Frisk luft til Herlufsholms Idrætscenter – helt enkelt!
Alle idrætsforeninger og andre som tilbyder sportsfaciliteter ønsker, at deres udøvere er sikret frisk luft. Det har været afgørende for Herlufsholms Idrætscenter, hvor rammerne nu er sat for et sundt og forfriskende indeklima i det nye træningslokale. Sammen med MB Ventilation har vi leveret en ventilationsløsning, der matcher både rummets behov og centerets ambitioner om kvalitet og komfort.
Frisk luft til Herlufsholms Idrætscenter – helt enkelt!. Foto: Frisk luft til Herlufsholms Idrætscenter – helt enkelt!
Valget faldt på vores GRTU 3800+, som sikrer et konstant luftskifte og høj varmegenvinding. Indblæsning af luft til lokalet sker via en specialvævet pose, der fordeler luften jævnt og reducerer støjniveauet. Løsningen skaber ikke blot et behageligt træningsmiljø – den giver også Herlufsholms Idrætscenter en økonomisk og energi optimeret løsning.
Ventilationsaggregater som GRTU 3800+ er en integreret del af bygningen – og dermed også en del af bygningens LCA-beregning. Derfor har vi, som en af få producenter, udarbejdet en EPD for vores ventilationsaggregat. Dvs. det er beregnet og dokumenteret, hvor stort et CO2 aftryk GRTU 3800+ sætter i hele produktets min. 20-årige levetid. Det styrker dig, når der skal vælges bæredygtige løsninger – og når dokumentationen til byggeriets LCA skal være på plads.
Læs mere om GRTU 3800+ på: https://www.geovent.dk/product/air-handling-unit/
Kontakt os på +45 8664 2211 eller salg@geovent.dk
#Geovent #GRTU3800+ #MBVentilation #Indeklima