Grøn omstilling: Evida trimmer gasnettet i Horsens

Evida trimmer og tilpasser gasnettet i takt med den grønne omstilling for også i fremtiden at have en sikker, stabil og effektiv gasforsyning.

Det er bl.a. stationer af denne type, som nedlægges i Horsensområdet. Foto: Evida

I centrum af Horsens betyder udrulning af fjernvarme, at der i dag blot er 8 pct tilbage af det oprindelige antal gasforbrugere.

Den udvikling betyder, at Evida er gået i gang med at nedlægge i alt syv af de stationer, som sørger for at regulere trykket i gasnettet. Stationerne er ikke længere nødvendige for at kunne opretholde forsyningen med gas i Horsens-området.

”Evida har fokus på at drive et sikkert og effektivt gasnet for de forbrugere, som fortsat skal bruge gas og for de biogasanlæg, som bruger gasnettet til at afsætte deres grønne gas. Derfor har vi øje på, om der er steder, hvor vi kan tilpasse gasnettet og dermed spare omkostninger, energi og ressourcer på at drive gasnettet. Det er godt for kunderne, for samfundet og for klimaet,” siger Sune Holm, driftsdirektør i Evida.

Mens almindelige husholdinger over tid ventes at skifte gassen ud med fjernvarme og varmepumper, har industrien og fjernvarmen et gasforbrug, der svarer til en tredjedel af Danmarks samlede elforbrug, og disse forbrugere har fortsat brug for gas.

”Det handler om strategisk og langsigtet planlægning af, hvor vi forventer, at gasnettet også i fremtiden spiller en vigtig rolle. Derfor har vi øje på udviklingen landet over, så vi kan træffe rettidige beslutninger,” siger Sune Holm.

-emte

Fakta

  • Evida nedlægger 3 måle- og reguleringsstationer (MR) og 4 distributions- og reguleringsstationer (DR) i Horsens-området. Stationerne regulerer trykket i gasnettet og sørger for, at gassen når frem til forbrugerne. Nedlukningerne vil ske over de næste par år.
  • Tilbageværende gasforbrugere vil fortsat være forsynet med gas. Stationerne, som lukkes, er valgt under hensyntagen til det fortsatte forbrug af gas i Horsens-området.
  • Muligheden for at trimme gasnettet er typisk størst i byområder, hvor fjernvarmen overtager store dele af forsyningen, og hvor der typisk vil være flere ringforbundne stationer - det vil sige stationer, hvor der kan indføres gas fra flere punkter i nettet.
  • Evida driver mere end 18.000 km gasnet og ca. 1.000 MR- og DR-stationer landet over.
  • Ca. 288.000 private husholdninger og ca. 34.000 virksomheder er forsynet med gas.

Kilde: Evida

KUDSK Service

Sponseret

Kudsk Service sikrer drift under renovering på hotel og konferencecenter

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

25.02.2026Brunata A/S

Sponseret

Stigende varmepriser har ramt danskerne - her er fem nemme måder at spare

24.02.2026Belimo A/S

Sponseret

Køling kræver konstant korrekt temperatur

23.02.2026Installator.dk

Regeringen vil forlænge udvindingen af olie og gas

20.02.2026METRO THERM A/S

Sponseret

Besøg Stigs arkitekttegnede nulenergihus

19.02.2026Installator.dk

Professor: Kommuner bør overveje kreditrisiko ved lån til fjernvarmeprojekter

17.02.2026Installator.dk

Forsyningstilsynet: Odsherred Varmes varmepriser er urimeligt høje

13.02.2026Installator.dk

100.000 har skrottet gasfyret siden 2021

10.02.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

Ny CDU muliggør skalerbar væskekøling til AI-datacentre i stor skala

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

26.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

HIKVISION Europe B.V.
Webinar
Five Prevention Starts Before Flames

This is a quick reminder about our Thermal Fire Prevention webinar.

Dato

27.02.2026

Tid

11:00

Sted

Online

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager ved Boligforeningernes Dag i København

Kom og vær med, når vi igen afholder Boligforeningernes Dag i København! Messen er gratis og åben for bestyrelsesmedlemmer og engagerede beboere fra andels-, ejer- og almene boligforeninger.

Dato

28.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lokomotivværkstedet, København

Dansk Standard
Seminar
DS Elektrodag 2026

På DS Elektrodag sætter Dansk Standard fokus på beredskab og beskyttelse af kritisk infrastruktur i en tid med mere elektrificering, klimarisici og et skærpet geopolitisk trusselsbillede.

Dato

02.03.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i Nordhavn eller online

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Kolding)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

03.03.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding