Green Power Denmark: Sort energi vil ikke bringe USA på vinderkurs

Trumps vil øge produktionen af olie og naturgas. Men Trump vil opdage, at det på længere sigt langt fra vil gøre USA til en vindernation, siger Kristian Jensen, adm. direktør i Green Power Denmark.

Foto: White House

En øget produktion af sort energi står højt på den nyindsatte præsidents dagsorden. I sin indsættelsestale erklærede han nødretsstilstand på energiområdet.

Men den amerikanske produktion er steget år for år - også under Joe Biden - og USA er allerede i dag selvforsynende med primært sort energi.

“En yderligere produktion af olie vil de skulle afsætte på verdensmarkedet, hvor prisen afhænger af udbud og efterspørgsel. Med den nuværende oliepris er det ikke sikkert, at det vil kunne betale sig at udvinde så meget olie, som Trump ønsker, siger Kristian Jensen, adm. direktør i Green Power Denmark.

Præsident Trump sagde ikke noget konkret, om han vil svække Inflation Reduction Act. Men han sagde, at han ville trække Green New Deal tilbage - herunder tiltag til at fremme omstillingen til elbiler. Inflation Reduction Act er et gigantisk økonomisk støtteprogram til grønne virksomheder, som for eksempel vil producere brint og grønne brændstoffer.

Dermed var der heller ikke nogen direkte fortsættelse af Trumps hidtidige kamp mod vindmøller. Et lille grønt lysglimt i en ellers oliesort indsættelsestale, bemærker Kristian Jensen:

“Vindmøller er den billigste energiteknologi på markedet, og hvis det amerikanske fokus er at bekæmpe inflation og forbedre virksomhedernes konkurrenceevne, skal de opføre mange flere vindmøller. Derfor regner jeg med, at USA – på trods af præsidentens tidligere bekymrende udtalelser – vil indrette sig efter de økonomiske kræfter.

“Men der er ingen tvivl om, at USA på det føderale niveau vil prioritere fossile brændsler. Det vil gøre USA til en sort ø i et grønt hav. Kina, Europa og store dele af resten af verden har sat en grøn kurs, så på længere sigt vil det ikke gøre USA til en vindernation, siger Kristian Jensen.

Som tidligere annonceret vil Trump igen trække USA ud af Paris-aftalen om reduktion af klimagassen.

“Det er ærgerligt, at USA dropper det internationale samarbejde om den største udfordring, som verden står over for. Det er også uforståeligt, da USA – senest med orkanen i Florida og brandene i Californien – er hårdt ramt af klimaforandringerne. Men det ser ud til, at vi andre må klare os uden USA i de kommende fire år,” siger Kristian Jensen.

-emte

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

25.11.2025Avidenz A/S

Sponseret

Få overblik over APV og arbejdsmiljøopgaver samt reducer risikoen for produktionsstop og ulykker

24.11.2025Installator.dk

Ny app skal øge brugen af akkorder i elbranchen

24.11.2025Installator.dk

Nyt lovforslag skal styrke beredskabet i hele vandsektoren

24.11.2025Installator.dk

Kemp & Lauritzen bygger ny lokation i Kalundborg

20.11.2025Wexøe A/S

Sponseret

Ny markedschef skal styrke Wexøes løsninger til installatører, rådgivere og grossister

20.11.2025Installator.dk

VELTEK styrker sekretariatet

20.11.2025Installator.dk

Utilfredsstillende resultater fører til ny ledelse i Nordelektro

19.11.2025Installator.dk

GK Danmark opkøber Sjølund Svejse- og VVS-Service

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Ajour i Odense

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger.

Dato

27.11.2025

Sted

Odense

Danvak
Seminar
Lyd og støj i HVAC-installationer

Bliv klædt på til at håndtere lyd, støj og vibrationer i HVAC-installationer!

Dato

02.12.2025

Tid

14:00

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Kurset strækker sig over 2 kursusdage, hvor du får en komplet gennemgang af alle krav og præaccepterede løsninger i DS 428:2019. Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

03.12.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Taastrup

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Elsikkerhed.dk
Kursus
HD 60364 Opfølgningskursus

Bliv opdateret på HD60364-standarderne. Få de sidste nye ændringer med om bl.a. installationer i baderum, PoE-installationer og meget andet.

Dato

05.12.2025

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn