Geberit vokser i Danmark

Den schweiziske Geberit Gruppes halvårsregnskab fremviser solide resultater i et vanskeligt marked. Danmark ligger i front med tocifrede vækstrater.

Om Geberit-koncernen

Geberit Gruppen er europæisk markedsleder inden for sanitetsteknologi med global orientering. Geberit har egne afdelinger i 41 lande. Sortimentet omfatter produktområderne sanitetssystemer og rørledningssystemer. I 2012 havde Geberit-gruppen en salgsomsætning på CHF 2,2 milliarder og beskæftigede 6100 personer.

På trods af et ustabilt europæisk marked, er salget i den schweiziske VVS-koncern Geberit vækstet i første halvår af 2013. Driftsoverskuddet steg med 4,1 procent, mens nettoresultatet voksede med 4,3 procent.    

Geberit Danmark bidrager igen i år i væsentlig grad til det positive resultat, med tocifrede vækstrater i første halvår.

Administrerende direktør i Geberit Norden og Baltikum Lars Risager peger på flere faktorer, der har skabt det positive resultat.

Læs også: Geberit indvier stort kompetencecenter

Duschtoiletter i fokus
”Omsætningsfremgangen skyldes vores fokus på innovation og produktudvikling samt målrettede investeringer i organisk vækst. Vores produktportefølje med mere forbrugerrettede løsninger har i det seneste år gennemgået en stærk udvikling både i Danmark og i flere andre europæiske markeder. Derudover oplever vi også en pæn stigning på salget af vores eksisterende produkter, og vi har blandt andet i Danmark vundet flere store byggeprojekter”, siger Lars Risager i en pressemeddelelse.

En af Geberits store satsninger på udvalgte europæiske markeder i 2013 er Geberit AquaClean douchetoiletter. I Danmark er der her tale om at skabe en helt ny kategori på markedet, da der i Norden generelt ikke er tradition for at vaske sig ved toiletbesøg. Både i marketing og salg bruges der derfor store ressourcer på at sikre succes på dette produktområde i årene fremover.

Læs også: Luksushotel installerer duschtoiletter

-LA   

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

26.01.2026TOTO

Sponseret

Transparens skaber trygge toiletbygninger!

19.01.2026LAUFEN Nordic A/S

Sponseret

LAUFEN med friske bud på håndvasken

16.01.2026Geberit A/S

Sponseret

Én samlet løsning med Geberit WC-system

16.01.2026Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain skifter til genbrugsemballage for at reducere miljøpåvirkningen

14.01.2026Installator.dk

Pæne lønstigninger til VVS´ere i 2025

12.01.2026Brødrene Dahl A/S

Sponseret

Brødrene Dahl klar til kloakmessen i Fredericia 2026

12.01.2026TOTO

Sponseret

Salget af TOTOs douche-toiletter stiger vildt – nu til 70 mio. enheder

08.01.2026Danfoss Redan A/S

Sponseret

Velkommen til Dan og tillykke til Rasmus

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Bæredygtig virksomhedsudvikling

På dette kursus arbejder vi med integration af bæredygtighed i virksomheders strategi og målsætning, værdikæder og miljøledelsessystemer.

Dato

03.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

05.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

11.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Vejle

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

24.02.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn