Geotermisk fjernvarme på vej i Storkøbenhavn

Vestforbrænding og Innargi har indgået aftale om at etablere geotermi til fjernvarme. Aftalen er en del af Danmarks største anlægsprojekt indenfor fjernvarme, hvor 39.000 nye varmekunder omstiller fra olie- og gasforsyning til fjernvarme.

Foto: Vestforbrænding

Aftalen betyder, at geotermi introduceres i Storkøbenhavn, hvor potentialet for geotermi til fjernvarme er særlig god, skriver Vestforbrænding i en pressemeddelelse.

Planen omfatter etablering af fjernvarme til 39.000 nye kunder i Ballerup, Herlev, Gladsaxe, Lyngby-Taarbæk, Furesø, Frederikssund og Egedal og vil næsten fordoble Vestforbrændings leverancer og gøre netværket til et af de største i Danmark.

”Vi får brug for meget mere fjernvarme i fremtiden, og for at fjernvarmen baseres på flere forskellige kilder, fordi det giver en robust forsyning og sikrer forbrugerne stabile og lave priser. Her passer geotermi perfekt ind. Når forbrugerne skifter den individuelle varmekilde ud med fjernvarme, så slipper de også ud af et afhængighedsforhold til prisen på en enkelt energikilde, uanset om det er olie, gas eller el,” siger Steen Neuchs Vedel, direktør for Vestforbrænding.

Planen er, at anlægget skal placeres i Lyngby-Taarbæk kommune, men den endelige placering er ikke besluttet endnu. Seismiske undersøgelser er i gang for at udpege de mest velegnede steder.

For Innargi betyder aftalen, at der tages hul på geotermisk produktion fra det geologiske reservoir, der ligger under det meste af Storkøbenhavn.

”De geologiske betingelser for at etablere geotermi til fjernvarme er virkelig gode i det storkøbenhavnske område. Så projektet er forhåbentligt blot det første af flere med Vestforbrænding, der skal rulle meget mere fjernvarme ud. Samtidig får vi gjort mulighederne meget håndgribelige for de andre storkøbenhavnske fjernvarmeselskaber, der også udbygger deres net og overvejer alternativer til biomasse, siger Samir Abboud, der er adm. direktør for Innargi.

Innargi finansierer, udvikler, bygger og driver store geotermiske varmeanlæg for fjernvarmeselskaber. Selskabet er grundlagt af A.P. Møller Holding A/S og ejet af A.P. Møller Holding, ATP, NRGi og Sampension.

-emte

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

BRUGG Denmark A/S

Sponseret

BRUGG Pipes præsenterer ARMOPEX

Installator.dk

SIF Gruppen etablerer SIF Energi med fokus på private energikunder

Installator.dk

AURA samler energi- og fiberforretning

Installator.dk

Forsyningstilsynet tjekker Energinets nye model

Installator.dk

Andel fyrer mangeårig Clever-direktør

Installator.dk

Brødrene Dahl styrker køleforretningen

Installator.dk

Bravida sætter strøm til varebilerne = markant lavere omkostninger og gladere montører

Installator.dk

Mind Energy: Varm og tør sommer kan presse elpriserne op

Installator.dk

TEKNIQ: Rekrutteringspresset letter – men installationsbranchen mangler stadig folk

Installator.dk

Fremtidens varebiler 2026: Grønne, digitale og klar til nye forretningsbehov

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle