Geberit vil uddanne installatører i mersalg

Vvs-producenten Geberit vil sammen med installatører gøre det lettere at sælge bedre produkter. Derfor har Geberit netop taget initiativ til et nyt arrangement, der skal klæde de enkelte installatører på til rollen som sælger, uden det stjæler tid og fokus fra håndværket.

Flere installatørfirmaer ser det som en klar udfordring at øge indtjeningen i vvs-branchen. Men der kan være mange penge at hente ved at tænke mere på salg. Det spår vvs-producenten Geberit, der sammen med installatørerne vil gøre det lettere at sælge bedre produkter.

”Vi ser en klar tendens til, at installatører med fokus på rådgivning og mersalg, i langt højere grad kan øge indtjeningen. Ved eksempelvis at sælge en betjeningsplade i rustfri stål frem for den hvide standardmodel i plastik kan installatøren måske fakturere 500 kroner ekstra til sig selv”, fortæller Nils Kviesgaard, der er produkt manager hos Geberit.

”Samtidig oplever kunden bedre service, idet installatøren har rådgivet om de mange valgmuligheder, som kunden ikke nødvendigvis kendte til”, fortsætter han.

Læs også: Vvs-specialist tager på Danmarksturné

Installatører er håndværkere, hvilket betyder, at det for mange kan være grænseoverskridende at påtage sig rollen som sælger. Derfor har installatørerne brug for bedre uddannelse i salg og service for at styrke deres fagområde, mener Bent Knudsen, der dansk landechef i Geberit.

Han forklarer også, at det er muligt for vvs-virksomhederne at bestille et gratis salgsarrangement hos Geberit.

”Først vil vi fortælle vvs-mestrene om de her ekstra indtjeningsmuligheder. Og hvis de synes, det lyder spændende, stiller vi et arrangement til rådighed, hvor vi fortæller om produkttyper og salgsteknikker”, siger Bent Knudsen.

Læs også: Geberit vokser i Danmark

Arrangementet indeholder tips og tricks til konkrete salgsteknikker samt præsentation af produkttyper med potentiale for mersalg, og arrangementet vil blive afholdt i et af Geberits kunde og kompetencecentre i Lystrup eller Albertslund, så indholdet kan tilpasses det enkelte firmas salgssituation.

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

26.01.2026TOTO

Sponseret

Transparens skaber trygge toiletbygninger!

19.01.2026LAUFEN Nordic A/S

Sponseret

LAUFEN med friske bud på håndvasken

16.01.2026Geberit A/S

Sponseret

Én samlet løsning med Geberit WC-system

16.01.2026Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain skifter til genbrugsemballage for at reducere miljøpåvirkningen

14.01.2026Installator.dk

Pæne lønstigninger til VVS´ere i 2025

12.01.2026Brødrene Dahl A/S

Sponseret

Brødrene Dahl klar til kloakmessen i Fredericia 2026

12.01.2026TOTO

Sponseret

Salget af TOTOs douche-toiletter stiger vildt – nu til 70 mio. enheder

08.01.2026Danfoss Redan A/S

Sponseret

Velkommen til Dan og tillykke til Rasmus

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Bæredygtig virksomhedsudvikling

På dette kursus arbejder vi med integration af bæredygtighed i virksomheders strategi og målsætning, værdikæder og miljøledelsessystemer.

Dato

03.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

05.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

11.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Vejle

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

24.02.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn