Grundfos sælger mere – men tjener mindre

Pumpekoncernen Grundfos har positiv salgsvækst, men indtjeningen falder, viser halvårsregnskabet.

I Første halvår af 2014 havde Grundfos en omsætning på 11,1 milliarder kroner og en vækst på otte procent målt i lokal valuta. Det svarer til to procents vækst i danske kroner.

Resultat før skat er på 301 millioner kroner, hvilket er et fald på 140 millioner sammenlignet med første halvår af 2013.

Nogle markeder står stille
"Når vi ser ud over det globale pumpemarked, har vi en stærk position. Lige nu oplever vi en god vækst i Kina på 18 procent. På det vigtige nordamerikanske marked har vi fået godt fat med en vækst på 12 procent. Men der er andre steder, hvor det står stille. Det gælder for eksempel visse steder i Europa, hvor situationen i Rusland og Ukraine også påvirker resultatet. Samlet set er vi ikke selv tilfredse med resultatet. Først og fremmest er vores indtjening ikke god nok", siger Grundfos' nytiltrådte koncernchef Mads Nipper.

Pres på indtjeningen
Halvårsresultatet trækkes især ned af, at visse centrale valutaer har udviklet sig i negativ retning sammenholdt med 1. halvår i 2013, hvilket betyder, at salget målt i danske kroner kun er knap to procent over sidste år. Renset for dette ville væksten udgøre otte procent.

"Vi oplever desuden et pres på vores indtjening. Det skyldes en kombination af flere ting, blandt andet prispres, produktmiks og geografiske forskelle. Det er vi absolut ikke tilfredse med, så vi skal sikre en nedbringelse af omkostningerne samtidig med en øget kundefokus i hele organisationen”, siger Mads Nipper.

Grundfos har siden årsskiftet haft et analysearbejde i gang med henblik på at udarbejde en revideret koncernstrategi, der skal skabe både mere vækst og indtjening. Mads Nipper forventer at dette arbejde vil være færdiggjort omkring årsskiftet.

Stort potentiale
"Jeg er overbevist om, at Grundfos har et stort potentiale, trods de udfordringer vi møder på markedet. Vi har et solidt udgangspunkt med en stærk markedsposition og en organisation med engagerede og dygtige medarbejdere. Sammen skal vi være endnu mere fokuserede og skarpe i prioriteringerne, så vi styrker vores kerneforretning de rigtige steder", forklarer koncernchefen.

Over for Berlingske Business vil han dog ikke afvise, at det kan blive nødvendigt at reducere medarbejderstaben.

”Vi kigger på alle muligheder. Jeg kan ikke afvise, at der kommer medarbejderreduktioner. Det er noget af det, vi ser på”, siger Mads Nipper.

Grundfos' forventninger til resten af året er beskeden salgsvækst og et samlet resultat lige under 2013-resultatet.

-LA

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

03.07.2025Coromatic A/S

Sponseret

En Plan B for digital infrastruktur er vigtigere end nogensinde

02.07.2025Installator.dk

Brødrene Dahl åbner nyt kabellager

30.06.2025Avidenz A/S

Sponseret

Arbejdstilsynet opdaterer og rydder ud i AT-vejledninger

30.06.2025Avidenz A/S

Sponseret

Vi søger en arbejdsmiljøkonsulent

30.06.2025Installator.dk

Navnet forvirrede - nu ændres det

30.06.2025Installator.dk

DM i Skills udpeger nye værtsbyer

27.06.2025Brødrene A & O Johansen A/S

Sponseret

AO.dk udvider med Danmarks største udvalg af arbejdstøj

27.06.2025Inspectly ApS

Sponseret

Venter I med asbest-opgaverne?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

ECIT Consulting A/S
Webinar
Effektiv dokumentation af processer med Page Scripting i Microsoft Business Central

ECIT inviterer dig til et informativt webinar, hvor vi præsenterer den nye Page Scripting funktion i Microsoft Business Central. Lær, hvordan du kan bruge denne funktion til at dokumentere og teste dine forretningsprocesser effektivt, sikre kontinuerlig drift og undgå nedetid ved implementering af nye opdateringer.

Dato

09.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

09.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Boliginstallationer og teknisk beregning på kredsløb

Vil du være med til at sikre el til danske boliger? Så få redskaberne til at planlægge, installere og beregne deres el-installationer.

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX Basic kursus

Tilmeld dig

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup