Grundfos vil have digital tvilling til alle produkter i marken

Via sensordata ude fra marken vil Grundfos bruge digitale tvillinger til at skabe værdi for kunderne og muliggøre simuleringsdrevet udvikling.

Ifølge Jakob Vernersen, senior R&D-manager i Grundfos, er det de færreste produktionsvirksomheder, der er klar over, hvordan kunderne anvender deres produkter. Men det kan man komme til ved at monitorere driften og rådgive kunderne bedre. Arkivfoto..

Alle Grundfos’ produkter ude i marken skal have en såkaldt ’digital tvilling’, som pumpeproducenten kan bruge til at skræddersy nye services til sine kunder, og så skal der udvikles endnu mere komplette virtuelle prototyper, der kan bruges til at designe, optimere og verificere Grundfos’ pumpedesign.

Det er to af de gevinster, som Grundfos jagter i de kommende år ved at øge integrationen mellem IoT og virtuel simulering.

Læs også: Grundfos vinder designpris for Alpha3

Inden for den nærmeste fremtid skal pumpesensorer ude fra marken levere en lind strøm af data, der kan anvendes som fundament for langt mere komplette og multifysiske virtuelle modeller af det fysiske produkt end i dag – altså det, man ofte refererer til som digitale tvillinger:

”Vi ønsker grundlæggende at bruge digitale tvillinger til dels at skabe værdi for vores kunder, dels til internt at muliggøre simuleringsdrevet udvikling”, fortæller Jakob Vernersen, senior R&D-manager i Grundfos, til Ingeniøren.dk.

Han oplyser samtidig, at man i Grundfos for nylig har indgået en udvidet samarbejdsaftale med softwareleverandøren Ansys af netop samme årsag.

Hver pumpe får tilknyttet en digital tvilling
Softwaren henter de sensordata, der opsamles fra pumperne ude i marken, ind i de multifysiske simuleringer, således at firmaet til hver eneste fysiske pumpe har tilknyttet en digital tvilling, der via skyen fodres med den fysiske pumpes driftsdata.

Ifølge Jakob Vernersen er dette en udvikling, der ikke kun muliggøres af udviklingen for Internet of Things, sensorer og cloud-løsninger, men også af den avancerede software, der benyttes til multifysiske simuleringer, skriver Ingeniøren.dk:

”Vi kan føde sensordata ind i en simuleringsmodel og anvende dem til at optimere kundens løsning eller forudse behovet for vedligehold. På den måde rykker vi de her simuleringer til at være noget, der også kan bruges ud mod kunderne”, siger han til Ingeniøren.

Dette er også med til at gøre de digitale modeller til en afgørende forudsætning for at løfte hele Grundfos’ tekniske værdikæde:

”Det handler om, at vi grundlæggende har en pumpe med nogle sensorer, der opsamler data. Kunsten er så at få disse data flyttet op i skyen og ned i en simuleringsmodel, så vi kan træffe nogle bedre beslutninger ud fra det – både i forhold til kunderne og vores egen produktudvikling”.

Læs også: Ledere skal indtænke intelligent energistyring

Bedre rådgivning til kunderne
Samtidig påpeger Jakob Vernersen, overfor Ingeniøren.dk, at det i dag er de færreste produktionsvirksomheder, der rent faktisk er klar over, hvordan kunderne anvender deres produkter.

Men det kan man komme til ved at monitorere driften og dermed rådgive kunderne bedre, hvis deres pumpe kører uden for specifikationerne, eller de ikke anvender den optimalt.

På længere sigt kan det muligvis også kaste nogle nye forretningsmodeller af sig:

”Det kan være alt fra serviceaftaler over leasing af produkter til abonnementsovervågning af de enkelte produkter”, siger Jakob Vernersen.

- EL

Installator.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

02.05.2025Installator.dk

CSR-direktiv udskydes – godt nyt for installatørbranchen

01.05.2025DTU

Sponseret

Styrk dine kompetencer med en diplomuddannelse på DTU

01.05.2025Avidenz A/S

Sponseret

Arbejdstilsynet har fokus på regler og praksis for eftersyn af tekniske hjælpemidler

01.05.2025Coromatic A/S

Sponseret

Datacentre er en sårbar og kritisk infrastruktur

01.05.2025Installator.dk

VVS´25: Grundfos klar med app-styrede pumper

01.05.2025Installator.dk

Koble etablerer sig i Midtjylland med optagelse af AC i Vejle

30.04.2025Installator.dk

AO overtager webshop fra VVS-eksperten

29.04.2025Installator.dk

Københavns Kommune skifter til intelligent LED: 160.000 armaturer udskiftes

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Eaton Electric Danmark
Seminar
Teknisk seminar om 3 fasede UPS - Brøndby

Eaton inviterer til teknisk seminar om 3 fasede UPS. Bliv klogere på hvordan du designer fremtidens UPS-løsninger til bygninger, sundhedssektoren, industrien og datacentre.

Dato

06.05.2025

Tid

07:30

Sted

Gammelager 14, 2605 Brøndby (Hos Solar)

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 TEKNISK BASISKURSUS varmepumper 🔧

Kurset giver dig kendskab til varmepumpernes styringsprincipper, anlægsopbygning og giver dig en generel viden om opstart af varmepumper - både jordvarme og luft-til-vand varmepumper. Kurset vil indeholde en del praktiske opgaver.

Dato

06.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vølund Varmeteknik Industrivej Nord 7B 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
El-sikkerhed, diplomkursus - 2 dage

Over 2 dage giver kurset et godt kendskab til lovgivning og standarder indenfor elektrisk sikkerhed, og til hvordan kravene efterleves i praksis.

Dato

06.05.2025

Tid

09:00

Sted

Scandic Kolding Kokholm 2 6000 Kolding

Danvak
Kursus
Linjetabsberegning med HEAT2, Grundkursus

Kuldebroer kan have væsentlig betydning for bygningers energiforbrug, og i værste fald kan de medføre kondens og risiko for svamp og skimmel i konstruktioner og på overflader.

Dato

07.05.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Aarhus

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Kvalitet, sikkerhed og miljø (EL)

Få kvalitet, miljø og sikkerhed til at gå op i en højere enhed.

Dato

07.05.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

Schneider Electric A/S
Messe
ROBOTBRAG 2025! Prep din virksomhed med robotter

Find inspiration til, hvad der kan lade sig gøre med AI og robotteknologi – og hvordan du bedst forbereder din virksomhed til fremtiden. Kom til ROBOTBRAG – inklusiv DIRA Business – hos Teknologisk Institut i Odense

Dato

08.05.2025