Grundfos satser udelukkende på A-pumper

A-mærkede cirkulationspumper skal ændre markedet og blive en stor gevinst for miljøet, er Grundfos’ intention.

Af Mia Salling

Grundfos vælger nu at gå klimavejen og toner rent A, når det drejer sig om regulerbare cirkulationspumper. Det betyder, at produktionen af den mindre energieffektive pumpe ALPHA+ trækkes ud af markedet, og at produktionen nedlægges. Markedsudviklingen fra mindre energieffektive pumper til A-mærkede pumper er blandt andet opnået igennem et succesrigt samarbejde og frivillige aftaler gennem de seneste fire år mellem Elsparefonden, pumpeproducenter, grosssister og VVS-installatører.

Grundfos’ beslutning betyder, at A-mærkede cirkulationspumper fuldstændig vil dominere det danske marked. Det skyldes, at Danmark på dette område har verdens højeste markedsandel for A-pumper: Knap 50 procent, mens den typisk er under 10 procent i andre lande. I kraft af at Grundfos er en af verdens førende pumpeproducenter, vil beslutningen give store klimamæssige gevinster både globalt og i Danmark, mener man hos Grundfos.

Rekordhurtig udvikling af A-pumpen
Grundfospumpen AlLPHA2 er en af de mest energieffektive cirkulationspumper til enfamiliehuse på det europæiske marked. Den er tidligere i år blevet hædret med to europæiske priser af EU-projektet ENERGY+ Pumps. Pumpen blev udviklet på rekordtid som følge af den store markedsmæssige succes med regulerende cirkulationspumper.
”For Elsparefonden at se er det et mønstereksempel på, hvordan man i løbet af ganske få år radikalt kan ændre et marked og opnå store gevinster for miljøet og forbrugerne. Tænk at en A-pumpe kun bruger 1/6 strøm i forhold til de cirkulationspumper, som dominerede markedet for blot fire-fem år siden. Succesen skyldes ikke de klassiske virkemidler såsom tilskud, påbud og forbud. Det handler derimod om frivillige aftaler, hvor markedets aktører og Elsparefonden arbejder sammen og sikrer forbrugerne både saglig information og slagkraftige tilbud”, siger Göran Wilke, sekretariatschef i Elsparefonden.

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

Installator.dk

TEKNIQ-ønske til BR-revision: Skru ned for dokumentationskrav til simpelt byggeri

Installator.dk

Energinet: Flere transmissionsprojekter holder tid og budget

Installator.dk

Interessen for varmepumper stiger markant: Ansøgninger om tilskud næsten fordoblet

Installator.dk

Telesikring køber Securitec og overtager 350 kunder

Installator.dk

Kemp & Lauritzen overtager elinstallatør i Sønderjylland

Installator.dk

Unidrain finder ny salgschef internt

Installator.dk

Cerius-Radius vil stramme reglerne for elleverandører

Installator.dk

Solceller satte sommerrekord

Installator.dk

Lyset skal ikke bare tændes – det skal skabe værdi

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser, livscyklus og påvirkning af strategiske drivkræfter.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Aalborg Ø)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

08.09.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Aalborg Øst, Hadsundvej 200, 9220 Aalborg Ø

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - dag

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup