Grønt partnerskab hjælper stålvirksomhed med klimaindsats

Dan Vals bruger Lemvigh-Müllers grønne partnerskabsprogram aGreenment til at understøtte sine egne klima-ambitioner.

Næsten 800 Lemvigh-Müller-stålkunder sagt ja tak til at blive aGreenment-partner. Det svarer til mere end 90 procent af de, der indtil nu har fået tilbuddet. Foto: Lemvigh-Müller..

Lemvigh-Müllers nye partnerprogram aGreenment™, der sætter fokus på en mere bæredygtig varetransport med færre, men mere præcist planlagte leverancer, er faldet i god jord hos profilvalsnings-specialisten Dan Vals i Haderslev.

Bæredygtighedskrav er ofte en selvfølgelighed fra Dan Vals’ kunder. Men med en produktion uden andet ressourceforbrug end energi til maskinerne samt lys og varme skulle der mere til at opfylde bæredygtighedsambitionerne hos medejer og produktionschef Kenneth Paulsen og administrerende direktør Sebastian Christiansen.

Derfor gik de i gang med at forankre et opgør mod alt for mange og alt for ressourcekrævende varemodtagelser og afsendelser af færdige produkter i virksomheden.

”Vi har vænnet os selv og hinanden til, at vi kan få alting frem fra dag til dag. Men det en forkælet adfærd og næsten lidt pinligt. Man bør kunne planlægge, så det ikke er nødvendigt. Det handler om en relativt lille adfærdsændring, men det gør en stor forskel”, siger Sebastian Christiansen.

Dan Vals har skåret betydeligt ned på antallet af dage, hvor virksomheden modtager og afsender varer. Det princip passer som hånd i handske til Lemvigh-Müllers aGreenment™-koncept, hvor stålkunder får adgang til en fordelspakke til gengæld for at aftale faste leveringsdage.

God modtagelse

Dan Vals har skullet forklare ideen for sine kunder, men modtagelsen har været positiv, og internt har de positive effekter været overraskende store, konstaterer Kenneth Paulsen.

”Det har givet et langt bedre overblik og overskud i vores lagerfunktion, som tidligere måtte trække på andre medarbejdergrupper for at overkomme opgaverne. I stedet har vi nu fået mulighed for at forbedre vores interne processer og skabe vækst uden at ansætte flere”, forklarer han.

Næsten 800 Lemvigh-Müller-stålkunder sagt ja tak til at blive aGreenment-partner. Det svarer til mere end 90 procent af de, der indtil nu har fået tilbuddet. Konkret betyder partnerskabet, at kundernes stålordrer bliver leveret på fast aftalte ugedage. Samtidig giver det adgang til en række fordele – blandt andet en CO2-beregner, invitationer til kurser om eksempelvis lovkrav, dokumentation og inspiration til grønne tiltag samt markedsføringsmaterialer.

-CH

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Installator.dk

InstallatørGruppen vil på børsen i København

Installator.dk

Energinet udskifter 400 kV-kabler i Øresund

Installator.dk

Første spadestik til Danmarks største højspændingsstation

Installator.dk

Green Power Denmark introducerer vidensbank om energi

Installator.dk

V2Grid: Den oplagte løsning har fortsat lange udsigter

Installator.dk

Norlys afsætter 50 mio. kr. til grønne og innovative projekter

Installator.dk

Danmarks 2030-klimamål står til at blive indfriet

Installator.dk

Social bæredygtighed kan styrke elbranchen

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Kursus
Teknisk Lederuddannelse

Passer til projektleder, entrepriseleder/formand, serviceleder og facility manager

Dato

21.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

21.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

26.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

26.05.2026

Tid

15:00

Sted

Taastrup

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Eliaden

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger. Oplev forskellen med Scankab, hvor kvalitet, innovation og stærke relationer mødes!

Dato

27.05.2026

Sted

Olso

Solar Danmark
Kursus
L-AUS / El-sikkerhed EN50110-1 incl. førstehjælp

Ved aktiviteter på eller nær ved en elektrisk installation, skal den elektriske risiko altid vurderes, således at aktiviteten kan gennemføres sikret.test

Dato

28.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby