udledningen.

Formand for by- og miljøudvalget, Jan E. Jørgensen (V) lægger stor vægt på indsatsen også i fremtiden.

Læs også: Ny belysning på Øresundsbroen vil mindske energiforbruget med op til 80 procent

”Vi har skiftet lyskilderne ud til langt mere klimavenlige løsninger. Men vejbelysning vil altid bruge strøm, og derfor kan den kun blive CO2 -neutral, hvis den strøm, vi benytter, er CO2 –neutral.  Derfor er produktion og indkøb af grøn strøm helt afgørende i det kommende arbejde”, siger formanden.

Lys æstetik
Efter halveringen er Frederiksberg Kommunes udledning fra vejbelysning nede på 500 ton CO2. Den skal være helt neutral senest i 2030.

Frederiksberg Kommune har desuden haft æstetik i tankerne i forbindelse med vejbelysningen i de senere år. Nye gadelamper skal passe til de mange klassiske bygninger i byen og være med til at styrke kommunens visuelle identitet. Samtidig er LED-pærernes lys varmt og med en god farvegengivelse.

Siden 2013 har Frederiksberg Kommune brugt cirka to millioner kroner årligt på den mere klimavenlige vejbelysning.

- HCL

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Styrk dine projekter med Neoline LED armaturer

Installator.dk

Wavin ansætter ny nordisk direktør med fokus på klimatilpasning

Annonce

Installator.dk

Stadig flere vælger en eldreven varebiler

Installator.dk

Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight på ISH China 2026

Installator.dk

Nye regler gør installatøren til central rådgiver

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Installator.dk

Brancheforening beskylder Energinet for skræmmekampagne

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Installator.dk

Bent Knudsen stopper i Geberit Danmark: ”Vi er gået fra teknisk leverandør til synligt brand”

Installator.dk

Nye tal: Kun 42 procent af varmepumpe-tilsagn bliver udbetalt

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark

Elsikkerhed.dk
Kursus
L-AUS Ajour - Virtuelt kursus

Hold din viden om L-AUS ajour - hvert år.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams

Danvak
Gå-hjem-møde
Teknisk isolering

Når snitflader, brand og projektering kolliderer i praksis

Dato

25.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Elsikkerhed.dk
Kursus
Kursus i Verifikation (Eftersyn og afprøvning)

Bliv bedste venner med din installationstester

Dato

26.03.2026

Tid

13:00

Sted

Herning/Virtuelt