Gør klar til sociale klausuler

Landets lokalpolitikere er vilde med sociale klausuler, og varsler øget brug af dem fremover. Ifølge CABI – Center for Aktiv BeskæftigelsesIndsats er det en fordel at ruste sig til de sociale klausuler ved at tage et socialt ansvar.

Sociale klausuler, hvor en kommune i udbudskontrakten forpligter en virksomhed til fx at skrive sociale hensyn i sin personalepolitik, ansætte et vist antal personer med nedsat arbejdsevne eller tilknytte et bestemt antal lærlinge på den vundne opgave, ser ud til at være i fremmarch. Det skriver CABI – Center for Aktiv BeskæftigelsesIndsats i sit nyhedsbrev.

De henviser til en undersøgelse foretaget af Ugebrevet A4, hvor otte ud af ti lokalpolitikere, oplyser, at de er positive eller meget positive over for sociale klausuler. Ifølge en undersøgelse, som CABI selv har foretaget bliver de sociale klausuler allerede i dag brugt af 54 procent af kommunerne.

”Det er mit indtryk, at sociale klausuler er kommet for at blive, og at vi vil se en langsom stigning i brugen af dem,” siger CABI’s forretningsudviklingschef, Peter Rosendal Brunø Frederiksen, til CABI’s nyhedsbrev ”Den Rummelige Virksomhed”.

"Nogle virksomheder er allerede i gang helt uden at vide det. For eksempel når håndværksmestre finder plads til ældre, nedslidte svende."

Måske er I der allerede
Med udsigten til at flere offentlige opgaver bliver omfattet af sociale klausuler, kan landets virksomheder gøre sig selv en tjeneste ved at forberede sig på, at de sociale klausuler og ruste virksomheden til at tage et socialt ansvar. Nogle virksomheder er allerede i gang helt uden at vide det. De tager et ansvar, men de tænker ikke over det, og de kommunikerer det ikke. For eksempel når håndværksmestre finder plads til ældre svende, som er nedslidte.

”Det er i allerhøjeste grad at tage et socialt ansvar, men det er langt fra alle, der er bevidste om det, og de kalder det ikke socialt ansvar eller CSR. Virksomhederne skal gøre sig selv bevidste om, at de faktisk tager et socialt ansvar, så de kan komme i betragtning til opgaver, der er omfattet af sociale klausuler,” siger netværkschef i virksomhedsnetværket, Vinsa, Kurt Holm Nielsen, til nyhedsbrevet.

-KPE

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Aftale sikrer fortsat jernbanefærgedrift mellem Sverige og Tyskland

Installator.dk

Aftale sikrer fortsat jernbanefærgedrift mellem Sverige og Tyskland

Installator.dk

Kesko køber Brødrene Dahl i milliardhandel

Installator.dk

Brunata leverer solidt regnskab og fortsætter væksten

Installator.dk

Ny afgørelse presser Odsherred Varme yderligere

Installator.dk

Hastelov på vej om elnettet

Installator.dk

Energinet: Tidsplan for 13 fremrykkes - 7 anlægsprojekter tager længere tid

Installator.dk

Hård start for InstallatørGruppen på børsen

Installator.dk

SIF Gruppen etablerer SIF Energi med fokus på private energikunder

Installator.dk

AURA samler energi- og fiberforretning

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle