Grundfos opgraderer Alpha2-pumpen

Grundfos er klar med en opgraderet version af sin pumpe Alpha2. Den byder på mindre arbejde for installatører og færre udgifter for kunder, lover Grundfos.

Grundfos' Alpha2-pumpe er blevet opgraderet, så kunder ifølge producenten skal regulere deres cirkulationspumpe endnu mindre. PR-foto. .

Grundfos’ Alpha2-pumpe bliver nu opgraderet, så kunder kan drage større nytte af den, og installatører lettere kan installere den.

”Vi ønskede at udvikle Alpha2, så den kunne håndtere endnu barskere vilkår end tidligere. Resultatet er en meget driftssikker løsning, som gør det endnu mere attraktivt for den private husejer at investere i cirkulationspumpen”, siger salgschef for Grundfos’ salgsselskab, Brian Sørensen.

Læs også: Kina og Rusland giver Grundfos store udfordringer

Alpha2-pumpen har blandt andet en opstartsfunktion, der sikrer, at pumpen bogstaveligt talt ryster eventuelle aflejringer af sig, som opstår, når pumpen står stille i en længere periode, for eksempel hvis husejere er på ferie. Dermed får kunden mindre brug for installatørerne, vurderer Brian Sørensen.

”Det betyder reelt set, at der bliver mindre behov for at servicere pumpen inden opvarmningssæsonen, hvor installatøren tidligere for eksempel skulle skille pumpen ad for at fjerne eventuelle blokeringer. Det er et plus for kunden, der sparer penge på service”, siger han.

Læs også: Varmepumpe-teknologi vinder forskningspris

Endnu en ny funktion er den indbyggede tørløbssikring, der sikrer, at pumpen kun kører, når der er vand i pumpehuset.

”Der kan opstå ekstraordinære situationer, hvor pumpehuset fx løber tør for vand pga. lækage. Hvis det sker, går Alpha2 på standby, søger efter vand med jævne mellemrum og venter med at starte op igen, til vandet kommer tilbage. På den måde beskytter pumpen egentlig sig selv”, forklarer Brian Sørensen.

Cirkulationspumpen er fortsat blandt de mest energieffektive på markedet med et energieffektivitetsindeks på 0,15.

-JPN

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

ACO Nordic A/S

Sponseret

ACO ShowerDrain til Istårnet i København

Installator.dk

Grundfos i Kina: Hårdere konkurrence år for år.

Installator.dk

Fusion skal skabe komplette lys- og styringsløsninger

Installator.dk

Tekum i markant vækst: Ansætter 90 nye medarbejdere

Installator.dk

Danske særkrav bremser solcellemarkedet

Installator.dk

TROX indgår landsdækkende serviceaftale med Nordelektro

Installator.dk

Batterier, integration og grøn omstilling i fokus hos Lemvigh-Müller

Installator.dk

Elprisen i marts den højeste siden energikrisen

Installator.dk

ISH-China: Danske Frese vokser på det kinesiske marked

Installator.dk

Nybyggeri bruger langt mere varme end forventet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle