Fyns Energiteknik bliver en del af InstallatørGruppen

InstallatørGruppen har udvidet med endnu et medlem, idet Fyns Energiteknik A/S nu bliver en del af koncernen, der tæller i alt 41 installationsvirksomheder i Danmark og Schweiz.

F.v.: Henrik Rasmussen (InstallatørGruppen), Joachim Lisby (Fyns Energiteknik), Jens Nygaard (Fyns Energiteknik), Peter Frandsen (InstallatørGruppen), Carsten Michelsen (Fyns Energiteknik). Foto: InstallatørGruppen

Virksomheden fra Ringe, der beskæftiger 14 medarbejdere, er specialiseret i energioptimering, bygningsautomation og drift af varme- og ventilationsanlæg. Fyns Energiteknik hjælper virksomheder og institutioner med at reducere energiforbruget gennem CTS-løsninger, der optimerer bygningernes energistyring.

Ledelsen – Carsten Michelsen, Jens Nygaard og Joachim Lisby – fortsætter i virksomheden og bliver samtidig partnere i InstallatørGruppen. Fyns Energiteknik bevarer sit navn, medarbejdere og lokale tilstedeværelse på Fyn.

”Vi er superbegejstrede for at blive en del af InstallatørGruppen. Det styrker ikke kun vores virksomheds konkurrenceevne, men gør os også i stand til at levere endnu bedre service til vores kunder. Vi forbliver den samme virksomhed med det samme DNA, og vi kan fortsætte med at sikre en god service overfor vores kunder. Vi ser virkelig frem til denne fantastiske rejse sammen,” siger direktør Carsten Michelsen.

InstallatørGruppens direktør Peter Frandsen fremhæver, at tilføjelsen styrker koncernens kompetencer inden for energioptimering og den grønne omstilling.

InstallatørGruppen består nu af 41 installationsvirksomheder, der beskæftiger  over 2.000 medarbejdere og har en samlet omsætning på omkring 4,2 mia. kroner.

-emte

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Bedre Bad ruster installatører til AI og mersalg

Installator.dk

Elselskaber må ikke bare flytte kunder

Installator.dk

Kriseramt energiselskab ansætter COO

Installator.dk

Energipriser og højere tilskud sender efterspørgslen på varmepumper i vejret

Installator.dk

Mads-Ole Astrupgaard ny bestyrelsesleder i Green Power Denmark

Installator.dk

Green Power Denmark vil have elektrisk trepart for erhvervslivet

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Installator.dk

InstallatørGruppen vil på børsen i København

Installator.dk

Energinet udskifter 400 kV-kabler i Øresund

Installator.dk

Første spadestik til Danmarks største højspændingsstation

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

21.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

26.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

26.05.2026

Tid

15:00

Sted

Taastrup

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Eliaden

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger. Oplev forskellen med Scankab, hvor kvalitet, innovation og stærke relationer mødes!

Dato

27.05.2026

Sted

Olso

Solar Danmark
Kursus
L-AUS / El-sikkerhed EN50110-1 incl. førstehjælp

Ved aktiviteter på eller nær ved en elektrisk installation, skal den elektriske risiko altid vurderes, således at aktiviteten kan gennemføres sikret.test

Dato

28.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Danvak
Seminar
Klimatilpasning og afløbsinstallationer i større byggeri

Regler, faldgruber og nye løsninger Projekterer du afløbsinstallationer i større byggeri? Så ved du, at selv små fejl kan koste dyrt – i tid, penge og omdømme. Og med klimaforandringer, skærpede krav og nye materialer på markedet er kompleksiteten kun vokset.

Dato

28.05.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut