Geberit vokser i Danmark

Den schweiziske Geberit Gruppes halvårsregnskab fremviser solide resultater i et vanskeligt marked. Danmark ligger i front med tocifrede vækstrater.

Om Geberit-koncernen

Geberit Gruppen er europæisk markedsleder inden for sanitetsteknologi med global orientering. Geberit har egne afdelinger i 41 lande. Sortimentet omfatter produktområderne sanitetssystemer og rørledningssystemer. I 2012 havde Geberit-gruppen en salgsomsætning på CHF 2,2 milliarder og beskæftigede 6100 personer.

På trods af et ustabilt europæisk marked, er salget i den schweiziske VVS-koncern Geberit vækstet i første halvår af 2013. Driftsoverskuddet steg med 4,1 procent, mens nettoresultatet voksede med 4,3 procent.    

Geberit Danmark bidrager igen i år i væsentlig grad til det positive resultat, med tocifrede vækstrater i første halvår.

Administrerende direktør i Geberit Norden og Baltikum Lars Risager peger på flere faktorer, der har skabt det positive resultat.

Læs også: Geberit indvier stort kompetencecenter

Duschtoiletter i fokus
”Omsætningsfremgangen skyldes vores fokus på innovation og produktudvikling samt målrettede investeringer i organisk vækst. Vores produktportefølje med mere forbrugerrettede løsninger har i det seneste år gennemgået en stærk udvikling både i Danmark og i flere andre europæiske markeder. Derudover oplever vi også en pæn stigning på salget af vores eksisterende produkter, og vi har blandt andet i Danmark vundet flere store byggeprojekter”, siger Lars Risager i en pressemeddelelse.

En af Geberits store satsninger på udvalgte europæiske markeder i 2013 er Geberit AquaClean douchetoiletter. I Danmark er der her tale om at skabe en helt ny kategori på markedet, da der i Norden generelt ikke er tradition for at vaske sig ved toiletbesøg. Både i marketing og salg bruges der derfor store ressourcer på at sikre succes på dette produktområde i årene fremover.

Læs også: Luksushotel installerer duschtoiletter

-LA   

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

03.11.2025TOTO

Sponseret

HÔTEL PLAZA ATHÉNÉE PARIS

29.10.2025Danfoss Redan A/S

Sponseret

Landsmøde 2025

24.10.2025TEKNIQ

Sponseret

Tjek på simple arbejder udført uden autorisation

24.10.2025METRO THERM A/S

Sponseret

Rækkehuse på Fyn får fremtidssikret forsyning

16.10.2025Installator.dk

Midtjysk VVS-installatør udvider uden for kommunen

13.10.2025Roth Danmark A/S

Sponseret

Gulvvarme på eksistrende gulve - Hillerød

13.10.2025Installator.dk

Ny AI-drevet app identificerer de ukendte

13.10.2025TOTO

Sponseret

WX 1 – Dette eksklusive produkt fås nu i mat hvid og mat sort med trykplader i samme farver!

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Seminar
Projektering og drift af sprinklersystemer

Sprinklersystemer spiller en stor rolle i brandsikring, men projekteringen kræver indsigt i både gældende standarder, risikoklasser og praktiske løsninger.

Dato

04.11.2025

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Seminar
Projektering og drift af sprinklersystemer

Sprinklersystemer spiller en stor rolle i brandsikring, men projekteringen kræver indsigt i både gældende standarder, risikoklasser og praktiske løsninger.

Dato

04.11.2025

Tid

14:00

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 Kompetencegivende servicekursus 🔧

Lær, hvordan du skal udføre serviceeftersyn og indregulering på Vølunds varmepumper!

Dato

05.11.2025

Tid

08:30

Sted

Industrivej Nord 7B, 7400 Herning

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Kurset gennemgår BR18’s krav til brandsikring af installationsgennemføringer, samt en grundig gennemgang af test- og normkrav til dokumentation af projektering og udførsel.

Dato

06.11.2025

Tid

08:15

Sted

Teknologisk Institut - Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Jernbaneteknologi, -drift og -kapacitet

Deltag i tre dages spændende kursus, hvor du får en hurtigt og bekvem introduktion til jernbaneteknologi og driftsstyring. Midt i kurset tager vi til Berlin, hvor vi besøger Tekniske Universitet Berlins signal- og driftsstyring laboratorium.

Dato

07.11.2025

Tid

08:30

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX Basic kursus

Tilmeld dig

Dato

10.11.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup