Godt regnskab fra Brødrene Dahl

Saint-Gobain Distribution Denmark, som blandt andre omfatter vvs-grossisten Brødrene Dahl, er i fortsat vækst. Det viser det netop offentliggjorte regnskab for 2011.

Saint-Gobain Distribution Denmark omsatte for tæt ved 300 millioner kroner mere i 2011 end året før og øgede indtjeningen til 194 millioner kroner. Optimering af interne processer, et stærkt distributionssystem, fokus på klimaområdet og e-handel baner vejen for vækst i selskabet, der blandt andet ejer landets største vvs-grossist Brødrene Dahl og byggemarkedskæden Optimera.

2011 var et vanskeligt år for byggeriet i Danmark. Alligevel lykkedes det Saint-Gobain Distribution Denmark (SGDD) at fortsætte væksten i det kriseramte marked. Med en omsætning på 4,3 milliarder kroner i 2011 er selskabet en af sværvægterne blandt byggeriets leverandører.

Vvs-grossisten Brødrene Dahl og byggemarkedskæden Optimera fusionerede under SGDD-paraplyen i starten af 2010, og i 2011 begyndte fordelene for alvor at slå igennem. Administrerende direktør Lars Fournais siger om regnskabet:

Optimering af processer er en af årsagerne til fortsat vækst hos Brødrene Dahl, pointerer topchef Lars Fournais..

”Vi har i de seneste to år holdt et stenhårdt fokus på at skabe en strømlinet kædedrift i vores to største selskaber. Det begynder at give resultater nu. Både vores omsætning og indtjening gik frem i 2011. Omsætningen steg med syv pct. til 4,3 mia. kr., og på indtjeningssiden havde vi en fremgang på 38 pct. til 194 mio. kr. fra 141 mio. kr. i 2010. Det er et tilfredsstillende resultat, specielt i betragtning af de vanskelige markedsforhold og de mange krævende interne projekter, vi har gennemført".

Ny it og logistik
To af de væsentligste projekter i 2011 var implementeringen af et nyt ERP-system i Optimera. Det betyder, at Optimera, Brødrene Dahl og back-office funktionerne nu anvender det samme system, hvilket fremadrettet skaber mange fordele i form af synergier, support og driftssikkerhed. Derudover er der implementeret et nyt landsdækkende logistiksystem i Optimera, som sikrer, at kunder i hele landet kan få varer leveret morgenen efter, de er bestilt. Distributionen sker ud fra et centralt logistikcenter i Randers samt syv nyetablerede volumenlagre placeret tæt på kunderne.

Fokus på klima og e-handel
Om fremtiden siger adm. direktør Lars Fournais i en pressemeddelelse: "Markedet er forsat på et lavt niveau og præget af usikkerhed, men der er tegn på små lyspunkter. Jeg føler, at vi er godt rustet til at agere i svært forudsigeligt farvand, og vi fortsætter med at følge vores strategier. Det gælder bl.a. fortsat leverandørkonsolidering, centralt styret kædedrift og centralisering af back-office og logistik. Derudover fortsætter vi med at investere i klimaområdet, hvor vi ser et stort vækstpotentiale, og vi satser målrettet på e-handel, som giver nogle interessante afsætningsmuligheder til eksisterende og nye segmenter".

Nyt klimacenter på vej
Brødrene Dahl åbner snart et nyt klimacenter i Næstved. I 2009 etablerede virksomheden et klimacenter i Horsens med udstilling af klimaløsninger og uddannelse af installatørerne. Foreløbig er 500 klimainstallatører uddannet og Brødrene Dahl står for en betydelig andel af salget af klimaløsninger i Danmark. Det nye klimacenter i Næstved bliver det første af sin slags på Sjælland.

Om Saint-Gobain
Saint-Gobain Distribution Denmark er en del af Saint-Gobain Group. Saint-Gobain er verdens førende inden for habitat og byggeri, designer, producerer og distribuerer byggematerialer og leverer innovative løsninger som opfylder den stigende efterspørgsel for energieffektivitet og miljøbeskyttelse. Saint-Gobain omsatte i 2011 for 42,1 mia. Euro, har selskaber i 64 lande og næsten 195.000 ansatte.

Saint-Gobain distribution omsatte for 18,5 mia. Euro i 2011. Med 67.000 ansatte og et netværk af 4.200 forretninger i 26 lande, er Saint-Gobain den største distributør af byggematerialer, sanitet, varme og VVS i Europa. Saint-Gobain Distribution Denmark har næsten 80 forretninger under kendte brands som Brødrene Dahl, Optimera, Bad & Design, Heradan, Øland og Zupply. Virksomheden har ca. 1400 medarbejdere og en omsætning i 2011 på ca. 4,3 milliarder kr.

Solar Danmark

Sponseret

INVITATION – Solar Blue Install Network

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

28.10.2025Installator.dk

Verdo får mio-bøde for vildledende grøn markedsføring

28.10.2025Installator.dk

EU stemte nej til mindre bureaukrati

27.10.2025Avidenz A/S

Sponseret

APV’en er et lovkrav – se den som en mulighed for udvikling

27.10.2025Installator.dk

"Det hører ingen steder hjemme" - organisationer reagerer på DR-programserie

27.10.2025Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Nomineret til Fagtalent 2025 i kategorien Ledelse

27.10.2025Installator.dk

God løn er langt fra nok for at tiltrække og fastholde medarbejdere

27.10.2025Installator.dk

”Hvis du vil redde verden – så bliv VVS’er”

27.10.2025Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Fra lærling til faglært til fremtidssikret

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Seminar
Smart bygningsautomatik og KNX i praksis – fra lovkrav til intelligente løsninger

Fagteknisk eftermiddag i samarbejde med KNX Danmark og Energiforum Danmark

Dato

28.10.2025

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

ECIT Consulting A/S
Seminar
En lærerig dag med fokus på, hvordan Business Central skaber værdi

Vi inviterer til en inspirerende dag, hvor du får indsigt i, hvordan Business Central gennem moderne økonomistyring kan effektivisere og automatisere jeres drift – uanset hvilket system I bruger i dag.

Dato

29.10.2025

Sted

Aarhus

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Bygningskonstruktioner og energiforbrug i simple bygninger (Fag B)

Vil du rådgive boligejere om at spare på energien og energirenovere? KEA giver dig redskaberne.

Dato

29.10.2025

Tid

08:30

Sted

København NV

ECIT Consulting A/S
Seminar
En lærerig dag med fokus på, hvordan Business Central skaber værdi

Vi inviterer til en inspirerende dag, hvor du får indsigt i, hvordan Business Central gennem moderne økonomistyring kan effektivisere og automatisere jeres drift – uanset hvilket system I bruger i dag.

Dato

30.10.2025

Sted

København

DTU
Efteruddannelse
Supply Chain Management (SCM)

Få kompetencer til at designe og lede effektive produktions- og forsyningskæder, også kaldet supply chains, som er en forudsætning for virksomhedens konkurrenceevne.

Dato

30.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Agile projekter - online undervisning

Vil du lære at lede agile projekter professionelt og effektivt? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få indsigt i agile værktøjer og kompetencer i agil projektledelse.

Dato

30.10.2025

Tid

17:00

Sted

Online