Geberit vil uddanne installatører i mersalg

Vvs-producenten Geberit vil sammen med installatører gøre det lettere at sælge bedre produkter. Derfor har Geberit netop taget initiativ til et nyt arrangement, der skal klæde de enkelte installatører på til rollen som sælger, uden det stjæler tid og fokus fra håndværket.

Flere installatørfirmaer ser det som en klar udfordring at øge indtjeningen i vvs-branchen. Men der kan være mange penge at hente ved at tænke mere på salg. Det spår vvs-producenten Geberit, der sammen med installatørerne vil gøre det lettere at sælge bedre produkter.

”Vi ser en klar tendens til, at installatører med fokus på rådgivning og mersalg, i langt højere grad kan øge indtjeningen. Ved eksempelvis at sælge en betjeningsplade i rustfri stål frem for den hvide standardmodel i plastik kan installatøren måske fakturere 500 kroner ekstra til sig selv”, fortæller Nils Kviesgaard, der er produkt manager hos Geberit.

”Samtidig oplever kunden bedre service, idet installatøren har rådgivet om de mange valgmuligheder, som kunden ikke nødvendigvis kendte til”, fortsætter han.

Læs også: Vvs-specialist tager på Danmarksturné

Installatører er håndværkere, hvilket betyder, at det for mange kan være grænseoverskridende at påtage sig rollen som sælger. Derfor har installatørerne brug for bedre uddannelse i salg og service for at styrke deres fagområde, mener Bent Knudsen, der dansk landechef i Geberit.

Han forklarer også, at det er muligt for vvs-virksomhederne at bestille et gratis salgsarrangement hos Geberit.

”Først vil vi fortælle vvs-mestrene om de her ekstra indtjeningsmuligheder. Og hvis de synes, det lyder spændende, stiller vi et arrangement til rådighed, hvor vi fortæller om produkttyper og salgsteknikker”, siger Bent Knudsen.

Læs også: Geberit vokser i Danmark

Arrangementet indeholder tips og tricks til konkrete salgsteknikker samt præsentation af produkttyper med potentiale for mersalg, og arrangementet vil blive afholdt i et af Geberits kunde og kompetencecentre i Lystrup eller Albertslund, så indholdet kan tilpasses det enkelte firmas salgssituation.

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Brødrene Dahl: Flere kvinder sætter kurs mod VVS-branchen

Installator.dk

Wavin ansætter ny nordisk direktør med fokus på klimatilpasning

Annonce

Installator.dk

Stadig flere vælger en eldreven varebiler

Installator.dk

Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight på ISH China 2026

Installator.dk

Nye regler gør installatøren til central rådgiver

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Installator.dk

Brancheforening beskylder Energinet for skræmmekampagne

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Installator.dk

Bent Knudsen stopper i Geberit Danmark: ”Vi er gået fra teknisk leverandør til synligt brand”

Installator.dk

Nye tal: Kun 42 procent af varmepumpe-tilsagn bliver udbetalt

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark

Elsikkerhed.dk
Kursus
L-AUS Ajour - Virtuelt kursus

Hold din viden om L-AUS ajour - hvert år.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams

Danvak
Gå-hjem-møde
Teknisk isolering

Når snitflader, brand og projektering kolliderer i praksis

Dato

25.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Elsikkerhed.dk
Kursus
Kursus i Verifikation (Eftersyn og afprøvning)

Bliv bedste venner med din installationstester

Dato

26.03.2026

Tid

13:00

Sted

Herning/Virtuelt