Grøn el, energieffektivisering og PtX dominerer i ansøgninger til 662 millioner støttekroner

Den 4. marts lå fristne for at søge om støtte ved Det Energiteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram (EUDP) i den første af to ansøgningsrunder i 2022. 74 projekter har søgt om i alt 622 millioner kroner.

Formålet med støtten fra EUDP er at bidrage med at fastholde en høj forsyningssikkerhed og reduktion i CO₂-udledningen. Foto: Arkivfoto.

Det Energiteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram (EUDP) fra Energistyrelsen støtter hvert år virksomheder og universiteters arbejde med demonstration af nye, grønne energiteknologier. Det sker i en række perspektivrige projekter, der alle understøtter Danmarks målsætning om 70 procent CO2-reduktion i 2030 og klimaneutralitet i 2050.

Den samlede ansøgte støtte på 622 millioner kroner er godt tre gange mere end puljens størrelse. Der kan således forventes en succesrate meget lig den i 2021, hvor forholdet mellem de samlede ansøgte beløb og støttetilsagn fra EUDP gav en gennemsnitligt succesrate på 37 procent.

Siden etableringen i 2007 har EUDP støttet mere end 1000 innovative projekter med over 5 milliarder kroner. Formålet er at bidrage med at fastholde en høj forsyningssikkerhed og reduktion i CO₂-udledningen – en indsats der går hånd i hånd med øget vækst og beskæftigelse i Danmark.

LÆS OGSÅ: 3 Aktive udvider med ny håndværkerbutik i Aarhus

Størstedelen går til den fokusområderne

Størstedelen af rundens ansøgninger ligger inden for EUDP’s fokusområder: ”Mere grøn el – og til flere formål”, ”Energieffektivisering” og ”Tung transport og Power-to-X i stor skala”.

Ud over puljen på 200 millioner kroner er der også knap 5 millioner kroner i Nordsøpuljen, som har til formål at støtte udviklings- og demonstrationsprojekter med tilknyttet forskning, der kan bidrage til en mere miljøvenlig og energieffektiv produktion af olie og gas. Sigtet er især at reducere det miljømæssige footprint for industrien.

Ansøgningerne modtaget d. 4. marts vil i den kommende tid blive bedømt og indstillet til EUDP’s bestyrelse, der i juni vil beslutte, hvilke projekter der skal modtage støtte til nye grønne energiprojekter.

-AKJ

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

21.08.2025Coromatic A/S

Sponseret

Hvad er jeres plan for nødstrøm?

18.08.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electric lancerer EcoCare – én samlet service til energieffektiv bygningsdrift

13.08.2025Belimo A/S

Sponseret

Styr alle ’radiatorventiler’ med Belimos nye motor

12.08.2025Installator.dk

Schneider Electric lancerer ny pakkeløsning - EcoCare

16.07.2025B.E.G.

Sponseret

Wallbox - Barcelona - innovation, effektivitet og bæredygtighed

07.07.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Zatea udnævnt til Schneider Electric Alliance Partner inden for avanceret motion control

03.07.2025Installator.dk

Salling Group jagter energibesparelse gennem LED til LED opgradering

01.07.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Fra niche til nødvendighed

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Messe
Danish Security Fair

AMBITIØS SIKKERHEDSMESSE Danmarks store fagmesse, der præsenterer de nyeste teknologier indenfor elektroniske og mekaniske produkter og systemer til sikring af mennesker, bygninger og områder. Med Danish Security Fair sigter vi efter, at gøre en positiv forskel for aktørerne indenfor sikkerhedsbranchen. Dette gælder for både udstillere og besøgende. Den gode kontakt og handel virker begge veje, og igennem en dialog samt professionelle netværk, skabes et fundament for fælles vækst. Danish Security Fair er stedet, hvor professionelle aktører møder nye kunder og kontakter. Messen har fokus på business og bundlinje for alle parter i sikkerhedsbranchen og arbejder for at skabe værdi i den danske sikkerhedsbranche. Messen giver mulighed for at etablere personlige relationer i en branche, som bliver mere og mere digitaliseret.

Dato

27.08.2025

Tid

09:00

Sted

MESSE C, Vestre Ringvej 101 - 7000 Fredericia

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Samarbejde, kommunikation og konfliktforebyggelse i projekteringsforløbet

Lær at indsamle lovpligtig dokumentation til at udføre byggesagsansøgninger og færdigmelde byggerier korrekt.

Dato

28.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup + Online

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Projektledelse og teknisk entreprisestyring

Bliv rådgiver og leder på entrepriser.

Dato

28.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

28.08.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Operations Management

Få kompetencerne til at optimere din virksomheds driftsprocesser og produktions-flows. Og skab mere værdi for virksomheden ved at planlægge og styre driftsopgaver mere effektivt.

Dato

28.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

28.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup