Geberit kan fejre 150 års jubilæum og 40 år i Danmark

Det hele startede med blikkenslagerarbejde, lynafledere og rørinstallationer for den 24-årige Alberg Gebert i 1874 i den lille schweiziske by Rapperswil. Godt 30 år senere opfandt han den blybeklædte træcisterne Phönix, der skulle vise sig at blive virksomhedens vækstmotor. I dag er Geberit en global, børsnoteret virksomhed med en produktportefølje, som millioner af mennesker benytter dagligt.

Geberit har seksdoblet omsætningen i løbet af de sidste 14 år, fortæller Bent Knudsen, der er direktør for Geberit i Danmark.. Foto: Geberit

Det var en virkelig nyskabelse, da den første blybeklædte træcisterne så dagens lys for nu 119 år siden. Der er unægtelig løbet meget vand gennem millioner af cisterner siden – og heldigvis i mindre mængder end de 14 liter, der var standarden i Geberits første plastikcisterne, der kom på markedet i 1952.

I jubilæumsåret håber Bent Knudsen, Geberits direktør i Danmark, på succes for virksomhedens nyeste produkt, AquaClean med douchefunktion, der skal sælges til ”under 10.000 kr”.

”Vi håber, at det med den konkurrencedygtige pris kan få en stor udbredelse. Det satser vi meget på her i jubilæumsåret,” siger Bent Knudsen.

Rent vækstmæssigt bliver jubilæumsåret næppe det jubelår, som Geberit kunne have håbet på, omend selskabet dog forventer en vis stigning i omsætningen.

Efter opturen under Covid-19 pandemien er omsætningen faldet noget, som det også er sket for andre producenter – ikke bare i Danmark, men globalt.  Det ændrer dog ikke ved, at Geberit med en omsætning på mere end en halv milliard kr. er meget store i Danmark – rigtig godt hjulpet på vej af købet af Ifö i 2015. 

”Der er ingen tvivl om, at Ifö er et rigtig stærkt forbrugerbrand. Og vi ser, at vores det gulvstående Ifö toilet ofte bruges af byggemarkeder til at få kunder ind i butikkerne,” siger Bent Knudsen.

Der bliver fortsat solgt flest gulvstående toiletter, men salget af de væghængte Geberit-toiletter, der alene sælges gennem grossister, er i vækst, fortæller direktøren fra hovedkontoret i Lystrup ved Aarhus, hvor kundeservice og de tekniske funktioner er samlet, mens salgsafdelingen og showroomet ligger i Albertslund.

Virksomheden beskæftiger i alt omkring 50 medarbejdere i Danmark.

40 år i Danmark

I de 150 år, virksomheden har eksisteret, er der sket en løbende udvikling. Produktionskapaciteten omfatter i dag således 26 produktionsanlæg hvoraf de fire har oversøiske placeringer.

Geberit beskæftiger i dag omkring 11.000 medarbejdere spredt i 50 lande. 

Selskabet havde en nettoomsætning på godt 24 mia. kr. i 2023.

I Danmark kan Geberit fejre 40 års jubilæum med en omsætning på ”over en halv milliard kroner,” fortæller Bent Knudsen.

”Og vi har oplevet en fem-seksdobling af omsætningen over de sidste 14 år,” siger han.

Geberit har et omfattende udvalg af produkter både til ”bag væggen” – det er alt det tekniske – og foran, hvor sortimentet er blevet udvidet med baderumsmøbler.

Men det er ikke mindst på de væghængte toiletter, hvor Geberit traditionelt har haft en stærk placering som en af de første producenter til at præsentere det mere stilrene design med gemt cisterne og lettere rengøring.

Men det er også en dyrere løsning, end det gulvstående.

”Men vi oplever, at når slutbrugeren selv er inde over valget af toilet i nye huse, bliver der fokuseret mere på design og kvalitet – og her sælger vi generelt flere dyre toiletter med dyre betjeningsplader,” siger direktøren.

Målet for Geberit i Danmark er at fortsætte den gode udvikling, virksomheden har haft:

”Vi sælger både produkterne foran og bagved væggen og har dermed hele baderumsløsningen – nu også med møbler. Og vi vil selvfølgelig gerne øge salget af de samlede løsninger.

Vi står også stærkt på løsningssalget, fordi vi har det hele og fordi vi har de tekniske kompetencer, der kan hjælpe ved installationen og en garantiordning, siger Bent Knudsen.

”Men vi har også en del salgsfolk på det tekniske område, der arbejder med installatører og ingeniører og så har vi også på design området – BtC – medarbejdere, der arbejder med gør-det-selv og e-commerce. Her er det væsentligt, at vi får profileret vores produkter på den rigtige måde,” fastslår han.

Der er unægtelig sket meget, siden Alberg Gebert opfandt den blybeklædte træcisterne for 110 år siden, og de første danske vandskyllende toiletter havde brugsanvisning trykt på håndtaget: Træk og slip!

Opfindelserne er kommet løbende og indsatsen for at højne komforten og spare på vandet stopper selvfølgelig ikke. 

Foreløbig vil Geberit forsøge at overbevise flere danskere om, at de ikke kan leve uden et toilet, der skyller dem bagi. I Geberit hjemland Schweiz har de allerede fundet vej til op mod hver femte hjem.

Billede 1. 

Første cisterne fra 1905 er lavet af træ

Billede 2: 

Tekst: Første plastcisterne kom i 1952 og var fremstillet af PVC

Billede 3: 

Tekst: WC-system anno 2023. Skylleevnen overgår den europæiske standard med op til 10 gange.

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Første cisterne fra 1905 er lavet af træ. Foto: Geberit

Første plastcisterne kom i 1952 og var fremstillet af PVC. Foto: Geberit

Foto: Geberit

Relateret indhold

17.06.2025Ordrestyring.dk

Sponseret

KUNDECASE: Øresund VVS

17.06.2025Brødrene Dahl A/S

Sponseret

En kuglehane er da ikke bare en kuglehane!

16.06.2025Minimax Danmark

Sponseret

Hvem har 40 års erfaring i ryggen?

13.06.2025Installator.dk

VVS-kæde styrker uddannelsesindsatsen

12.06.2025PETTINAROLI A/S

Sponseret

Nyt fleksibelt bundmodul fra Pettinaroli

09.06.2025TOTO

Sponseret

Hvordan påvirker sanitet forbruget i hverdagen?

06.06.2025LAUFEN Nordic A/S

Sponseret

CO2-fri produktion rykker ind i badeværelset

26.05.2025TOTO

Sponseret

Udvikling af miljømæssigt lederskab

Jobmarked

Se alle

Frese A/S

Area Sales Manager

Salgsprofil med teknisk flair søges til Vexve Denmark | Frese. Vil du være med til at gøre en forskel for fremtidens bæredygtige energiløsninger?

Område

Hele landet

Ansøgningsfrist

16.07.2025

Vølund Varmeteknik A/S

Driftschef søges til nøglerolle i Vølund Varmetekniks serviceteam

Vølund Varmeteknik søger en erfaren driftschef til at lede og udvikle vores serviceteam. Du vil have det overordnede ansvar for vores samlede serviceteam både internt og eksternt og skal sikre vidensdeling og optimering af serviceindsatsen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Vølund Varmeteknik A/S

SERVICETEKNIKER søges til Vestjylland 🌱🏠🚘

Vølund Varmeteknik A/S har i de senere år udviklet en professionel serviceorganisation med i øjeblikket 23 eksterne serviceteknikere, som alle kører ud hjemmefra og i tæt dialog med et professionelt serviceteam på kontoret.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Installator.dk

Værdiskabende Account Manager til B2B-salg af medieløsninger

Vil du arbejde med stærke B2B-medieplatforme og hjælpe virksomheder med at skabe synlighed gennem advertorials, content marketing og annoncering? Har du drive, er proaktiv og trives i en salgsrolle, hvor du både opsøger nye kunder og udvikler eksisterende relationer? Så er du måske vores nye Account Manager hos Horisont Gruppen A/S.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

RINGSTED FORSYNING A/S

Montør søges til Ringsted Forsyning

Vil du have en hverdag med stor indflydelse og alsidige opgaver? Ringsted Forsyning søger en dygtig montør til deres driftsteam inden for vandforsyning.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

19.06.2025

Glamox A/S

Systemingeniør til lysstyringsteamet i Glamox Danmark

Er du den dygtig til og brænder du for lysstyring? Er programmering, systemintegration og design af tekniske anlæg en del af dine spidskompetencer? Har du teknisk flair og interesse for at arbejde med udviklingen af intelligente belysningsløsninger og føre dem fra tilbud til bygbart design sammen med vores kunder?

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

18.06.2025

Sted

Online & Lund i Sverige

ECIT Consulting A/S
Webinar
Effektiv dokumentation af processer med Page Scripting i Microsoft Business Central

ECIT inviterer dig til et informativt webinar, hvor vi præsenterer den nye Page Scripting funktion i Microsoft Business Central. Lær, hvordan du kan bruge denne funktion til at dokumentere og teste dine forretningsprocesser effektivt, sikre kontinuerlig drift og undgå nedetid ved implementering af nye opdateringer.

Dato

09.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX Basic kursus

Tilmeld dig

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Boliginstallationer og teknisk beregning på kredsløb

Vil du være med til at sikre el til danske boliger? Så få redskaberne til at planlægge, installere og beregne deres el-installationer.

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

25.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser, livscyklus og påvirkning af strategiske drivkræfter.

Dato

25.08.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup