Gode opslagsværker er guld værd

Rådgivere, konstruktører og projekterende bruger mange timer på at søge og filtrere informationer. Adgangen til værktøjer, der kan gøre noget af forarbejdet og reducere den tid, der bruges til informationssøgning, er derfor en vigtig konkurrence- og kvalitetsparameter.

Rådgivere, konstruktører og projekterende bruger mange timer på at søge og filtrere informationer. Adgangen til værktøjer, der kan gøre noget af forarbejdet og reducere den tid, der bruges til informationssøgning, er derfor en vigtig konkurrence- og kvalitetsparameter. Hjælpen kan være HFB (Håndbog for Bygningsindustrien) – det store, grønne opslagsværk, der samler størstedelen af branchens
produktinformationer. Bogen skulle give et overblik over mulighederne i en given situation: Hvis man står og skal bruge en fugtmembran til en kældervæg, så kan HFB liste produktmuligheder og hvem, der er
leverandør af det pågældende produkt.

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

06.11.2025Installator.dk

Bred opbakning til ny karakterskala

06.11.2025Geberit A/S

Sponseret

Mindre toiletpapir, mindre klimaaftryk: Hvorfor douchetoiletter er et ansvarligt valg

06.11.2025Installator.dk

Gæsterne strømmede til åbningsfest hos Lemvigh-Müller

05.11.2025Installator.dk

Entreprenør digitaliserer indkøbet med KlarPris

05.11.2025Installator.dk

Store forskelle er med til at forsinke udbredelsen af eldrevne biler

04.11.2025Installator.dk

Bravida vinder rammeaftale med Bygningsstyrelsen

04.11.2025Installator.dk

Nu bliver det lettere at ansætte unge i fritidsjob

03.11.2025TEKNIQ

Sponseret

5 gode grunde

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle