Grundfos-trykforøger bruges til alt fra tennisbaner til havevanding

At finde det rigtige vandtryk og afstemme sprinklerne præcist, kan være en udfordring. Men det har tennisspiller René Rottgarns nu fået en løsning på.

SCALA2 fylder ikke meget, og at den er nem at installere og betjene - ikke mindst fordi den er styret af en sensor, som sikrer, at pumpen holder det konstante tryk, du sætter den til på en skala fra 1,5 til 5,5 bar. Foto: Grundfos..

Tennispsilleren René Rottgarns havde problemer med at finde den rigtige løsning i form af sprinklere til sin privat tennisbane. Men da han kontaktede salgsingeniør Morten Gregersen fra Grundfos med sine udfordringer, havde Gregersen en klar løsning - den lille trykforøgerpumpe SCALA2.

”Mange forbinder trykforøgning med store hydroforanlæg, men SCALA2 er netop udviklet til brug i mindre etagebyggerier og eksempelvis havevanding fra regnvandsbassiner i parcelhuse, parker og anlæg – og ja, altså også til vanding af ride-, tennis- og petanquebaner”, siger Morten Gregersen.

Han tilføjer, at SCALA2 ikke fylder meget, og at den er nem at installere og betjene - ikke mindst fordi den er styret af en sensor, som sikrer, at pumpen holder det konstante tryk, du sætter den til på en skala fra 1,5 til 5,5 bar.

Inspiration fra golfbaner

René Rottgarn var dog ikke helt i mål med vandingen. For når pumpen sørgede for det tryk på 4,5 bar, der skulle til i det fjerneste hjørne, så var der behov for at få balanceret vandmængderne i de øvrige, så der kom lige meget vand ud af de fire sprinklere. 

Så der var brug for sprinklere, hvor vandmængden kunne reguleres individuelt.

Men her blev René Rottgarn inspireret af løsninger, som blandt andet bruges på golfbaner, hvor der anvendes en særlig sprinklertype, der kan monteres med dyser i forskellige vinkler og dimensioner, så de hver især dækker præcist det areal, de skal.

”Men det kræver specialister, som kan måle sig frem til lige præcis hvilken dimension på dyserne, der dækker den ønskede radius ved det nødvendige tryk. Men når det så er på plads, sørger SCALA2-pumpen for, at trykket er helt stabilt, selv under spidsbelastninger i sommerhusområdet”, siger han.

-CH

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

V2Grid: Den oplagte løsning har fortsat lange udsigter

Installator.dk

V2Grid: Den oplagte løsning har fortsat lange udsigter

Installator.dk

Norlys afsætter 50 mio. kr. til grønne og innovative projekter

Installator.dk

Danmarks 2030-klimamål står til at blive indfriet

Installator.dk

Social bæredygtighed kan styrke elbranchen

Installator.dk

El-varebiler står for fire ud af ti nyregistreringer

Installator.dk

InstallatørGruppen køber elinstallatør i Bern

Installator.dk

Ny segmentdirektør for EL i Lemvigh-Müller

Installator.dk

El & Teknik 2026 sætter ny besøgsrekord

Installator.dk

InstallatørGruppen fortsætter sit opkøbstogt

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle