Frygt for højere gaspriser på grund af mindre lagerbeholdning

Danske virksomheder risikerer at skulle betale mere for gassen end deres europæiske konkurrenter hen over vinteren, fordi Danmark er det land i EU, der har forholdsmæssigt mindst gas på lager, mener Dansk Industri.

"Det er afgørende for Danmarks erhvervsliv, at vi har adgang til gas, og at den også er til at betale. Og der giver den lavere fyldningsgrad bare en større sårbarhed. Det er indiskutabelt," siger vicedirektør i DI, Troels Ranis til Finans.. Foto: Dansk Industri

“Vi er bekymrede for den danske situation. Vi har gjort os mere sårbare, end vi behøvede at være,” siger vicedirektør Troels Ranis i Dansk Industri til Finans.

Det danske lager af gas ligger lige nu 20 pct. under det europæiske gennemsnit. Det skyldes ifølge Energistyrelsen bl.a., at Tyra-feltet på grund af problemer med en transformerstation ikke har været op på fuld kapacitet efter idriftssættelsen i starten af året.

Men udsigten til, at Tyra-feltet når fuld produktion inden årsskiftet og det faktum at biogas kan dække op mod 37 pct. af Danmarks forbrug betyder, at Energistyrelsen ikke er bekymrede for nuværende:

“Men men når det så er sagt, så har det været en kold november, og der er usikkerheder i markedet. Derfor følger vi naturligvis udviklingen tæt,” skriver vicedirektør Peter Christian Baggesgaard Hansen, Energistyrelsen i en kommentar til Finans.

-emte

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

Caverion vinder højspændingsordre til 67 millioner kroner

Installator.dk

Intelligent bygningsautomatik vinder frem – men kortsigtet fokus bremser udviklingen

Installator.dk

Nye værktøjer skal sætte skub i udbredelsen af smart bygningsautomatik

Installator.dk

Tidligere Verdo-direktør skal stå i spidsen for Odsherred Forsyning

Installator.dk

Bornholm rykker tættere på strøm fra planlagt energiø

Installator.dk

70 millioner skal sikre flere elektrikere og VVS'ere

Installator.dk

AI skal frigøre mere kapacitet i elnettet

Installator.dk

Green Power Denmark kræver national plan for elektrificering

Installator.dk

Her vælger markant flere kvinder tekniske erhvervsuddannelser

Installator.dk

Emaldo vil etablere 500 batterianlæg i Europa

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

28.10.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager på Building Green

Building Green CPH er Nordens største og mest toneangivende event om bæredygtighed i byggeriet. Oplev et stort inspirerende rum med ny viden i verdensklasse, konstruktive dialoger, vigtige debatter og en udstilling med praktiske løsninger. Helt gratis!

Dato

28.10.2026

Sted

Lokomotivværkstedet, København

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 Kompetencegivende servicekursus - gratis

Lær, hvordan du skal udføre serviceeftersyn og indregulering på Vølunds varmepumper!

Dato

28.10.2026

Tid

08:30

Sted

Industrivej Nord 7B, 7400 Herning

DTU
Efteruddannelse
Supply Chain Management (SCM)

Få kompetencer til at designe og lede effektive produktions- og forsyningskæder, også kaldet supply chains, som er en forudsætning for virksomhedens konkurrenceevne.

Dato

29.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværksforsvar og angrebshåndtering

Vil du lære det nyeste inden for trusler, sårbarhed og malware – og samtidig blive skarp på kryptografiske løsninger?

Dato

29.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Sikker implementering af systemer

Er det dit ansvar, når virksomheden skal sikre data under transport og ved opbevaring? Så er det vigtigt at vælge en sikker og tilstrækkelig hurtig kryptografisk algoritme.

Dato

29.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup