Geberit kan fejre 150 års jubilæum og 40 år i Danmark

Det hele startede med blikkenslagerarbejde, lynafledere og rørinstallationer for den 24-årige Alberg Gebert i 1874 i den lille schweiziske by Rapperswil. Godt 30 år senere opfandt han den blybeklædte træcisterne Phönix, der skulle vise sig at blive virksomhedens vækstmotor. I dag er Geberit en global, børsnoteret virksomhed med en produktportefølje, som millioner af mennesker benytter dagligt.

Geberit har seksdoblet omsætningen i løbet af de sidste 14 år, fortæller Bent Knudsen, der er direktør for Geberit i Danmark.. Foto: Geberit

Det var en virkelig nyskabelse, da den første blybeklædte træcisterne så dagens lys for nu 119 år siden. Der er unægtelig løbet meget vand gennem millioner af cisterner siden – og heldigvis i mindre mængder end de 14 liter, der var standarden i Geberits første plastikcisterne, der kom på markedet i 1952.

I jubilæumsåret håber Bent Knudsen, Geberits direktør i Danmark, på succes for virksomhedens nyeste produkt, AquaClean med douchefunktion, der skal sælges til ”under 10.000 kr”.

”Vi håber, at det med den konkurrencedygtige pris kan få en stor udbredelse. Det satser vi meget på her i jubilæumsåret,” siger Bent Knudsen.

Rent vækstmæssigt bliver jubilæumsåret næppe det jubelår, som Geberit kunne have håbet på, omend selskabet dog forventer en vis stigning i omsætningen.

Efter opturen under Covid-19 pandemien er omsætningen faldet noget, som det også er sket for andre producenter – ikke bare i Danmark, men globalt.  Det ændrer dog ikke ved, at Geberit med en omsætning på mere end en halv milliard kr. er meget store i Danmark – rigtig godt hjulpet på vej af købet af Ifö i 2015. 

”Der er ingen tvivl om, at Ifö er et rigtig stærkt forbrugerbrand. Og vi ser, at vores det gulvstående Ifö toilet ofte bruges af byggemarkeder til at få kunder ind i butikkerne,” siger Bent Knudsen.

Der bliver fortsat solgt flest gulvstående toiletter, men salget af de væghængte Geberit-toiletter, der alene sælges gennem grossister, er i vækst, fortæller direktøren fra hovedkontoret i Lystrup ved Aarhus, hvor kundeservice og de tekniske funktioner er samlet, mens salgsafdelingen og showroomet ligger i Albertslund.

Virksomheden beskæftiger i alt omkring 50 medarbejdere i Danmark.

40 år i Danmark

I de 150 år, virksomheden har eksisteret, er der sket en løbende udvikling. Produktionskapaciteten omfatter i dag således 26 produktionsanlæg hvoraf de fire har oversøiske placeringer.

Geberit beskæftiger i dag omkring 11.000 medarbejdere spredt i 50 lande. 

Selskabet havde en nettoomsætning på godt 24 mia. kr. i 2023.

I Danmark kan Geberit fejre 40 års jubilæum med en omsætning på ”over en halv milliard kroner,” fortæller Bent Knudsen.

”Og vi har oplevet en fem-seksdobling af omsætningen over de sidste 14 år,” siger han.

Geberit har et omfattende udvalg af produkter både til ”bag væggen” – det er alt det tekniske – og foran, hvor sortimentet er blevet udvidet med baderumsmøbler.

Men det er ikke mindst på de væghængte toiletter, hvor Geberit traditionelt har haft en stærk placering som en af de første producenter til at præsentere det mere stilrene design med gemt cisterne og lettere rengøring.

Men det er også en dyrere løsning, end det gulvstående.

”Men vi oplever, at når slutbrugeren selv er inde over valget af toilet i nye huse, bliver der fokuseret mere på design og kvalitet – og her sælger vi generelt flere dyre toiletter med dyre betjeningsplader,” siger direktøren.

Målet for Geberit i Danmark er at fortsætte den gode udvikling, virksomheden har haft:

”Vi sælger både produkterne foran og bagved væggen og har dermed hele baderumsløsningen – nu også med møbler. Og vi vil selvfølgelig gerne øge salget af de samlede løsninger.

Vi står også stærkt på løsningssalget, fordi vi har det hele og fordi vi har de tekniske kompetencer, der kan hjælpe ved installationen og en garantiordning, siger Bent Knudsen.

”Men vi har også en del salgsfolk på det tekniske område, der arbejder med installatører og ingeniører og så har vi også på design området – BtC – medarbejdere, der arbejder med gør-det-selv og e-commerce. Her er det væsentligt, at vi får profileret vores produkter på den rigtige måde,” fastslår han.

Der er unægtelig sket meget, siden Alberg Gebert opfandt den blybeklædte træcisterne for 110 år siden, og de første danske vandskyllende toiletter havde brugsanvisning trykt på håndtaget: Træk og slip!

Opfindelserne er kommet løbende og indsatsen for at højne komforten og spare på vandet stopper selvfølgelig ikke. 

Foreløbig vil Geberit forsøge at overbevise flere danskere om, at de ikke kan leve uden et toilet, der skyller dem bagi. I Geberit hjemland Schweiz har de allerede fundet vej til op mod hver femte hjem.

Billede 1. 

Første cisterne fra 1905 er lavet af træ

Billede 2: 

Tekst: Første plastcisterne kom i 1952 og var fremstillet af PVC

Billede 3: 

Tekst: WC-system anno 2023. Skylleevnen overgår den europæiske standard med op til 10 gange.

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Første cisterne fra 1905 er lavet af træ. Foto: Geberit

Første plastcisterne kom i 1952 og var fremstillet af PVC. Foto: Geberit

Foto: Geberit

Relateret indhold

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Installator.dk

Ny platform skal gøre det lettere at få anlæg koblet på elnettet

Installator.dk

Tidligere folketingsmedlem bliver direktør for brintorganisation

Installator.dk

Regeringen vil skære op til to år af elnetprojekter

Installator.dk

200 mio. kr. skal styrke udbygningen af fjernvarme

Installator.dk

Professor om akutplan for elnettet: Det er kun en halv plan

Installator.dk

Michael Wulff A/S tester AI i hele forretningen: Fra mails til solcelleberegner

Installator.dk

Akutplanen på plads: Nu må Energinet og netselskaberne prioritere

Installator.dk

Vintertariffer gør strømmen markant dyrere i kogespidsen

Installator.dk

Wicotec Kirkebjerg køber selskaber med 500 medarbejdere

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

07.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Danvak
Seminar
Design og projektering af trykluftinstallationer

Formålet med denne fagtekniske eftermiddag, er at give dig en praksisnær indføring i trykluftteknik.

Dato

07.10.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 2

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

08.10.2026

Tid

09:00

Sted

Odense Tekniske Skole

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 certificering EN378

Vil du styrke dine kompetencer inden for køleteknik?

Dato

19.10.2026

Tid

07:30

Sted

Solar Vejen

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 certificering EN378

Vil du styrke dine kompetencer inden for køleteknik?

Dato

19.10.2026

Tid

07:30

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup