Gode opslagsværker er guld værd

Rådgivere, konstruktører og projekterende bruger mange timer på at søge og filtrere informationer. Adgangen til værktøjer, der kan gøre noget af forarbejdet og reducere den tid, der bruges til informationssøgning, er derfor en vigtig konkurrence- og kvalitetsparameter.

Rådgivere, konstruktører og projekterende bruger mange timer på at søge og filtrere informationer. Adgangen til værktøjer, der kan gøre noget af forarbejdet og reducere den tid, der bruges til informationssøgning, er derfor en vigtig konkurrence- og kvalitetsparameter. Hjælpen kan være HFB (Håndbog for Bygningsindustrien) – det store, grønne opslagsværk, der samler størstedelen af branchens
produktinformationer. Bogen skulle give et overblik over mulighederne i en given situation: Hvis man står og skal bruge en fugtmembran til en kældervæg, så kan HFB liste produktmuligheder og hvem, der er
leverandør af det pågældende produkt.

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

14.11.2025Installator.dk

Organisationer jubler over europæisk regelforenkling

14.11.2025Installator.dk

Ahlsell opkøber dansk arbejdstøjmærke

13.11.2025Installator.dk

Synergi skal have ny direktør

13.11.2025Installator.dk

Kemp & Lauritzen opruster lærlingeindsatsen med ny rolle

12.11.2025Condair A/S

Sponseret

To 30-års jubilæer markerer Condairs rejse fra dansk startup til global markedsleder

12.11.2025Installator.dk

Rosa Jensen er Ahlsells nye direktør for strategi og forretningsudvikling

12.11.2025Installator.dk

Nyt strategisk partnerskab om intelligente solcelleløsninger

11.11.2025Installator.dk

Faglærte fædre tager mere ansvar hjemme

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle