Gasfyr udkonkurrerer varmepumper

Stik mod alle klimamål vælger danskerne et nyt naturgasfyr i stedet for en varmepumpe, når det gamle fyr skal skrottes. Varmepumperne er for dyre, lyder det fra Energitjenesten.

Udskiftning af individuelle gasfyr med varmepumper går rigtig langsomt. Forbrugerne fravælger ofte varmepumper, fordi de er meget dyre. I stedet vælger de et nyt kondenserende og langt billigere gasfyr.

Læs også: Energitjenesten opfordrer til at droppe oliefyret

Det vurderer energivejleder Christian Oxenvad fra Energitjenesten overfor ing.dk. Energitjenesten har siden 1996 rådgivet mange tusinde forbrugere i hele landet, blandt andet om, hvad de skal gøre, når deres naturgas- eller oliefyr er ved at være udtjent:

”Når folk hører, at et luft-til-vand-varmepumpeanlæg koster omkring 100.000 kroner, og vi regner os frem til tilbagebetalingstider på 15-18 år for denne ekstra-investering - ja, så vælger de allerfleste at købe en ny gaskedel til bare 40.000 kroner”, siger han til ing.dk.

Svært at nå klimamål 
Christian Oxenvad gør opmærksom på, at det kan blive svært at nå Danmarks ambitiøse klimamål, hvis danskerne bliver ved at vælge naturgasfyr.”

Hvis tendensen fortsætter, og mange køber en ny gaskedel med en levetid på op til 20 år i stedet for at skifte til en varmepumpe, så vil det blive rigtig svært at nå regeringens mål om at få udfaset de fossile brændsler i el-og varmeforsyningen inden 2035,” siger Christian Oxenvad til ing.dk.

I dag er der 423.000 gasfyr og omkring 60.000 jordvarme- eller luft-vand-varmepumper i Danmark.

-LA
 

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

Tidligere Verdo-direktør skal stå i spidsen for Odsherred Forsyning

Installator.dk

Tidligere Verdo-direktør skal stå i spidsen for Odsherred Forsyning

Installator.dk

Bornholm rykker tættere på strøm fra planlagt energiø

Installator.dk

70 millioner skal sikre flere elektrikere og VVS'ere

Installator.dk

AI skal frigøre mere kapacitet i elnettet

Installator.dk

Green Power Denmark kræver national plan for elektrificering

Installator.dk

Her vælger markant flere kvinder tekniske erhvervsuddannelser

Installator.dk

Emaldo vil etablere 500 batterianlæg i Europa

Installator.dk

Syv ud af ti virksomheder har oplevet cyberangreb eller forsøg

Installator.dk

Vismænd: Dansk økonomi holder dampen oppe – men blandet udsigt for installationsvirksomheder

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Brunata A/S
Messe
Brunata deltager på Building Green

Building Green CPH er Nordens største og mest toneangivende event om bæredygtighed i byggeriet. Oplev et stort inspirerende rum med ny viden i verdensklasse, konstruktive dialoger, vigtige debatter og en udstilling med praktiske løsninger. Helt gratis!

Dato

28.10.2026

Sted

Lokomotivværkstedet, København

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

28.10.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 Kompetencegivende servicekursus - gratis

Lær, hvordan du skal udføre serviceeftersyn og indregulering på Vølunds varmepumper!

Dato

28.10.2026

Tid

08:30

Sted

Industrivej Nord 7B, 7400 Herning

DTU
Efteruddannelse
Supply Chain Management (SCM)

Få kompetencer til at designe og lede effektive produktions- og forsyningskæder, også kaldet supply chains, som er en forudsætning for virksomhedens konkurrenceevne.

Dato

29.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Sikker implementering af systemer

Er det dit ansvar, når virksomheden skal sikre data under transport og ved opbevaring? Så er det vigtigt at vælge en sikker og tilstrækkelig hurtig kryptografisk algoritme.

Dato

29.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværksforsvar og angrebshåndtering

Vil du lære det nyeste inden for trusler, sårbarhed og malware – og samtidig blive skarp på kryptografiske løsninger?

Dato

29.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup