Grøn omstilling mangler mange hænder

Krisen har fået mange virksomheder til at sætte ekstra skub på den grønne omstilling, men trods krig og inflation kæmper de stadig med at få den nødvendige arbejdskraft, viser en ny analyse fra Dansk Industri.

Krisen har fået mange virksomheder til at sætte ekstra skub på den grønne omstilling, men trods krig og inflation kæmper de stadig med at få den nødvendige arbejdskraft, viser en ny analyse fra Dansk Industri. Foto: Arkivfoto.

Krig og krise raser. Det har tvunget danske virksomheder til at justere deres strategi for at imødegå usikkerheden i verden. Allerflest – nemlig mere end en tredjedel af virksomhederne – peger på, at de har øget eller vil øge den grønne omstilling, viser en helt ny analyse fra Dansk Industri (DI). Desværre er det også nogle af de virksomheder, der har størst problemer med at få folk, hvilket kan bremse den grønne omstilling og gøre det sværere at blive uafhængige af gasleverancer fra Rusland.

Læs også: Samlet VVS-branche i kamp for at skaffe arbejdskraft

”Der er ingen tvivl om, at vi kommer til at mangle mange tusinde medarbejdere til at gennemføre den grønne omstilling. Både for at nå målet om 70 procent CO2-udledning i 2030, men allerede her og nu, hvor virksomhederne er i fuld gang med at gøre sig fri af Putins gas”, siger Lars Sandahl Sørensen, DI-direktør.

Den nye DI-analyse viser, at næsten halvdelen af de virksomheder, som prøver at ansætte folk, har forgæves rekrutteringer. De virksomheder, der nu knokler for at øge den grønne omstilling, kunne ansætte 10.000 medarbejdere med det samme, hvis ellers de var der.

Problemet går ikke væk
I Danmark er der i øjeblikket en rekordhøj beskæftigelse. Selvom den skulle falde lidt, ændrer det ikke grundlæggende på situationen.

”Det her problem går ikke væk. Selv i en tid med landkrig i Europa, energikrise og en buldrende inflation, så mangler vi stadig arbejdskraft i erhvervslivet. Og vi kommer til at mangle endnu flere fremadrettet, for der er så mange opgaver, vi gerne vil have løst”, fortæller Lars Sandahl Sørensen.

”Og alene for at få råd til den grønne omstilling, skal vi have flere hænder, for den grønne omstilling er dyr kræver investeringer og omsætning, som vi kun får, hvis der er hoveder og hænder nok til at bidrage”.

Bunden opgave til politikerne
Virksomhederne i DI’s analyse peger på, at de er i gang med for eksempel omlægning fra gas, øget energieffektivisering og i det hele taget øget grøn omstilling.
”Vi kommer løbende til at se på, hvordan vi kan gøre al vores energi grøn, og hvordan vi energieffektiviserer hele vores samfund. Og det haster. Derfor skal vi bruge både ingeniører, elektrikere, tømrere, erhvervsdykkere, ufaglærte og mange flere”, fortæller Lars Sandahl Sørensen.

”Det er en meget bred palet af medarbejdere, vi mangler både i dag og fremadrettet, og derfor forventer jeg da også, at manglen på arbejdskraft vil være meget højt på dagsordenen, når et nyt folketing træder sammen efter et valg. Det er simpelthen en bunden opgave”.

Trussel mod erhvervseventyr
Lars Sandahl Sørensen minder om, at det også var meningen, at den grønne omstilling skulle være et erhvervseventyr for Danmark. Han siger:
”Vi misser eventyret, hvis ikke der er hænder nok. Så går ordrerne ud af landet, og derfor vil manglende arbejdskraft true vores førerposition på det grønne område”.

- PiB

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Inspectly ApS

Sponseret

Kvalitet i byggeriet handler ikke om mængde – men om kontrol og dokumentation

Installator.dk

EWII har afgivet bud på kriseramt forsyningsselskab

Installator.dk

InstallatørGruppen: Børsintroduktion skal styrke international vækst og opkøb

Installator.dk

Bedre Bad ruster installatører til AI og mersalg

Installator.dk

Elselskaber må ikke bare flytte kunder

Installator.dk

Kriseramt energiselskab ansætter COO

Installator.dk

Energipriser og højere tilskud sender efterspørgslen på varmepumper i vejret

Installator.dk

Mads-Ole Astrupgaard ny bestyrelsesleder i Green Power Denmark

Installator.dk

Green Power Denmark vil have elektrisk trepart for erhvervslivet

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

26.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

26.05.2026

Tid

15:00

Sted

Taastrup

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Eliaden

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger. Oplev forskellen med Scankab, hvor kvalitet, innovation og stærke relationer mødes!

Dato

27.05.2026

Sted

Olso

Solar Danmark
Kursus
L-AUS / El-sikkerhed EN50110-1 incl. førstehjælp

Ved aktiviteter på eller nær ved en elektrisk installation, skal den elektriske risiko altid vurderes, således at aktiviteten kan gennemføres sikret.test

Dato

28.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

PETTINAROLI A/S
Åbent hus
50 års jubilæum

Pettinaroli har været på det danske VVS-marked i 50 år og det fejres med en reception - fredag den 29. maj 2026 kl. 13-16, Mandal Allé 21 i Middelfart. Det vil være en fornøjelse for os, at byde kunder, samarbejdspartnere og venner af huset velkommen denne dag. Kom forbi og vær med til at gøre denne dag festlig Læs om hele Pettinarolis 50 årige rejse her: https://shorturl.at/pqtvX

Dato

29.05.2026

Tid

13:00

Sted

Mandal Allé 21, 5500 Middelfart

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Esbjerg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Olympic, Strandbygade 6, 6700 Esbjerg