Grundfos har godt nyt på VandTek 2012

Grundfos anvender den kommende VandTek 2012-messe i Odense til at præsentere den nyeste teknologi inden for vandforsyning, spildevand og den mobile spildevandsløsning BioBooster. Der er godt nyt om energibesparelser, ny motorteknologi og pumpestyring via mobiltelefonen.

Grundfos tøver ikke med at kalde VandTek 2012 for årets vigtigste begivenhed for vand- og spildevandssektoren i Danmark, som finder sted den 20.-30. november. Her vil Grundfos have en stand under temaet ”Respekt!” med fokus på energibesparelser.

Grundfos oplyser, at temaet har til formål at signalere de holdninger, der ligger til grund for virksomhedens produktudvikling – respekt for vores vandressourcer, respekt for miljøet som helhed og respekt for fremtiden.

Store muligheder for energibesparelser i vandforsyningen
Senior salgsingeniør for vandforsyning hos Grundfos, Poul Bøgelund, fortæller:

”Flere hundrede vandværker har allerede oplevet, hvordan et Grundfos Pump Audit hurtigt og helt enkelt giver os eksakte data om værkets drift, så vi kan dimensionere nye løsninger, der sikrer maksimal energibesparelse. På VandTek viser vi, hvordan det foregår, og vi har en række cases, som dokumenterer, hvor meget forskellige vandværker har sparet,” siger Poul Bøgelund.

Grundfos S-tube..

Har vakt international opmærksomhed
Introduktionen af Grundfos S-tube spildevandspumper op til 30 kW har vakt international opmærksomhed. På VandTek bliver der mulighed for at se den revolutionerende nye pumpe efter i sømmene. Det handler blandt andet om en helt ny løberkonstruktion med en virkningsgrad, der er bedre end nogen anden, og det handler om en helt nyudviklet motorteknologi.

Det nyeste inden for pumpestyring
Grundfos præsenterer flere nyheder til pumpestyring inden for både vandforsyning og spildevand. Det gælder eksempelvis en opdateret version af Dedicated Controls og Hydro MPC med farveskærm og et antal nye funktioner. Desuden bliver der lejlighed til at prøve Grundfos GO, der er afløseren for R100 fjernbetjeningen. Grundfos GO giver mulighed for pumpestyring via Apples iPod touch, iPad, iPhone samt Android. Med Grundfos GO får man samtidig adgang til online-værktøjerne fra Grundfos.

Nye muligheder med mobil spildevandsrensning
Grundfos BioBooster er et kompakt, flytbart rensningsanlæg til spildevand.

Grundfos BioBooster.

På VandTek 2012 bliver der mulighed for at se en demonstration af BioBooster, som er en speciel rensningsteknologi med ultrafiltreringsmembraner. Daniella Weisbort-Fefer, der er Brand Manager for Grundfos BioBooster, fortæller:

”Grundfos er helt på forkant med teknologien, der gør det muligt at rense spildevand på stedet, hvor det opstår. Udstyret opbygges i moduler, der kan omstilles, udbygges eller flyttes rundt efter behov. Selv forurenet vand kan renses til så høj en kvalitet, at det kan ledes ud i naturen eller genanvendes til vanding af marker eller grønne områder i byen,” siger Daniella Weisbort-Fefer.

De nye muligheder udnyttes af en række kommuner og industrier, og resultaterne dokumenteres på VandTek 2012 gennem cases og film.

- OWG

Installator.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

01.05.2025PETTINAROLI A/S

Sponseret

Pettinaroli investerer i danske løsninger: Mere plads, mere prefab og mindre CO₂

01.05.2025Grohe A/S

Sponseret

Nye koncepter til fremtidens vandoplevelser

01.05.2025Guldager A/S

Sponseret

Fjernvarmeanlæg med dårlig afkøling

30.04.2025H. Jessen Jürgensen A/S

Sponseret

Installerer du fremtidens klimaanlæg og varmepumper?

29.04.2025Unidrain A/S

Sponseret

Spritnye EPD’er og en selvrensende vandlås på Unidrains messedagsorden

28.04.2025Minimax Danmark

Sponseret

MINIMAX INNOVA Wi-Fi – her er tænkt på miljø og økonomi

27.04.2025Geberit A/S

Sponseret

VVS’25 byder på nyt fokus og en opgradering af en gammel klassiker

23.04.2025PETTINAROLI A/S

Sponseret

Pettinaroli introducerer dynamiske strengreguleringsventiler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Eaton Electric Danmark
Seminar
Teknisk seminar om 3 fasede UPS - Brøndby

Eaton inviterer til teknisk seminar om 3 fasede UPS. Bliv klogere på hvordan du designer fremtidens UPS-løsninger til bygninger, sundhedssektoren, industrien og datacentre.

Dato

06.05.2025

Tid

07:30

Sted

Gammelager 14, 2605 Brøndby (Hos Solar)

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 TEKNISK BASISKURSUS varmepumper 🔧

Kurset giver dig kendskab til varmepumpernes styringsprincipper, anlægsopbygning og giver dig en generel viden om opstart af varmepumper - både jordvarme og luft-til-vand varmepumper. Kurset vil indeholde en del praktiske opgaver.

Dato

06.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vølund Varmeteknik Industrivej Nord 7B 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
El-sikkerhed, diplomkursus - 2 dage

Over 2 dage giver kurset et godt kendskab til lovgivning og standarder indenfor elektrisk sikkerhed, og til hvordan kravene efterleves i praksis.

Dato

06.05.2025

Tid

09:00

Sted

Scandic Kolding Kokholm 2 6000 Kolding

Danvak
Kursus
Linjetabsberegning med HEAT2, Grundkursus

Kuldebroer kan have væsentlig betydning for bygningers energiforbrug, og i værste fald kan de medføre kondens og risiko for svamp og skimmel i konstruktioner og på overflader.

Dato

07.05.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Aarhus

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Kvalitet, sikkerhed og miljø (EL)

Få kvalitet, miljø og sikkerhed til at gå op i en højere enhed.

Dato

07.05.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

Schneider Electric A/S
Messe
ROBOTBRAG 2025! Prep din virksomhed med robotter

Find inspiration til, hvad der kan lade sig gøre med AI og robotteknologi – og hvordan du bedst forbereder din virksomhed til fremtiden. Kom til ROBOTBRAG – inklusiv DIRA Business – hos Teknologisk Institut i Odense

Dato

08.05.2025