Genetec indgår partnerskab med Salto

Den trådløse låseteknologi fra Salto integreres nu med den IP-baserede adgangskontrol fra Genetec, som derved giver markedet for IP-sikkerhedsløsninger et tiltrængt løft.

Den trådløse låseteknologi fra Salto integreres nu med den IP-baserede adgangskontrol fra Genetec, som derved giver markedet for IP-sikkerhedsløsninger et tiltrængt løft. Foto: Genetec.

Genetec, canadisk sikkerhedsvirksomhed med speciale i IP-baserede løsninger, indgår strategisk partnerskab med Salto som udvikler trådløse låsesystemer.

Partnerskabet er et led i Genetecs løbende indsats for at tilbyde markedet den bedste og nemmeste mulighed for adgangskontrol.  Via partnerskabet vil Genetec og Salto kunne tilbyde en samlet løsning, der integrerer Genetecs IP-adgangskontrol, ’Synergis’, med Saltos trådløse teknologi, ’Sallis’.

Løsningen giver brugerne mulighed for at integrere deres eksisterende, kablede løsning med en ny, trådløs adgangskontrol og samle overvågning og rapportering. Det vil også være muligt at styre alt via én database over kortholdere og adgangsrettigheder uden at skulle arbejde med flere systemer eller kopiere rettigheder.

Disse og andre fordele vil give brugerne bedre arbejdsprocedurer og reducere deres udgifter til installation væsentligt.

"Både Genetec og Salto servicerer kunder over hele verden, og vi ser frem til at tilbyde dem løsninger, der både passer til lokale behov og de behov som multinationale virksomheder med mange lokationer har,” siger Nick d’Hoedt, som er områdechef for Genetec i Danmark. “Da vi hele tiden arbejder på at kunne tilbyde vores kunder den bredest mulige portefølje, er vi glade for nu at kunne tilbyde Saltos trådløse låseteknologi”.

- JDN

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

Tidligere folketingsmedlem bliver direktør for brintorganisation

Installator.dk

Regeringen vil skære op til to år af elnetprojekter

Installator.dk

200 mio. kr. skal styrke udbygningen af fjernvarme

Installator.dk

Professor om akutplan for elnettet: Det er kun en halv plan

Installator.dk

Michael Wulff A/S tester AI i hele forretningen: Fra mails til solcelleberegner

Installator.dk

Akutplanen på plads: Nu må Energinet og netselskaberne prioritere

Installator.dk

Vintertariffer gør strømmen markant dyrere i kogespidsen

Installator.dk

Wicotec Kirkebjerg køber selskaber med 500 medarbejdere

Installator.dk

Solar bliver partner for VVS-landsholdet

Installator.dk

Fælles produktdata skal give installatører færre manuelle arbejdsgange

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

07.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

07.10.2026

Tid

09:00

Sted

Odense Tekniske Skole

Danvak
Seminar
Design og projektering af trykluftinstallationer

Formålet med denne fagtekniske eftermiddag, er at give dig en praksisnær indføring i trykluftteknik.

Dato

07.10.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Kursus
Teknisk Lederuddannelse

Passer til projektleder, entrepriseleder/formand, serviceleder og facility manager

Dato

08.10.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 2

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

08.10.2026

Tid

09:00

Sted

Odense Tekniske Skole