Grønttorvets nye lejligheder får installationer i DGNB Guld klassen for bæredygtighed

Der er høje krav til materialevalget i det nye byggeri i Valby, som håber på en DGNB Guld certificering.

”Vigtigt for vores arbejde er byggeriets høje niveau for bæredygtighed. Det skal DGNB Guld certificeres, og derfor skal vi gennem hele processen være meget opmærksomme på, hvilke materialer vi indbygger i forhold til, hvordan de påvirker miljøet, og hvad de indeholder af stoffer", siger direktør Steen Almsgaard fra GL VVS A/S. Foto: PressPort..

Det tidligere engros-grønttorv i Valby forvandles nu til en ny bydel med 3.000 boliger. Her er byggefelt 23 det største enkeltstående boligbyggeri med 375 lejligheder og 3 fælleslokaler, som PressPort skriver i en pressemeddelelse.

Det opføres som én lang bygning på cirka 340 meter langs banen med op til 8 etager, 20 opgange, 2 tagterrasser og med udsigt samt P-kælder, fortæller direktør Steen Almsgaard fra GL VVS A/S, der udfører VVS-entreprisen for FB Gruppen A/S og IngCon A/S.

”Vigtigt for vores arbejde er byggeriets høje niveau for bæredygtighed. Det skal DGNB Guld certificeres, og derfor skal vi gennem hele processen være meget opmærksomme på, hvilke materialer vi indbygger i forhold til, hvordan de påvirker miljøet, og hvad de indeholder af stoffer. Så der skal fremlægges datablade på alt, hvad vi anvender. For eksempel isoleringen af teknikskaktene fra Uponor, som man skulle se certifikater på, før de blev accepteret”, forklarer han.

Energibesparende teknologier

At bygge til DGNB certificeringer stiller særlige krav til produktvalget. Produktchef Jesper Hansen fra Uponor VVS forklarer, at miljøbelastningen ved eksempelvis produktion og genanvendelse af Uponor Unipipe PLUS rør er væsentlig lavere end for traditionelle stålrør. Det samme gør sig gældende når man vælger plast fordelerrør i stedet for rødgods, hvor sidstnævnte har en meget energikrævende fremstillingsproces.

”Bæredygtighed handler også om lejlighedernes komfort, omtalt som ”det termiske og akustiske indeklima”, hvor der samtidig er stor fokus på forbrug af energi, varme og vand. Derfor spiller både energibesparende teknologier, som eksempelvis intelligent styring af gulvvarmen og støjdæmpet afløb en stor rolle for den samlede komfort”, siger han.

-CH

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Geografien afgør unges chance for et fritidsjob i teknikbranchen

Installator.dk

TEKNIQ: EU-plan for elektrificering er et vigtigt skridt

Installator.dk

Hver fjerde dansker udfører autorisationskrævende arbejde selv

Installator.dk

Brændstofkrise får installatører til at kigge mod elvarebiler

Installator.dk

Elbiler tager større bid af EU-markedet – Danmark topper igen

Installator.dk

Millionregn over 34 grønne energiprojekter

Installator.dk

Kapacitetskort viser ledig kapacitet i et presset elnet

Installator.dk

Mariendal El-Teknik øger underskuddet – "stærkt utilfredsstillende"

Installator.dk

AAU-professor kåret som verdens bedste energiforsker

Installator.dk

Ørsted vinder erstatningssager i Elsam-sagen

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle